تحلیل هفتگی

شرکت کارگزاری باهنر، ارائه دهنده تحلیل هفتگیتحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 6  اسفند 96

اونس جهانی طلا:

قیمت طلا به علت تقویت دلار طی هفته گذشته بیشترین کاهش هفتگی در 2 ماه و نیم اخیر را ثبت کرد و هفته را با قیمت 1330 دلار در هر اونس به پایان برد. به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، با تقویت دلار قیمت طلا طی هفته گذشته بیشترین کاهش هفتگی در 2 ماه و نیم اخیر را ثبت کرد. ارزش دلار آمریکا با پشتوانه ارزش بیشتر اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور از کمترین رقم در 3 سال گذشته بالا رفت. طلا در هفته گذشته به علت ترمیم قیمت دلار و انتظار برای افزایش نرخ بهره آمریکا در سال جاری، تحت فشار شدید قرار گرفت. افزایش ارزش اوراق قرضه آمریکا دلار را در مسیر ثبت بیشترین افزایش هفتگی برای دومین بار در سال جاری قرار داد. هر اونس طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی با 3.35 دلار کاهش 1330دلار فروخته شد که پنجمین روز متوالی کاهشی برای طلا بود. ارزش طلا هفته گذشته 1.4 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش هفتگی از اوایل ماه دسامبر به شمار می‌رود. مایک اُ دانل، استراتژیست بازار گفت: «بالاترین قیمت اوراق قرضه در سال گذشته که اخیراً رقم خورده است، قطعا امروز عاملی برای فلزهای گران بهاست». ارزش اوراق قرضه آمریکا روز جمعه افزایش یافت و در نزدیکی بالاترین رقم در 4 سال گذشته که روز چهارشنبه رقم خورد، باقی ماند. همچنین تضعیف یورو بر قیمت طلا فشار آورد. گروه فردبرگ مرچنتایل اعلام کرد: «تضعیف بیشتر طلا و یورو آغاز روند تازه‌ای است». صورت جلسه آخرین نشست فدرال رزرو در مورد نرخ بهره هفته گذشته منتشر شد و بر نیاز به ادامه افزایش نرخ بهره تاکید کرد.    

 

متن گزارش تحلیلی مورخ 6 اسفند  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.اونس جهانی طلا:

موسسه سرمایه گذاری ای بی ان امرو بر این باور است که روند صعودی قیمت طلا چندان دوام نخواهد آورد و قیمت این فلز گرانبها به زودی کاهش خواهد یافت. به گزارش کیتکو نیوز، بانک هلندی ای بی ان امرو در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا طی هفته های آینده به کمتر از 1300 دلار خواهد رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سایت طلا، جورجت بوئل تحلیلگر ارشد بانک ای بی ان تاکید کرد: قیمت طلا از ابتدای سال 2018 میلادی تاکنون 3 درصد رشد داشته ولی این مساله یک سال خوب را برای طلا تضمین نخواهد کرد. افزایش قیمت طلا در ابتدای هر سال یک روند تاریخی بوده است. از سال 2006 تاکنون ، در 9 سال از 13 سال قیمت طلا در آغاز هر سال افزایش داشته و یک روند مثبت را ثبت کرده است ولی تنها در 4 مورد قیمت طلا در آن سال با افزایش روبرو شده است. وی افزود: امسال وضعیت طلا بی نظیر بوده است آن هم به خاطر رابطه عادی و معمول بین بازار طلا و سایر بازارها. تصور کلی این است که با افزایش نرخ بهره واقعی اوراق قرضه آمریکا قیمت طلا با کاهش روبرو می شود. افزایش انتظارات تورمی نیز موجب رشد تقاضا و قیمت طلا می شود. ولی از ابتدای امسال تاکنون افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا تاثیری بر قیمت طلا نداشته است. از سوی دیگر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال های 2018 و 2019 نیز هنوز تاثیری بر قیمت طلا نداشته است. این تحلیلگر ارشد اقتصادی افزود: قیمت طلا در ماه های اخیر تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار داشته و با افزایش نسبی روبرو شده است. رابطه منفی و معنادار بین ارزش دلار و قیمت جهانی طلا هنوز پابرجاست. این مساله در خصوص ارزش یورو و ین در برابر طلا نیز صادق است. این مساله بار دیگر نشان داده است که ارزش دلار تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت جهانی طلا دارد. دلار عملکرد بسیار بدی را در سال 2017 میلادی ثبت کرده و ریسک سیاسی در آمریکا نیز افزایش یافته است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی موسسه ای بی ان امرو قیمت طلا طی هفته های آینده با کاهش روبرو خواهد شد و به کمتر از 1300 دلار در هر اونس خواهد رسید

متن گزارش تحلیلی مورخ 24 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.

 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 8 بهمن 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، نظرسنجی موسسه پی ان جی از کارشناسان اقتصادی، حاکی است که قیمت طلا در سال 2018 میلادی روندی کاملا صعودی خواهد داشت. بر اساس این گزارش نظرسنجی نشان می­دهد که قیمت طلا تا پایان امسال می تواند به سطح 1460 دلار برسد. قیمت هر اونس نقره نیز می­تواند تا پایان سال 2018 میلادی به بیش از 40 دلار برسد و قیمت هر اونس پلاتین نیز تا 1150 دلار افزایش خواهد یافت. گرچه کارشناسان اقتصادی شرکت کننده در این نظرسنجی نظرات متفاوتی درباره دامنه نوسانات قیمت طلا در سال 2018 داشته­اند، ولی میانگین قیمت مورد نظر آنها برای هر اونس طلا تا پایان سال 2018 میلادی 1461 دلار بوده است. قیمت طلا سال 2017 میلادی را در سطح 1306 دلار به پایان رسانده است. این نظرسنجی طی روزهای 16 تا 24 ژانویه در بین 25 کارشناس ارشد اقتصادی انجام شده است. به اعتقاد تحلیلگران و بازرگانان بین­المللی، قیمت جهانی طلا تحت تاثیر افت ارزش دلار و نااطمینانی­های مربوط به وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و افزایش تورم و رشد قیمت جهانی طلا با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. حمایت وزیر دارایی آمریکا از کاهش ارزش دلار موجب شده است تا قیمت جهانی طلا برای لحظاتی به بیش از 1364 دلار برسد که این بالاترین رکورد در یک سال و نیم اخیر به شمار می­رود. در این نظرسنجی 3 کارشناس ارشد اقتصادی پیش­بینی کرده­اند که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به بیش از 1500 دلار خواهد رسید. پیش­بینی می­شود تنش­های سیاسی در عرصه بین­المللی به خصوص اوضاع شبه جزیره کره و خاورمیانه می­تواند عامل مهمی برای افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 24 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر  اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 24 دی 96

اونس جهانی طلا:

تازه ­ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی نشان می­دهد که چند عامل مهم می­تواند بر افزایش قیمت جهانی طلا در سال 2018 میلادی موثر باشد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، روند قیمت طلا از ابتدای امسال تا کنون مثبت بوده و این فلز گران­بها توانسته است بالاتر از سطح مقاومتی 1300 دلاری تثبیت شود. بر اساس این گزارش تحلیل گران اقتصادی بر این باورند که بالا رفتن بهره اوراق قرضه دولت­های مختلف به خصوص آمریکا می­تواند نخستین عامل افزایش احتمالی قیمت طلا باشد. این مساله می­تواند به ضرر ارزش سهام در بازارهای بین­ المللی نیز باشد. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است که چین قصد دارد خرید اوراق قرضه و بدهی آمریکا را کاهش دهد. البته مقامات چینی این مطلب را تکذیب کردند ولی انتشار این مطلب توانست موجب کاهش ارزش دلار شود. چین یکی از بزرگترین خریداران و دارندگان اوراق قرضه و بدهی آمریکا به شمار می­رود. بنابراین، تحولات اوراق قرضه و نرخ بهره آن می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد. تغییر و تحولات نرخ بهره اوراق قرضه تاثیر زیادی بر نرخ تورم نیز دارد. عامل دوم موثر بر قیمت طلا در ماه­های آینده، افزایش ارزش یورو خواهد بود. بررسی نمودارهای اقتصادی نشان می­دهد که ارزش یورو در بلندمدت در برابر دلار افزایش خواهد یافت. عامل مهم دیگر که بر افزایش قیمت طلا موثر خواهد بود، کاهش شاخص دلار آمریکا است. شاخص ارزش دلار در برابر شش ارز معتبر بین­ المللی با روندی نزولی روبرو شده و پیش بینی می­شود این روند ادامه داشته باشد. عامل چهارمی که می­تواند موجب افزایش قیمت جهانی طلا در ماه­های آینده شود، افت شاخص سهام اس اند پی 500 آمریکا است. شاخص سهام آمریکا در ماه­های اخیر با رشد چشمگیری روبرو شده و بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این شاخص به زودی اصلاح خواهد شد. در این صورت طلا بهترین مکان امن برای سرمایه ­گذاری خواهد بود. عامل مهم دیگر و موثر بر قیمت طلا ، افزایش چشمگیر قیمت نفت است. قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح خود در 3 سال اخیر رسیده است. به نظر می­رسد سطح مقاومتی و روانی بعدی برای هر بشکه نفت 70 دلار خواهد بود.

متن گزارش تحلیلی مورخ 24 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر  اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 17 دی 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، رشد قیمت جهانی طلا برای یازده روز متوالی مساله­ای است که در 6 سال اخیر بی سابقه بوده است. بر اساس این گزارش انتشار آمارهای جدید وزارت کار آمریکا درباره وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری در ماه دسامبر تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. تازه­ترین آمارهای رسمی نشان می­دهد که اقتصاد آمریکا طی ماه دسامبر، 148 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است. نرخ بیکاری آمریکا نیز در این مدت به 4.1 درصد رسیده است. انتشار آمارهای ضعیف اشتغال در آمریکا موجب شده است تا گمانه زنی­ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه­های آینده با شک و تردید روبرو شود و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا بوده است. قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 0.1 درصد افزایش به بیش از 1322 دلار رسیده است. افزایش قیمت جهانی طلا برای یازده روز متوالی مساله­ای است که ظاهراً از سال 1984 میلادی بی سابقه بوده است. قیمت طلا که در سه هفته گذشته با افزایش نسبی روبرو شده بود، در هفته­ی منتهی به جمعه نیز بار دیگر یک درصد افزایش داشته است. این در حالی است که شاخص ارزش دلار نیز با رشد 0.1 درصدی روبرو شده است. ارزش دلار که در سال 2017 میلادی با کاهش 9.9 درصدی همراه شده بود طی هفته گذشته بیش از 0.2 درصد افزایش یافت. پیش بینی می­شود قیمت جهانی طلا در سال 2018 میلادی نیز به شدت تحت تاثیر سیاست­های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا قرار بگیرد. اجرای اصلاحات مالیاتی در آمریکا نیز می­تواند تاثیر مهمی بر ارزش دلار و قیمت کالاهای راهبردی داشته باشد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی قیمت جهانی طلا حداقل تا پایان ژانویه روندی کاملا صعودی خواهد داشت. "رونالد لیونگ" تحلیلگر ارشد بازار طلا از هنگ­کنگ در این باره گفت: با عبور قیمت جهانی طلا از سطح روانی و مقاومتی 1300 دلار، به نظر می­رسد طلا برای دستیابی به رکوردهای جدید تلاش زیادی را آغاز کرده باشد. وی در ادامه افزود: دلار می­تواند نقش مهم و کلیدی را برای تعیین نوسانات قیمت طلا ایفا کند. بازارهای بین­المللی منتظر روشن شدن سیاست­های پولی و نرخ بهره آمریکا است. اجرای اصلاحات مالیاتی در آمریکا نیز می­تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا و ارزش دلار داشته باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 17 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر  اینجا کلیک کنید. 


 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 10 دی 96

اونس جهانی طلا:

مدیر عامل موسسه سرمایه گذاری "آر بی سی ولس منجمنت" بر این باور است که قیمت جهانی هر اونس طلا تا پایان سال 2018 میلادی به بیش از 1400 دلار خواهد رسید. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، جورج گرو مدیر عامل موسسه سرمایه گذاری آر بی سی ولس منجمنت تاکید کرد: با افزایش نرخ تورم و کاهش احتمالی شاخص سهام در بازارهای مالی ، قیمت جهانی طلا تا پایان سال جدید میلادی با افزایش روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: پیش بینی من این است که قیمت جهانی طلا تا پایان سال 2018 میلادی به 1400 دلار خواهد رسید. این در شرایطی است که قیمت جهانی طلا در آخرین روز مبادلاتی سال 2017 میلادی توانسته است سطح مقاومتی 1300 دلاری را شکسته و تا 1303 دلار افزایش یابد. قیمت طلا در پایان سال 2017 میلادی با رشد 13 درصدی روبرو شده که این بهترین عملکرد قیمت این فلز گران­بها از سال 2010 میلادی به شمار می رود. وی افزود: خیلی سخت است که بخواهیم درباره ادامه روند صعودی قیمت طلا پس از پایان تعطیلات سال جدید میلادی اظهار نظر کنیم. با بازگشت سرمایه گذاران بین المللی از تعطیلات، قیمت طلا احتمالا دستخوش تحولات زیادی خواهد شد. باید منتظر وضعیت شاخص سهام در بازارهای بین المللی به خصوص بازار وال استریت آمریکا باشیم. جورج گرو گفت: مهمترین رقیب طلا در سال جدید میلادی بازار سهام خواهد بود. اگر طلا بتواند سطح 1300 دلاری را حفظ کند، بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح خواهند داد تا به جای بازار سهام در بازار طلا سرمایه گذاری کنند و بخشی از سبد سرمایه گذاری خود را به این فلز گران­بها اختصاص دهند. وی افزود: عامل مهم دیگر برای طلا طی سال آینده ارزش اوراق قرضه خواهد بود. سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا و وضعیت نرخ بهره می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا و ارزش دلار داشته باشد. فدرال رزرو در سال 2017 میلادی 3 بار نرخ بهره را افزایش داده و پیش بینی می شود طی سال جدید نیز قصد دارد 3 بار دیگر بهره را افزایش دهد. به اعتقاد جورج گرو نرخ تورم در سال 2018 با افزایش روبرو خواهد شد و این نرخ بهره واقعی خواهد بود که تاثیر مهمی بر قیمت طلا خواهد داشت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 10 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر  اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 3 دی 96

اونس جهانی طلا:

یک موسسه بین المللی پیش بینی کرد که روند کاهشی حاکم بر بازار طلا به پایان راه خود رسیده و قیمت فلز زرد در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید. به گزارش صبحانه،موسسه ای بی سی بولیون پیش بینی کرد که روند کاهشی حاکم بر بازار طلا به پایان راه خود رسیده و قیمت فلز زرد در سال 2018 میلادی به 1400 دلار خواهد رسید. به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو، جوردن الیسئو، تحلیلگر ارشد موسسه ای بی سی بولیون در این باره گفت: «طلا به روند ترمیم قیمت ادامه خواهد داد. ما پیش بینی می کنیم که قیمت طلا در سال 2018 به محدوده 1375 تا 1425 دلار حرکت کند. این تحلیلگر بازار طلا افزود، برخی از عوامل کلیدی تاثیرگذار بر قیمت طلا در سال آینده عبارتند از، وضعیت بازار بورس آمریکا، ارزش دلار و سیاست های فدرال رزرو. وی افزود، اگر وضعیت بازار سهام آمریکا همچون سال 2017 افزایشی باشد و میزان نوسانات پایین باقی بماند، این در سال 2018 یک خبر منفی برای بازار طلا خواهد بود. اما اگر نوسانات در بازارهای مالی بالا برود و شاخص ها شاهد افت غافلگیر کننده ای باشند، آنگاه فلز زرد تا حد زیادی منتفع خواهد شد. الیسئو افزود، پیش بینی من این است که ارزش دلار در سال 2018 کاهش خواهد یافت و این عاملی برای تقویت قیمت طلا خواهد بود. وی همچنین گفت، رویکرد کمتر تهاجمی فدرال رزرو نسبت به افزایش نرخ بهره نیز می تواند در سال آینده به تقویت فلز زرد بیانجامد. «من قانع نشده ام که فدرال رزرو آنگونه که بازارها انتظارش را دارند، رویکردی تهاجمی در مورد افزایش نرخ بهره دارد. همچنان سوالاتی در مورد سطح پایین نرخ تورم وجود دارد و نگرانی هایی نیز در خصوص رشد اقتصادی آمریکا مطرح است». الیسئو خاطر نشان کرد، در عین حال احتمالا تقاای فیزیکی برای طلا در سال 2018 با ثبات باقی خواهد ماند. مشخصا اینکه تقاضای غربی ها برای طلا از پایین ترین رقم ها در طی حدود یک دهه گذشته بالاتر خواهد رفت. بانک های مرکزی جهان نیز خرید طلا را از سر خواهند گرفت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 3 دی 1396 شرکت کارگزاری باهنر  اینجا کلیک کنید.
 

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 26 آذر 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان  به نقل از کیتکو نیوز، اکثر تحلیلگران اقتصادی اعلام کردند که سیاست­های پولی فدرال رزرو و سایر بانک­های مرکزی بزرگ جهان عامل اصلی تعیین کننده قیمت طلا در سال آینده خواهد بود. بعید به نظر می­رسد که فدرال رزرو بتواند با سرعت مورد انتظار سرمایه­گذاران، نرخ بهره را افزایش دهد. از سوی دیگر سیاست­های سختگیرانه پولی سایر بانک­های مرکزی جهان نیز مانع از افزایش چشمگیر ارزش دلار خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی همچنین نسبت به افت احتمالی شاخص سهام در بازارهای بین­المللی در سال ۲۰۱۸ میلادی هشدار می­دهند، عاملی که می­تواند موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه­گذاری برای طلا شود. قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی با رشد ۹ درصدی روبرو شده ولی نسبت به اوج قیمت­های اوایل سپتامبر بیش از ۷۰ دلار کاهش داشته است. فیل فیلین تحلیلگر ارشد موسسه پرایس فیوچرز در این باره گفت: ما یک سال واقعا خوب را برای طلا پیش بینی می­کنیم. بارت ملک تحلیلگر ارشد موسسه تی دی اس گفت: بیانیه نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا به نفع قیمت طلا خواهد بود. پایین بودن نرخ بهره واقعی در آمریکا در نهایت موجب افزایش تقاضا و قیمت طلا می­شود. موسسه تی دی اس پیش بینی کرده است که ارزش دلار آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش خواهد یافت و این مساله به نفع قیمت طلا و سایر فلزات گران­بها خواهد بود. این موسسه پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر اونس طلا در سال آینده به ۱۳۱۳ دلار خواهد رسید. کامرز بانک آلمان نیز پیش بینی کرد که میانگین قیمت هر اونس طلا سال آینده به ۱۳۲۵ دلار می­رسد. بانک آمریکایی مریل لینچ هم اعلام کرده است که قیمت طلا طی سال آینده به طور متوسط به ۱۳۲۶ دلار خواهد رسید. فلین بر این باور است که قیمت طلا طی سال آینده احتمالا تا ۱۴۰۰ یا حتی ۱۵۰۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت. افزایش احتمالی نرخ تورم آمریکا طی ماه­های آینده نیز می­تواند عامل مثبتی برای افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا باشد. این در حالی است که برخی موسسات مالی و بانک­های بین­المللی نیز معتقدند که قیمت طلا طی سال آینده تحت تاثیرسیاست­های سختگیرانه پولی بانک­های مرکزی و تقویت ارزش دلار با کاهش روبرو می­شود. بانک سوسایت جنرال فرانسه پیش­بینی کرده است که میانگین قیمت طلا سال آینده به ۱۱۷۵ دلار خواهد رسید. همچنین موسسه کاپیتال اکونومیکس نیز پیش­بینی کرده است که قیمت طلا تا سه ماه پایانی سال آینده به ۱۲۰۰ دلار می­رسد.


متن گزارش تحلیلی مورخ 26 آذر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.

 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 19 آذر 96

اونس جهانی طلا:

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا طی روزهای آینده به شدت در برابر نشست های فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا آسیب پذیر خواهد بود. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، قیمت طلا در هفته گذشته با افت 2.6 درصدی روبرو شد تا برای سومین هفته متوالی یک روند نزولی را دنبال کند. این بدترین هفته برای معاملات بازار طلا از جولای به شمار می­رود. بر اساس این گزارش تقویت ارزش دلار آمریکا در آستانه نشست 12 و 13 دسامبر فدرال رزرو تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا داشته و موجب شده تا قیمت هر اونس از این فلز گران­بها به کمتر از 1250 دلار برسد. شاخص ارزش دلار طی هفته گذشته با رشد یک درصدی روبرو شده و به 93.93 واحد رسیده که بهترین عملکرد هفتگی دلار در یک سال اخیر به شمار می رود.

قیمت نقره نیز طی هفته گذشته با افت شدید 3.4 درصدی روبرو شده است. قیمت نقره در سه هفته اخیر بیش از 9 درصد کاهش داشته است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، برگزاری نشست­های بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا در روزهای آینده بیشترین تاثیر را بر روند قیمت طلا و نوسانات نرخ ارز خواهد داشت. به نظر می­رسد افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو و اعلام تصمیمات نشست بانک مرکزی اروپا مهمترین موانع برای افزایش قیمت طلا در روزهای آینده خواهد بود. آدام باتون تحلیلگر ارشد موسسه فارکس لایو تاکید کرد: فدرال رزرو قصد دارد نرخ بهره را افزایش دهد و بانک مرکزی اروپا نیز رویکردی سختگیرانه خواهد داشت. اینها کاتالیزورهای خوبی برای قیمت طلا در هفته آینده نیستند. از نظر تکنیکال قیمت طلا در روزهای آینده به شدت آسیب پذیر خواهد بود و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا 1220 دلار کاهش یابد. از سوی دیگر به نظر می­رسد افزایش بهره اوراق قرضه آمریکا نیز عامل مهمی است که می­تواند فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند. تقویت شاخص سهام در بازارهای بین المللی نیز طی روزهای اخیر فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است. تازه­ترین نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر فدرال رزرو 100 درصد خواهد بود ولی احتمال افزایش 2 بار نرخ بهره تا نوامبر 2018 میلادی کمتر از 50 درصد است. فدرال رزرو آمریکا از ابتدای امسال تاکنون 2 بار نرخ بهره را افزایش داده است.


متن گزارش تحلیلی مورخ 19 آذر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 12 آذر 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا و به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تازه ­ترین نظرسنجی نشان می­دهد که کارشناسان اقتصادی وال استریت برای نخستین ­بار از اواخر اکتبر بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش روبرو می­شود. بر­اساس این گزارش سرمایه­گذاران بین ­المللی و فعالان مین استریت نیز همچنان معتقدند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. در نظرسنجی این هفته 19 کارشناس ارشد اقتصادی وال استریت شرکت کرده ­اند که از این تعداد 11 نفر معادل 58 درصد پیش­بینی کردند که قیمت طلا طی روزهای آینده کاهش خواهد یافت. 4 نفر معادل 21 درصد اعلام کردند قیمت طلا با کاهش روبرو می­شود و 4 نفر دیگر نیز بر این باورند که قیمت طلا تغییری نخواهد کرد. در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز نیز 619 نفر شرکت کردند که 287 نفر معادل 46 درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند. 238 نفر معادل 38 درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت و 94 نفر معادل 15 درصد نیز معتقدند قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد کرد. هفته گذشته 68 درصد کارشناسان اقتصادی وال استریت و 57 درصد سرمایه­ گذاران و فعالان مین ­استریت به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. از ابتدای سال2017 تاکنون 59 درصد پیش­بینی­ های کارشناسان اقتصادی وال استریت و 62 درصد پیش بینی فعالان مین­ استریت درست بوده است. برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که با توجه به در پیش بودن نشست دسامبر فدرال رزرو و احتمال افزایش نرخ بهره، قیمت طلا تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت. افزایش نرخ بهره می­تواند موجب تقویت ارزش دلار و کاهش تقاضای طلا شود. به نظر می­رسد در شرایط کنونی علتی برای افزایش قیمت طلا وجود ندارد مگر اینکه تنش­های سیاسی بین المللی تشدید شود. تشدید فشار بر قیمت طلا می­تواند این فلز گران­بها را طی روزهای آینده تا 1270 دلار در هر اونس کاهش دهد. عدم توانایی طلا در شکستن سطح مقاومتی 1300 دلاری در روزهای اخیر به چالش بزرگی برای سرمایه­ گذاران تبدیل شده است. به نظر می­رسد سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1270 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد با افت بیشتری روبرو خواهد شد.


متن گزارش تحلیلی مورخ 12 آذر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
 

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 5 آذر 96

اونس جهانی طلا:

افزایش قیمت جهانی طلا موجب شده است تا تقاضای فیزیکی در مراکز مهم خرید آسیا با کاهش همراه شود. البته پیش­بینی می­شود تقاضای فصلی در چین طی ماه آینده بتواند تا حدی موجب رشد فعالیت­های بازار طلا شود. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، "دیک پون"  تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه­گذاری هرائوس متالز در هنگ­کنگ در این­ باره تاکید کرد: تثبیت و رشد قیمت طلا موجب شده است تا خرید و تقاضای فیزیکی با کاهش چشمگیری روبرو شود. البته پیش­بینی می­شود تقاضا و خرید فیزیکی طلا در بازار چین در نیمه نخست دسامبر با افزایش روبرو شود. با توجه به در پیش بودن سال جدید چینی، به نظر می­رسد تجار و سرمایه­گذاران میزان ذخایر طلای خود را در ماه دسامبر افزایش خواهند داد. قیمت طلا در هفته گذشته بین 1274 تا 1294 دلار در نوسان بوده است. این بدان معناست که قیمت طلا در ماه جاری تاکنون یک درصد رشد داشته است. البته بسیاری از سرمایه­گذاران بین­المللی نیز خرید طلا را به تاخیر انداخته­اند تا نشست دسامبر فدرال رزرو آمریکا برگزار شود و وضعیت نرخ بهره این کشور روشن شود. افزایش نرخ بهره معمولا موجب افزایش ارزش دلار شده و در مقابل موجب کاهش تقاضا و قیمت طلا می­شود. پیش­بینی می­شود فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای سومین بار متوالی نرخ بهره را افزایش دهد. تقاضای طلا در هند دومین بازار بزرگ طلا و جواهر جهان نیز با کاهش روبرو شده است. فعالان بازار طلا و جواهر در هند نیز منتظر تصمیم فدرال رزرو هستند. آنها تصور می­کنند که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو موجب کاهش قیمت طلا خواهد شد. طلا جایگاه خاصی در فرهنگ مردم هند دارد و یک هدیه ویژه برای مناسبت­های خاص به شمار می­رود. با توجه به کاهش تقاضای فیزیکی طلا در هند طی دو هفته اخیر، بانک­های این کشور واردات طلا را کاهش داده­اند. به نوشته طلا، در هنگ­کنگ و سنگاپور نیز تقاضای طلا و جواهرات با افت نسبی روبرو شده است ولی در ژاپن به علت کاهش ارزش دلار در برابر ین، تقاضای طلا با افزایش همراه بوده است. پیش­بینی می­شود وضعیت نوسانات ارزش دلار تاثیر زیادی بر قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد داشت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 27 آبان 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 27 آبان 96

اونس جهانی طلا:


در پایان مبادلات روز جمعه، قیمت طلا در بازارهای جهانی تحت تاثیر کاهش ارزش دلار به بالاترین سطح خود در یک ماه اخیر رسید. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، قیمت طلا در پایان مبادلات روز گذشته تحت تاثیر افت ارزش دلار آمریکا قرار گرفته و به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسیده است. بر اساس این گزارش نگرانی ها نسبت به اجرای قانون اصلاحات مالیاتی در آمریکا فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد کرده است. کنگره آمریکا سرانجام طرح اصلاح مالیاتی دولت ترامپ را تصویب کرده و قرار است بزرگترین اصلاحات مالیاتی در آمریکا از دهه 1980 میلادی اجرا شود. تای وونگ تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری بی ام او در این باره تاکید کرد: در حالی که بازارهای بین المللی به شدت نگران سرنوشت اصلاحات مالیاتی در آمریکا است، به نظر می رسد سطح مقاومتی قیمت هر اونس طلا در روزهای آینده 1310 دلار خواهد بود. اگر این سطح مقاومتی شکسته شود قیمت طلا با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات جمعه با 1.2 درصد افزایش به بیش از 1293 دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد 1.3 درصدی روبرو شده که این بهترین عملکرد قیمت این فلز گرانبها از اواسط اکتبر به شمار می رود. جاناتان باتلر تحلیلگر اقتصادی موسسه میتسوبیشی در لندن نیز تاکید کرد: نگرانی ها نسبت به نوسانات بازار سهام می تواند تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا در روزهای آینده داشته باشد. شاخص ارزش دلار در برابر شش ارز معتبر بین المللی با کاهش روبرو شده و بیشترین افت خود در یک ماه اخیر را تجربه کرده است. شاخص سهام در بورس وال استریت نیز تحت تاثیر نگرانی های مربوط به قانون مالیاتی آمریکا با کاهش همراه شده است. البته برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در صورت افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا ، ارزش دلار با افزایش بیشتری روبرو می شود و این مساله قیمت طلا را تحت فشار قرار خواهد داد. قیمت هر اونس نقره نیز در بازارهای بین المللی با 1.4 درصد افزایش به بیش از 17.31 دلار رسیده است. قیمت نقره در هفته ای که گذشت با رشد 2.5 درصدی روبرو شده است. به نظر می رسد قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها در کوتاه مدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و شاخص سهام در بازارهای بین المللی قرار خواهد داشت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 27 آبان 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 21 آبان 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، بانک "بی ان پی پاریباس" اعلام کرده است که قیمت جهانی طلا در آغاز سال 2018 میلادی با کاهش روبرو خواهد شد ولی تا اواسط سال آینده تحت تاثیر پایین بودن نرخ بهره واقعی با افزایش نسبی مواجه می­شود .بر اساس این گزارش پیش ­بینی می­شود قیمت جهانی طلا تا پایان سال آینده بار دیگر روندی نزولی داشته باشد. بانک بی ان پی در این گزارش پیش­ بینی کرده است که میانگین قیمت هر اونس طلا در سال 2018 میلادی به 1255 دلار خواهد رسید. البته قیمت جهانی طلا در سه ماه نخست سال آینده به کمتر از 1210 دلار می­رسد و این رقم در سه ماه دوم 2018 میلادی به بیش از 1325 دلار خواهد رسید .این گزارش افزود: میانگین قیمت جهانی طلا در سه ماه سوم سال آینده به 1265 دلار و در سه ماه پایانی نیز به کمتر از 1220 دلار خواهد رسید که علت اصلی این کاهش قیمت، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا خواهد بود.

این بانک در ادامه پیش­ بینی کرده است که فدرال رزرو به احتمال خیلی زیاد نرخ بهره را در نشست دسامبر افزایش خواهد داد و در سال آینده نیز 3 بار دیگر نرخ بهره را افزایش می­دهد. این مساله می­تواند تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار آمریکا و کاهش قیمت جهانی طلا داشته باشد .البته نظرسنجی ­ها نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تا سپتامبر 2018 میلادی حدود 50 درصد بوده است. انتظارات تورمی در اقتصاد آمریکا طی ماه­های آینده می­تواند تاثیر زیادی بر روند افزایش نرخ بهره داشته باشد. برنامه فدرال رزرو برای کاهش تراز مالی 4.5 تریلیون دلاری نیز به زودی آغاز خواهد شد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی بانک بی ان پی، عامل اصلی تعیین ­کننده قیمت طلا در سال آینده نرخ بهره واقعی در آمریکا خواهد بود. به نظر می­رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و نوظهور به خصوص چین و هند، نوسانات ارزش دلار و سیاست­های پولی بانک­های مرکزی بزرگ جهان نیز عوامل مهمی هستند که بر قیمت جهانی طلا تاثیر گذار خواهند بود. تنش­های سیاسی در عرصه بین­ المللی عامل تعیین ­کننده­ای برای قیمت طلا خواهد بود.


متن گزارش تحلیلی مورخ 21 آبان 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 14 آبان 96

اونس جهانی طلا:

یک تحلیلگر ارشد اقتصادی بر این باور است که قیمت جهانی طلا به 4 دلیل تا پایان سال 2017 میلادی با کاهش روبرو خواهد شد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی سی ان بی سی، فیل استریبل تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری آر جی او فیوچرز، در سخنانی تاکید کرد: قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا و تنش­های سیاسی بین ­المللی با رشد 10 درصدی روبرو شده است، ولی قیمت طلا تا پایان امسال به 4 دلیل عمده با چالش­های مهمی روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: نخستین دلیل آن است که انتظارات نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر بیشتر از قبل شده است. اکنون پیش­ بینی می شود فدرال رزرو در سال 2018 میلادی نیز 3 بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد. این مساله موجب جذابیت بیشتر دلار آمریکا برای سرمایه­ گذاران خواهد شد و تقاضا برای طلا را کاهش می­دهد. نظرسنجی تازه موسسه سی ام ئی گروپ، نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر به بیش از 98 درصد رسیده است. استریبل در ادامه افزود: کاهش تنش­ها بین آمریکا و کره شمالی موجب افت تقاضای مکان امن سرمایه ­گذاری برای طلا شده است. تقاضای طلا تنها در صورتی با افزایش بیشتر روبرو خواهد شد که تنش­ها بین ایران و آمریکا، و یا آمریکا و کره شمالی، بار دیگر افزایش یابد. وی اظهار داشت: واردات طلا از سوی کشورهای نو ظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند در ماه­های اخیر با کاهش روبرو شده است. این مساله می­تواند تاثیر منفی زیادی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد. این تحلیلگر اقتصادی گفت: چهارمین علت افت احتمالی قیمت طلا تا پایان امسال نیز بهبود اوضاع اقتصادی جهان، به خصوص کشورهای صنعتی و توسعه یافته و رشد تقاضای فلزات صنعتی است. سرمایه­گذاران ترجیح می­دهند در بازار فلزات صنعتی مثل نقره پلاتین و پالادیوم سرمایه ­گذاری کنند. برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده بین سطح حمایتی 1260 و سطح مقاومتی 1300 دلاری در نوسان خواهد بود. سطح حمایتی بعدی برای قیمت طلا 1268 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز گران­بها تا 1260 دلار کاهش خواهد یافت. افشین نبوی تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ام کی اس نیز تاکید کرد: به نظر من قیمت طلا در هفته آینده بین 1265 تا 1285 دلار تثبیت خواهد شد. پیش­ بینی می­شود قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و سیاست­های پولی بانک­های مرکزی بزرگ جهان قرار داشته باشد.


متن گزارش تحلیلی مورخ 14 آبان 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 7 آبان 96

اونس جهانی طلا:

در حالی که قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر تقویت ارزش دلار آمریکا با کاهش روبرو شده بود، ولی هنوز برخی کارشناسان اقتصادی نسبت به بهبود شرایط بازار طلا امیدوار هستند. به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، شاخص ارزش دلار آمریکا روز جمعه به بالاترین سطح خود در 3 ماه اخیر رسیده و این مساله قیمت طلا را تحت فشار زیادی قرار داده است. بر اساس این گزارش، علیرغم افزایش چشم گیر ارزش دلار آمریکا پس از انتشار آمارهای امیدوار کننده اقتصادی در آمریکا، برخی تحلیلگران هنوز امیدوارند که قیمت طلا در کوتاه مدت با افزایش بیشتری روبرو شود. قیمت طلا در هفته گذشته بار دیگر با کاهش روبرو شده و به سطح 1273 دلاری رسیده است. تازه ­ترین آمارهای وزارت بازرگانی آمریکا نشان می­دهد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم امسال به 3 درصد رسیده است. قیمت طلا در هفته گذشته با افت یک درصدی همراه شده است. قیمت هر اونس نقره نیز به 16.74 دلار رسیده که نسبت به هفته قبل از آن بیش از 2 درصد کاهش نشان می­دهد. بیل باروش، تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه بلولاین، تاکید کرد: به نظر من 1260 دلار سطح حمایتی مهمی برای قیمت هر اونس طلا در روزهای آینده خواهد بود. اگر طلا بتواند این سطح حمایتی را حفظ کند، می­توان نسبت به افزایش قیمت در روزهای آینده امیدوار بود. اوله هانسن تحلیلگر برجسته ساکسو بانک نیز تاکید کرد: تا زمانی که قیمت طلا به سطوح پایین اکتبر نرسیده من همچنان نسبت به روند صعودی قیمت آن خوشبین خواهم بود. تنها در صورتی که قیمت طلا تا 1250 دلار در هر اونس کاهش یابد، پیش­بینی من این خواهد بود که قیمت طلا با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد. وی افزود: به نظر من مهمترین عامل موثر بر قیمت جهانی طلا تا پایان امسال، نوسانات ارزش دلار خواهد بود. دلار آمریکا طی هفته گذشته بهترین عملکرد خود از ابتدای سال 2017 میلادی را ثبت کرده و به بالاترین سطح در برابر ارزهای معتبر بین­ المللی در سه سال اخیر رسیده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که با توجه به رشد اقتصادی 3 درصدی آمریکا در سه ماه نخست امسال این احتمال وجود دارد که ارزش دلار با افزایش 3 درصدی دیگر طی ماه­های آینده روبرو شود. به نظر می­رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نو ظهور نیز تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 7 آبان 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.

 

 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 30 مهرماه 96

اونس جهانی طلا:

قیمت طلا در هفته­ای که گذشت با بیشترین کاهش در یک ماه اخیر مواجه شده است. تصویب بودجه آمریکا از سوی سنا طی روز گذشته تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت جهانی طلا داشته است. به گزارش سایت طلا، قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 9.50 دلار کاهش معادل 0.7 درصد افت به کمتر از 1280 دلار رسیده است که این پایین­ ترین قیمت طلا از 6 اکتبر به شمار می رود. قیمت این فلز گران­بها در هفته­ای که گذشت با افت 1.9 درصدی روبرو شده است. این بدترین عملکرد قیمت طلا از 22 سپتامبر به شمار می­رود. لوکمن اوتونگا، تحلیلگر ارشد موسسه اف ایکس تی ام، در این باره تاکید کرد: این هم یک هفته جالب دیگر برای طلا بوده است. طلا پس از افزایش مجدد به بالاتر از سطح 1300 دلاری، بار دیگر طی هفته گذشته به کمتر از 1280 دلار بازگشته است. قیمت طلا در روزهای اخیر در شرایطی با کاهش روبرو شده است که تنش­های سیاسی در عرصه بین­ المللی افزایش داشته است. وی در ادامه تصریح کرد: به نظر می­رسد امیدواری­های مربوط به اصلاحات مالیاتی دولت ترامپ و تقویت ارزش دلار مهمترین عامل کاهش قیمت جهانی طلا بوده است. پس از تصویب بودجه آمریکا در سنا ارزش دلار بار دیگر با افزایش روبرو شده است. تصویب بودجه توسط سنا مسیر لازم برای ترامپ را هموار کرده تا اصلاحات مالیاتی را اجرا کند. گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

به نظر می­رسد تنش­های مربوط به استقلال کاتالونیا و اوضاع کره شمالی، می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا در روزهای آینده داشته باشد. وضعیت سیاست­های پولی بانک­های مرکزی بزرگ جهان نیز می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد. تحلیلگران اقتصادی معتقدند که افزایش ارزش دلار تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا داشته است. در نظرسنجی این هفته 19 کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کرده­ اند که 11 نفر معادل 58 درصد پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.

به گزارش اینترنتی کیتکو نیوز، راب مک اون اقتصاد دان برجسته بین­ المللی در سخنانی تاکید کرد: گرچه نوسانات اخیر در بازار طلا موجب شده است تا این فلز گران­بها نتواند روند صعودی اخیر را ادامه دهد، و این مساله موجب ناامیدی سرمایه­گذاران شده، ولی به نظر من سرمایه­ گذاران بین­ المللی همچنان به طلا اعتماد دارند و تقاضای مکان امن سرمایه­ گذاری برای این فلز گران­بها افزایش خواهد یافت. تحلیلگران­ ارشد اقتصادی­ می‌گویند طلا همچنان بهترین سرمایه­ گذاری در برابر کاهش شدید ارزش پول و سهام به شمار می‌رود.

 

متن گزارش تحلیلی مورخ 30مهر  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 23 مهرماه 96

اونس جهانی طلا:

انس جهانی طلا پس از افت چهار هفته­ای، هفته­ای صعودی با رشد 2.14 درصدی را پشت سر گذاشت. اتفاقی که برخلاف جهت پیش­بینی بسیاری از تحلیلگران رخ داد. از طرفی پیش‌بینی صحیح خرده‌فروشان در تضاد با رویکرد تحلیلگران، باعث ایجاد «پارادوکس پیش‌بینی» درخصوص ارزش فلز زرد شد. پیکار بر سر افسار تورم در فدرال رزرو، آینده رویکرد انقباضی را گنگ‌تر کرد تا احتمال افزایش مجدد نرخ بهره و شیوه تعدیل ترازنامه اوراق بهادار در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرند. این ابهامات، آینده شاخص دلار و اونس طلا را غیرقابل پیش‌بینی‌تر از پیش کرده است. کاهش تورم، اونس طلا را پس از گذراندن چهار هفته سقوط، صعودی کرد. فلز زرد در روز جمعه به سقف سه هفته‌ای خود نزدیک شد و مرز روانی ۱۳۰۰ دلاری را نیز شکست. تورم ماه سپتامبر (شهریور)، پنجمین ماه متوالی خود را پایین‌تر از تورم هدف گذراند تا بالاخره با ایجاد ابهام در کارآیی سیاست پولی فدرال رزرو، به کاهش ارزش دلار منجر شود. با ناامیدی بازار ارز از سرمایه‌گذاری روی اسکناس پشت‌سبز، روز آخر هفته بازار جهانی به سود طلا تمام شد. اونس فلز گرانبها در ابتدای هفته خود در قیمت ۱۲۷۶ دلار باز شده بود و انتهای هفته در قیمت ۱۳۰۳ دلار بسته شد تا نرخ افزایش هفتگی حدود 2.14 درصدی را پس از چهار هفته افت، تجربه کند. کارشناسان بازار طلا، اتمسفر شبهه‌ناک سیاست پولی آمریکا را مهم‌ترین عامل تقویت فلز زرد می‌دانند. نظرسنجی هفتگی کیتکو با نظرخواهی از دو گروه موثر بر بازار طلا صورت می‌گیرد. گروه اول که تحلیلگران وال‌استریت هستند در نظرسنجی هفته گذشته نتوانستند پیش‌بینی صحیحی ارائه دهند. گروه دوم که معامله‌گران و خرده‌فروشان مین‌استریت هستند برعکس وال‌استریتی‌ها توانستند روند هفتگی اونس طلا را به درستی گزارش کنند. نکته‌ای که در پیش‌بینی‌های این دو گروه حائز اهمیت است، اشتباه‌های متوالی وال‌استریتی‌ها است. تحلیلگران وال‌استریت که از ابتدای سال ۲۰۱۷ همواره دقت پیش‌بینی قوی‌تری از گروه مین‌استریت داشتند، پنجمین هفته متوالی پیش‌بینی غلط خود را در این هفته رقم زدند. میزان درستی پیش‌بینی‌های هفتگی مین‌استریت با ۶۳ درصد دقت، از میزان صحت نظرات هفتگی وال‌استریت با ۵۹ درصد دقت، پیشی گرفت تا خرده‌فروشان بازار فلز زرد پیشگو‌های بهتری از تحلیلگران لقب بگیرند. هفته ناکامی در پیش‌بینی تحلیلگران، نه تنها برای وال‌استریتی‌ها، بلکه برای اکثر متخصصان حوزه بازار جهانی طلا رخ داد. اکثر پیش‌بینی‌های کارشناسان برای هفته‌ای که گذشت کاهشی بود، اما طلا عکس این روند را به تحلیلگران نشان داد. اشتباه تحلیلگران متوجه گیجی سیاست پولی آمریکا بود و دلار با تناقضاتی که داده‌های اقتصادی برای آن ایجاد ‌کردند از ارز امن به ارز متزلزل تبدیل شد. برخی تحلیلگران نیز بر این باورند در صورتی که طلا بتواند سطح حمایتی 1300 دلار را در شرایط کنونی حفظ کند، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک تا سطح 1320 دلار افزایش یابد. اگر این سطح حمایتی شکسته شود قیمت طلا در آینده نزدیک تا سطح 1250 دلار کاهش خواهد یافت.


متن گزارش تحلیلی مورخ 23 مهر  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید. 

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 16 مهر ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تحلیلگران بازار طلا تاکید کردند که سطح حمایتی قیمت طلا در هفته آینده 1250 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد .بر اساس این گزارش سطح حساس و مقاومتی قیمت طلا نیز در روزهای آتی 1300 دلار است و اگر این سطح شکسته شود این احتمال وجود دارد که سرمایه­گذاران بیشتری جذب بازار طلا شوند. برخی تحلیلگران نیز معتقدند که سطح مقاومتی حساس برای هر اونس طلا در ابتدا 1280 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1300 دلار افزایش خواهد یافت. پس از انتشار آمارهای نا امیدکننده اشتغال آمریکا در ماه سپتامبر، به نظر می­رسد آمارهای مربوط به شاخص قیمت تولید کننده آمریکا که روزپنحشنبه منتشر خواهد شد و همین طور شاخص قیمت مصرف­کننده که روز جمعه منتشر می­شود، تاثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت کالاهای راهبردی به خصوص طلا خواهد داشت. پیش بینی می­شود در صورت افزایش نرخ تورم در آمریکا طی ماه گذشته، تقاضا برای فلزات گران­بها به خصوص طلا با افزایش روبرو خواهد شد. این مساله می­تواند فشارها بر فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره را بیشتر کند. نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دسامبر به بیش از 86 درصد رسیده است. این در شرایطی است که این رقم در نظرسنجی­های سپتامبر به کمتر از 33 درصد رسیده بود. نکته مثبت گزارش وزارت کار آمریکا افزایش دستمزدها بوده است. به نظر می­رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در روزهای آینده در آمریکا منطقه یورو و چین تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تنها عامل مهمی که می­تواند طی روزهای آینده موجب افزایش قیمت طلا شود، تشدید تنش­های سیاسی است.        

متن گزارش تحلیلی مورخ 16 مهر  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 9 مهرماه 96

اونس جهانی طلا:

 اونس جهانی طلا در روزها و هفته­های اخیر، افت قیمتی محسوسی را ثبت نمود. بدین ترتیب، بدترین عملکرد ماهیانه خود از ابتدای سال 2017 را در ماه سپتامبر ثبت کرده و با افت 2.7 درصدی روبرو شده است. یک تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه­گذاری "ای بی ان امرو" بر این باور است که قیمت طلا احتمالا در کوتاه مدت تا 1250 دلار کاهش خواهد یافت. به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، قیمت طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا با کاهش زیادی روبرو شده و بار دیگر وارد کانال 1200 دلاری شده است. بر اساس این گزارش، جورجت بوئل تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه­گذاری "ای بی ان امرو" تاکید کرد: کاهش قیمت طلا، نقره و پلاتین در روزهای اخیر در نتیجه افزایش ارزش دلار و افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بوده است. به نظر می­رسد ادامه روند صعودی ارزش دلار در کوتاه مدت موجب کاهش بیشتر قیمت طلا خواهد شد.

وی در ادامه افزود: طی روزها و هفته­های آینده انتظار داریم ارزش دلار افزایش یابد و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا سطح 1250 دلاری کاهش پیدا کند. قیمت طلا در هفته­ای که گذشت با کاهش یک درصدی روبرو شده و در ماه سپتامبر نیز افت 2.7 درصدی را تجربه کرده است. البته قیمت این فلز گران­بها در سه ماه سوم امسال بیش از 3.6 درصد افزایش یافته است.

این تحلیلگر اقتصادی افزود: گرچه احتمال افت قیمت طلا تا 1250 دلار وجود دارد ولی من نسبت به روند قیمت طلا در بلندمدت امیدوار هستم. حتی اگر قیمت طلا در کوتاه مدت به 1250 دلار برسد، روند صعودی این فلز گران­بها بار دیگر نمایان خواهد شد. به نظر من روند صعودی ارزش دلار و نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا موقتی است. وی در ادامه پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال بار دیگر به 1300 دلار و تا پایان سال 2018 میلادی به بیش از 1450 دلار خواهد رسید.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که طلا برای ادامه روند صعودی در هفته­های آینده، باید سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند.

به نظر می­رسد اظهارات اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا مبنی بر افزایش تدریجی نرخ بهره طی ماه­های آینده، تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته است. برخی کارشناسان اقتصادی پیش­بینی می­کنند که انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا در روزهای آینده به خصوص وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 9 مهر  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.

 


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 2 مهر ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، سین لاسک تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری والش تریدینگ در سخنانی تاکید کرد: قیمت جهانی طلا که طی روزهای اخیر تحت تاثیر نتایج نشست فدرال رزرو آمریکا با کاهش روبرو شده و به کمتر از 1300 دلار در هر اونس رسیده، احتمالا طی روزهای آینده تحت تاثیر رشد تقاضا و خرید بار دیگر با افزایش همراه خواهد شد. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اوضاع ژئوپلیتیک کره شمالی و روند نوسانات ارزش دلار آمریکا، به نظر می­رسد تقاضا و خرید جهانی طلا طی روزهای آینده با افزایش روبرو خواهد شد و این مساله می­تواند به نفع قیمت جهانی طلا باشد.

ریچارد بیکر سردبیر نشریه اورکا ماینر نیز تاکید کرد: به نظر من قیمت طلا می­تواند طی هفته آینده حداقل تا سطح 1310 دلار در هر اونس افزایش یابد. به نظر من افت قیمت طلا پس از نشست فدرال رزرو مساله عادی و طبیعی بوده و به نوعی اصلاح قیمت به شمار می­رود. فدرال رزرو اعلام کرده است که احتمال افزایش نرخ بهره تا دسامبر وجود دارد. وی افزود: تهدید کره شمالی برای آزمایش بمب هیدروژنی در اقیانوس آرام موجب نگرانی بیشتر بازارهای بین­المللی و افت شاخص سهام شده است. این در شرایطی است که بانک­های مرکزی بزرگ جهان مثل اروپا و ژاپن همچنان قصد دارند سیاست­های انبساطی پولی را ادامه دهند. جیم وایکوف تحلیلگر ارشد کیتکو نیز بر این باور است که فشار ناشی از فروش ذخایر طلا در روزهای گذشته عامل اصلی کاهش قیمت این فلز گرانبها بوده است. کوین گرادی تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری فونیکس فیوچرز نیز گفت: سطح مقاومتی قیمت طلا در روزهای آینده 1305 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1315 دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی 1291 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1286 دلار کاهش می یابد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 2 مهر  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 26 شهریور ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، قیمت طلا پس از شکستن سطح مقاومتی 1300 دلاری طی روزهای گذشته و دستیابی به سطح قیمتی 1360 دلاری، طی روزهای اخیر با کاهش روبرو شده است. ­بر اساس این گزارش، به نظر می­رسد قیمت طلا پس از افزایش چشمگیر طی روزهای گذشته اکنون با یک روند اصلاحی همراه شده است. قیمت طلا در نوامبر سال گذشته نیز پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا سطح 1338 دلاری با افزایش روبرو شد، ولی پس از آن با افت زیادی همراه شد. این پایگاه اینترنتی در گزارش خود افزود: در حالی که وضعیت بازار اشتغال آمریکا طی ماه­های اخیر بهبود یافته و نرخ بیکاری نیز با کاهش روبرو شده است ولی کاهش نرخ تورم و عدم دستیابی فدرال رزرو به هدف تعیین شده 2 درصدی تورم تاثیر زیادی بر کاهش گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده داشته است. البته هنوز نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر بیش از 50 درصد است و بعید به نظر می­رسد که نرخ بهره در نشست سپتامبر با افزایش روبرو شود. بنابراین عدم افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در نشست هفته آینده می­تواند عامل مثبتی برای قیمت طلا و عامل منفی برای ارزش دلار باشد. ­از سوی دیگر کاتالیزور بعدی برای قیمت طلا در روزهای آینده برگزاری انتخابات سراسری 24 سپتامبر در آلمان است. نظرسنجی­ها نشان می­دهد که حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در انتخابات به پیروزی خواهد رسید و وی برای چهارمین بار زمام قدرت را در دست خواهد گرفت. برخی تحلیلگران بر این باورند که قیمت طلا برای ادامه روند صعودی طی روزهای آینده باید سطح مقاومتی 1350 دلاری را بشکند. در غیر این صورت، این احتمال هست که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش بیشتری همراه گردد. وضعیت تنش­های سیاسی در عرصه بین­المللی به خصوص اوضاع کره شمالی، می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا در آینده نزدیک بگذارد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 26 شهریور  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 12 شهریور ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، در حالی که قیمت جهانی طلا همچنان در کانال 1300 دلاری قرار دارد و آمارهای نا امید کننده اشتغال آمریکا در ماه اوت نیز موجب افزایش بیشتر قیمت این فلز گران­ بها شده است، تحلیل گران اقتصادی نسبت به روند قیمت طلا در روزهای آینده نیز امیدوارهستند. بر اساس این گزارش تحلیلگران موسسه سرمایه­ گذاری سی ام سیمارکتس بر این باورند که تنش­ های سیاسی مربوط به کره شمالی و سقف بدهی ­های آمریکا به شدت افزایش یافته و انتشار آمارهای ضعیف اشتغال در آمریکا نیز عامل مهمی برای ادامه روند صعودی قیمت طلا در روزهای آینده خواهد بود. به نظر می­رسد قیمت طلا در روزهای آینده بین 1300 تا 1330 دلار در نوسان خواهد بود. در حالی که کارشتاسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که اقتصاد آمریکا در ماه اوت بیش از 180 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است، آمارهای اشتغال وزارت کار آمریکا نشان می­دهد که این رقم به 156 هزار فرصت شغلی در این مدت رسیده است. به اعتقاد فعالان بازارهای بین المللی، آمارهای اشتغال در ماه اوت می­تواند تاثیر زیادی بر سیاست­های پولی و نرخ بهره فدرال رزروطی ماه­های آینده داشته باشد. عدم افزایش چشمگیر دستمزدها در اقتصاد آمریکا نیز می­تواند عامل مهم دیگری برای نوسانات قیمت طلا باشد. به نظر می­رسد فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره طی ماه­های آینده نیاز به افزایش نرخ تورم یا بهبود بیشتر در وضعیت بازار اشتغال خواهد داشت. یاسپر لاولر تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه ­گذاری لندن کاپیتال گروپ تاکید کرد: آمارهای اشتغال آمریکا یک انگیزه مهم و بزرگ برای ادامه روند صعودی قیمت طلا در روزهای آینده خواهد بود.

متن گزارش تحلیلی مورخ 12 شهریور  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 5 شهریور ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش سایت اینترنتی کیتکو نیوز، دیوید هابرکورن تحلیلگر ارشد اقتصادی تاکید کرد: تنش­های سیاسی بین ­المللی طی روزهای آینده می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد ولی در نهایت و تا پایان امسال مهمترین عامل موثر بر قیمت طلا سیاست­های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکاخواهد بود. بر اساس این گزارش افشین نبوی تحلیلگر برجسته موسسه ام کی اس سویس نیز تصریح کرد: سطح حمایتی قیمت طلا در روزهای آینده 1282 دلار و سطح مقاومتی نیز 1292دلار خواهد بود. می­توانم حدس بزنم که در صورت شکسته شدن سطح مقاومتی 1292 دلاری، قیمت طلا به سرعت تا 1300 دلار افزایش خواهد یافت. ریچارد بیکر سر دبیر نشریه "اورکا ماینر" نیز گفت: با توجه به معضل سقف بدهی­ های دولت آمریکا و تنش­های سیاسی بین ­المللی، می­توان پیش بینی کرد که قیمت طلا در کوتاه مدت با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و می­تواند به زودی تا سطح 1310 دلاری افزایش یابد. البته رالف پریستون تحلیل گر ارشد موسسه مالی هریتیج بر اینباور است که طلا نمی­تواند برای مدت زمان زیادی بالاتر از سطح روانی 1300 دلاری ثابت بماند. برخی تحلیلگران بر این باورند که وضعیت شاخص سهام در بازارهای بین ­المللی تاثیر زیادی برنوسانات قیمت طلا در روزهای آینده خواهد داشت. تنش­ها بر سر کره شمالی کاهش یافته است. جاناتان باتلر تحلیلگر ارشد اقتصادی نیز تصریح کرد: مساله سقف بدهی­ های آمریکا یکی از عوامل اصلی موثر بر قیمت جهانی طلا خواهد بود. تعطیلی احتمالی دولت آمریکا می­تواند بحرانی شبیه سال 2011 میلادی را به وجود آورد و این مساله تقاضا برای طلا را به شدت افزایش خواهد داد. به اعتقاد برخی کارشناسان و فعالان بازارهای بین­المللی، نوع رفتار ترامپ موجب شده است تا اعتماد عمومی نسبت به سیاست­های وی تا حد زیادی کاهش یابد. در صورت تشدید تنش در شبه جزیره کره، قیمت طلا می­تواند به سرعت بار دیگر به بیش از 1300 دلار در هر اونس افزایش یابد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 05 شهریور  1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 29 مرداد ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش کیتکو نیوز، قیمت طلا که در واکنش به حملات تروریستی اسپانیاو تنش های سیاسی در آمریکا به بیش از 1300 دلار در هر اونس رسیده بود، در پایان مبادلات روز جمعه بار دیگر با کاهش نسبی روبرو شده وبه کمتر از 1290 دلار رسیده است .بر اساس این گزارش، تحلیلگران اقتصادی نسبت به ادامه روند صعودی قیمت طلا و شکسته شدن سطح مقاومتی 1300 دلاری نظرات متفاوتیدارند. برخی تحلیلگران بر این باورند که افزایش قیمت طلا در شرایط کنونی تحت تاثیر تنش های سیاسی بوده و این روند چندان دوام نخواهد داشت. در پی حملات تروریستی در شهر بارسلونا حداقل 13 نفر کشته شدند. تنش های سیاسی و حملات تروریستی بار دیگر موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا شده است . فواد رزاق زاده، تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه فارکس لایو تاکید کرد: به نظر من یکی از عوامل مهم افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر، کاهش ارزش دلار بوده است. اگر طلا بتواند سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند، روند صعودی قیمت این فلز زرد در هفته آینده ادامه خواهد یافت. وی افزود: در شرایط کنونی هیچ عاملی وجود ندارد که بتواند روند نزولی ارزش دلار را متوقف کند. هفته آینده آمارهای مهم اقتصادی چندانی منتشر نخواهد شد. بنابراین بعید به نظر می­رسد که روند نزولی ارزش دلار متوقف شود. طلا در روزهای آینده برای دستیابی به سطح 1320 دلاری تلاش خواهد کرد. این تحلیلگر ارشد اقتصادی اظهار داشت: کاهش شاخص سهام در بازارهای بین المللی نیز می­تواند عامل مثبتی برای ادامه روند صعودی قیمت طلا باشد. بازارهای سهام طی هفته گذشته با کاهش شدیدی روبرو شده است. اگر این روند ادامه یابد، تقاضا برای طلا بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر ادامه تنش در کاخ سفید و برکناری مقامات ارشد تیم ترامپو همچنین تحولات شبه جزیره کره نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت جهانی طلا داشته باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 29 مرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 22 مرداد ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تشدید تنش بین کره شمالی و آمریکا موجب شد تا قیمت طلا در هفته گذشته بارشد 2 درصدی روبرو شود، این میزان رشد قیمت طلا از اواسط آوریل بی ­سابقه بوده است. براساس این گزارش بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که سطح مقاومتی طلا در کوتاه مدت 1300 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا با افزایش چشم گیری روبرو می­شود. "سیمونا گامبارینی" تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه­ گذاری کاپیتال اکونومیکس بر این باور است که روند صعودی قیمت طلا تحت تاثیربحران کره شمالی، زودگذر و موقتی خواهد بود.وی تاکید کرد: ما فکر می­کنیم که احتمال آغاز یک جنگ تمام عیار بین آمریکا و کره شمالی بسیار پایین است. ممکن است قیمت طلا طی هفته­های آینده تحت تاثیر تنش های سیاسی در شبه جزیره کره افزایش یابد ولی مانند گذشته این روند صعودی چندان پایدار و با ثبات نخواهد بود. از سوی دیگر انتشار آمارهای ضعیف نرخ تورم در آمریکا طی ماه جولای نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. وی بابررسی روند قیمت طلا از سال 1985 میلادی تاکنون و تاثیر اتفاقات مهم سیاسی بر آن، به این نتیجه رسیده است که افزایش قیمت طلا تحت تاثیر درگیری­های نظامی، حملات تروریستی و تحریم و آشوب، چندان طولانی و پایدار نبوده است. وی افزود: قیمت طلا همواره در شرایط سخت سیاسی و بحران­های بین­ المللی افزایش می­یابد ولی تاریخ ثابت کرده است که این روند صعودی چندان طولانی نخواهد بود. به نظر من رویدادهای مربوط به اوضاع سیاسی و اقتصادی آمریکا در بلندمدت تاثیر مهمتری بر قیمت جهانی طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد داشت. به نظر می­رسد تاثیر درگیری ­های بزرگ نظامی بیشتر بر قیمت کالاهای راهبردی ­تر مثل نفت و انرژی محسوس خواهد بود. البته این احتمال وجود دارد که قیمت طلا در کوتاه مدت با شکسته شدن سطح مقاومتی 1300 دلاری حتی تا 1350 دلار در هر اونس نیز افزایش یابد.


متن گزارش تحلیلی مورخ 22 مرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 15 مرداد ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه جولای می­تواند طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و بهره اوراق قرضه آمریکا داشته باشد و این مسئله چالش برزگی را برای بازار طلا به وجود خواهد آورد. براساس این گزارش، وزارت کار آمریکا اعلام کرده است که اقتصاد این کشور طی ماه جولای209 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است. این رقم بسیار بیشتر از انتظارات و گمانه زنی ­های اولیه کارشناسان اقتصادی بوده و موجب شد تا قیمت طلا در هفته گذشته با افت نزدیک به یک درصدی روبرو شود. قیمت هر اونس نقره نیز در پایان مبادلات هفته گذشته بیش از 2.5 درصد کاهش داشته است. به اعتقاد ناظران بازارهای بین المللی، یکی از مهم ترین دردسرهای طلا در روزهای آتی، افزایش ارزش دلار آمریکا خواهد بود. دلار که اوایل هفته گذشته به پایین­ ترین سطح در 13 ماه اخیر رسیده بود، پس از انتشار آمارهای اشتغال جولای با افزایش نسبی روبرو شده است. به نظر می­رسد انتشار آمارهای امیدوار کننده اشتغال در آمریکا، احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه­های آینده را بیشتر کرده است.البته برخی از کارشناسان اقتصادی از جمله بیل باروش، تحلیل گر ارشد موسسه آی آی تریدر، بر این باورند که ارزش دلار طی روزهای آینده با افزایش محدودی روبرو خواهد شد. چرا که گزارش اشتغال چشم انداز سیاست­های پولی فدرال رزرو را تغییر نداده است. هرگونه افزایش چشم گیر ارزش دلار در روزهای آینده نیز کاملا موقتی خواهدبود. تازه ­ترین نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تا پایان امسال به 50 درصد رسیده است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اگرطلا بتواند طی روزهای آینده سطح حمایتی 1259 دلاری را حفظ کند، قیمت این فلز گران­بها تا بیش از 1270 دلار در هر اونس افزایش خواهد یافت. ولی اگر این سطح حمایتی شکسته شود قیمت طلا احتمالا تا 1250 دلار در هر اونس کاهش خواهد داشت


متن گزارش تحلیلی مورخ 15 مرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 8 مرداد ماه 96
اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، در حالی که قیمت جهانی طلا در پایان مبادلات روز جمعه به بالاترین سطح خود در شش هفته اخیر رسیده و در هفته ای که گذشت رشد 1.4 درصدی را ثبت کرد، بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که طلا هنوز فرصت زیادی برای افزایش بیشتر قیمت طی روزهای آینده خواهد داشت. بر اساس این گزارش برخی تحلیلگران بر این باورند که در صورت شکسته شدن سطح مقاومتی 1280 دلاری در طی روزهای آینده، زمینه لازم برای افزایش چشم گیر قیمت طلا فراهم خواهد شد. به نظر می رسد کاهش ارزش دلار آمریکا مهمترین عامل افزایش قیمت طلا طی روزهای آینده باشد. قیمت طلا در ماه های ژوئن و جولای با یک روند اصلاحی روبرو شده و پس از آنکه قیمت طلا برای مدتی بین 1250 تا 1265 دلار در هر اونس تثبیت شده بود، اکنون سطح مقاومتی بعدی برای طلا 1280 دلار خواهد بود. جورج میلینگ استنلی رئیس موسسه تحقیقاتی گلوبال ادوایزر تاکید کرد: به نظر من قیمت طلا در روزهای آینده روندی کاملا صعودی خواهد داشت. جای تعحبی نخواهد بود که اگر قیمت طلا در هفته پیش رو 10 تا 30 دلار دیگر در هر اونس افزایش یابد. از سوی دیگر نگرانی های مربوط به سقف بدهی های دولت آمریکا و عدم موفقیت دولت ترامپ برای تصویب برنامه جدید بهداشت و سلامت و لغو برنامه جنجالی اوباماکر ، می تواند عامل مهمی بر نوسانات بیشتر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 8 مرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 1 مرداد ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنت یکیتکو نیوز، در حالی که کاهش ارزش دلار آمریکا و نگرانی ­های مربوط به تنش­های سیاسی در کاخ سفید موجب افزایش چشم گیر قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه و رشد 2.2 درصدی قیمت آن در هفته گذشته شده، به نظر می­رسد کاهش تقاضا در تابستان فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است. بر اساس این گزارش، برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که شرایط موجود در بازارهای بین المللی برای افزایش چشم گیر قیمت طلا به سطح 1300 دلاری کافی نیست و افت تقاضای فصلی می­تواند همچنان فشار زیادی را بر قیمت آن وارد کند. در این گزارش آمده است: اگر آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا طی روزهای آینده منتشر شود این احتمال وجود دارد که ارزش دلار با افزایش روبرو شود و این عامل، فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند. قیمت طلا در ماه­ های اخیر بین 1200 تا 1300 دلار درهر اونس در نوسان بوده است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی اگر طلا بتواند سطح مقاومتی1260  دلاری را طی روزهای آینده بشکند، می­تواند تا سطح 1300 دلار در هر اونس افزایش یابد. ولی اگر به کمتر از 1250 دلار در هر اونس بازگردد این احتمال وجود دارد که تا مرز 1190 دلاری کاهش یابد. گرچه به نظر می­رسد برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا تاثیرچندانی بر قیمت طلا نداشته باشد، ولی این نشست مهمترین رویداد اقتصادی طی روزهای آینده خواهد بود. برخی تحلیلگران بر این باورند که نگرانی­های مربوط به ادامه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز می­تواند موجب فشار بیشتر بر ارزش دلار و افزایش قیمت طلا شود. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند طی روزهای آینده می­تواند تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 1 مرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 25 تیر 96

اونس طلای جهانی:

اونس طلا که دو هفته پیش تا 1212 دلار افتکرده بود، دوشنبه هفته گذشته تا 1204 دلار هم سقوط کرد، اما در پایان هفته با صعودقیمتی مواجه گردید و در 1228 دلار بسته شد. به این ترتیب، پیش‌بینی‌های کوتاه‌ مدتاکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد، افزایشی شده است. باب هابرکورن،کارشناس ارشد کالا در موسسه «آر جی او فیوچرز» می‌گوید: «با توجه به داده‌های اخیراز اقتصاد آمریکا، فکر می‌کنم طلا افزایشی خواهد بود. این داده‌ها احتمال افزایش بیشترنرخ‌های بهره را کاهش داده است». فیل فلین، تحلیلگر ارشد بازار در «پرایس فیوچرز گروپ»هم می‌گوید: «به نظر می‌رسد طلا کف قیمتی را تجربه کرده و از این رو ما انتظار افزایشقیمت‌ها را در این هفته داریم». کن موریسون، دبیر خبرنامه «موریسون درباره بازارها»انتظار آزموده شدن مرز مقاومتی 1240 دلار را در روزهای آینده دارد. او می­گوید: «طلاشانس خوبی برای عبور از مرز 1240 دلار و حرکت به سوی مرز 1250 دلار دارد». دارین، نیوسام،تحلیلگر ارشد «تلونت دی تی ان» هم می‌گوید که روند کوتاه‌ مدت افزایشی خواهد بود:«طلا شتاب کافی برای عبور از مرز 1240 دلار را دارد؛ اما برای اینکه افزایشی‌ها دستبالاتر را در بازار داشته باشند، نیاز به رشد بیشتری دارد.»

متن گزارش تحلیلی مورخ 25 تیر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 18 تیر 96

اونس طلای جهانی:

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که سیاست­های سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا، تقویت ارزش دلار و افزایش بهره اوراق قرضه و همچنین افزایش شاخص سهام عوامل مهمی هستند که فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده اند، ولی این فلزگران ­بها هنوز مقاومت خوبی را از خود نشان داده است. تحلیلگران بانک بی ان پی پاریباس فرانسه بر این باورند که هنوز احتمال کاهش قیمت طلا به زیر 1200 دلار وجود دارد. یک تحلیلگر ارشد این بانک پیش بینی کرده است که قیمت جهانی هر اونس طلا در سه ماه پایانی امسال به کمتر از 1165 دلار خواهد رسید. افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو تا پایان امسال موجب کاهش تمایل سرمایه ­گذاران برای خرید و سرمایه ­گذاری در بازار طلا خواهد شد. تحلیل گران این بانک فرانسوی پیش­ بینی می­کنند که فدرال رزرو در نشست دسامبر نرخ بهره را یک بار دیگر افزایش خواهد داد. فدرال رزرو از ابتدای امسال تاکنون 2 بار نرخ بهره را افزایش داده است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که مردم آمریکادر شرایط کنونی تمایلی به سرمایه‌گذاری در بازار سکه طلا ندارند. به گزارش پایگاه اینترنتیکیتکو نیوز، تحلیلگران اقتصادی تاکید کردند، سرمایه‌گذاران بین‌المللی در حال دور شدن از بازار فلزات گران­بها به‌خصوص طلا هستند و آمارهای مربوط به فروش سکه طلا در این کشور طی ماه ژوئن به خوبی این مساله را نشان می‌دهد. براساس این گزارش تحلیلگران «کامرزبانک» آلمان اعلام کردند: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در ماه ژوئن تنها 6 هزار اونس سکه طلا از شرکت یو اس مینت در بازار آمریکا به فروش رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل به شدت کاهش داشته است.

متن گزارش تحلیلی مورخ 18 تیر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 11 تیر 96

اونس طلای جهانی:

هفته گذشته با وجود تضعیف ارزش دلار آمریکا، ارزش طلا نیز کاهش پیدا کرد. دورنمای تحکیم سیاست پولی و کاهش قیمت اوراق قرضه دولتی که بازده این اوراق را بالاتر برد، قیمت طلا را تحت فشار منفی قرار داد. به گفته ریچارد بیکر، دبیر"یورکا ماینر ریپورت"، عامل اصلی کاهش قیمت طلا، دورنمای مهیا شدن چهار بانکاز پنج بانک مرکزی بزرگ جهان برای تحکیم سیاست پولی بوده است. در نظرسنجی هفته گذشته کیتکونیوز، ۵۳ درصد از کارشناسان وال استریت و ۵۰ درصد از سرمایه‌گذارانانتظار داشتند طلا افزایش پیدا کند که پیش‌بینی درستی نبود. هر اونس طلا برایتحویل در اوت در معاملات روز جمعه بازار نیویورک آخرین بار ۳.۵۰ دلار (۰.۳ درصد)کاهش یافت و در ۱۲۴۲.۳۰ دلار بسته شد. طلا برای کل هفته حدود ۱.۱ درصد کاهش نشانداد که چهارمین کاهش هفتگی متوالی بود. در نگاه بلندمدت به این بازار، بانک گلدمن ساش آمریکا پیش بینی کرده است که بازار جهانی طلا طی 6 تا 12 ماه آینده به دنبال دستیابی به تعادل در سطح قیمتی 1250 دلاری است. بر اساس این گزارش، طلا پس از ثبت رکورد قیمتی 1298 دلاری در 6 ژوئنبا فشار زیادی برای فروش از سوی سرمایه ­گذاران روبه­ رو شده است. به اعتقاد تحلیل گران گلدمن ساش عامل اصلی کاهش قیمت جهانی طلا در ماه ­های اخیر افزایش نرخ بهره واقعی آمریکا بوده است. فدرال رزرو آمریکا از ابتدای امسال تاکنون 2 بار نرخ بهره را افزایش داده و به نظر می­رسد تا پایان امسال نیز یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد. موسسه گلدمن ساش پیشبینی می­کند که عرضه طلا در سال 2017 به اوج خود خواهد رسید و عرضه این فلز گران­ بهاطی سال­های آینده کاهش خواهد یافت و در نتیجه این عامل نیز می­تواند موجب افزایش قیمت طلا شود. ادامه روند صعودی تقاضای سفته بازی برای طلا نیز عامل مهم دیگری است که می­تواند بر قیمت طلا تاثیرگذار باشد. تقاضای فیزیکی کشورهای نو ظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز عامل مهمی برای قیمت طلا خواهد بود.

متن گزارش تحلیلی مورخ 11 تیر 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 28 خرداد 96

اونس طلای جهانی:

اونس طلا هفته گذشته با افت 13 دلاری به قیمت 1253 دلار سقوط کرد. هفته گذشته، کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا چهارمین افزایش نرخ‌های بهره را پس از پایان بحران سال‌های 2007 تا 2009 تصویب کرد. تحلیلگران با نگاه به شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index) نمودار قیمت طلا، فضا را برای این کالای سرمایه‌ای نامناسب می‌دانند. شاخص قدرت نسبی، یک شاخص تکانه‌ای است که توسط تحلیلگر فنی برجسته، ولس ویلدر بسط یافته که اندازه سود و زیان اخیر کالا یا سهم را در یک دوره زمانی خاص مقایسه می‌کند تا سرعت و روند تغییرات قیمتی را بسنجد. این شاخص عمدتا برای تشخیص بیش از اندازه بودن فروش‌ها یا خریدها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر کالا یا سهمی به دلایل فنی یا بنیادی با فروش بیش از حد رو به‌ رو بوده، می‌توان انتظار داشت در کوتاه‌ مدت، دچار جهش اصلاحی شود. اگر خرید بیش از حد بوده باشد نیز می‌توان انتظار عقب‌ نشینی اصلا حیرا داشت. RSI در واقع ارزیابی نسبی‌ از قدرت عملکرد قیمتی اخیر یک کالا یا سهم را نشان می‌دهد. این شاخص از صفر تا 100 تعیین می‌شود که پیش فرض آن،‌ بررسی 14 روز کاری است. تفسیر سنتی از RSI این است که اگر شاخص، عدد ‌70 واحد یا بالاتر را نشان دهد، کالا یا سهم مورد نظر، با خرید بیش از اندازه‌ رو به‌ رو بوده یا ارزش آن بیشتر از ارزش واقعی آن است، و در نتیجه، روند مستعد عقب‌نشینی اصلاحی است. از سوی دیگر اگر RSI عدد 30 واحد یا کمتر را نشان دهد، باید انتظار جهش اصلاحی را داشت. در آخرین روز کاری بازارهای جهانی فلزهای گرانبها، شاخص RSI بر عدد 6/41 واحد قرار گرفته که نشان می‌دهد طلا بافروش قابل توجهی روبه‌رو بوده اما هنوز به وضعیتی نرسیده که فروش آن، «بیش از حد» بوده باشد و از این رو احتمال افت بیشتر آن جدی است. حتی وضعیت ممکن است بدتر باشد، زیرا برخی تحلیلگران برای دوری از سیگنال‌های بعضا نادرست شاخص قدرت نسبی، عددهای 80 و 20 واحد را سطوح هشدار در نظر می‌گیرند.

متن گزارش تحلیلی مورخ 28 خرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 21 خرداد 96

اونس طلای جهانی:

اونس طلا در نخستین روز کاری هفته تنها یک دلار رشد کرد وبه قیمت 1279 دلار رسید. علاوه ‌بر خبر قطع رابطه چند کشور عربی با قطر، حملات تروریستی دربریتانیا در آستانه انتخابات سراسری این کشور هم مورد توجه قرار گرفت. شاخص دلار که روز جمعه دو هفته قبل (12 خرداد) روی عدد 71/96 واحد ایستاده بود، در روز دوشنبه تا عدد 79/96 واحد بالا رفت. روز دوم روز جهش بود، اما این جهش پایدار نبود. اونس روز سه‌شنبه هفته گذشته با 15 دلار جهش به قیمت 1294 دلار رسید. اونس روز دوشنبه تحت حمایت افزایش خرید فلز زرد به‌ عنوان سرمایه امن و تحلیل‌های فنی بود، اماشاخص دلار مانع از رشد آن شد. جهش روز سه‌شنبه که بهای اونس را به اوج 7 هفته‌ای برد، احتمال عبور اونس از مرز 1300 دلار را جدی‌تر کرد. در این روز همزمان با کمک تحلیل‌های فنی، افت شاخص دلار نیز حامی طلا بود. شاخص دلار سه‌شنبه تا عدد 63/96 واحد افت کرد. در این روز، خرید طلا به‌ عنوان سرمایه امن نیز ادامه داشت. قیمتنهایی اونس در روز چهارشنبه 1287 دلار بود تا خوش‌بینی معامله‌گران معکوس عمل نماید. چهارشنبه، حملات تروریستی وحشیانه داعش به دو هدف در تهران، توجه همگان رابه خود جلب کرد، اما بازارهای جهانی چندان واکنشی به این حملات نداشتند. بازارهابا وجود این حملات عمدتا در انتظار انتخابات پنج‌شنبه بریتانیا و نشست بانک مرکزی اروپا ماندند. روز چهارشنبه، رشد شاخص دلار هم به ضرر طلا کار کرد. شاخص دلار چهارشنبه به عدد 74/96 واحد رسید. طلا در روز پنجشنبه تحت‌ فشار قرار گرفت که نشان می‌داد علاوه ‌بر اثر دلار، خرید طلا به ‌عنوان سرمایه امن کاهش یافته است. اونس در این روز روی بهای 1278 دلار ایستاد. روز آخر هفته با نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد و بعد که تشکیل «پارلمان معلق» قطعی شد، بازارها واکنش بیشتری به این انتخابات نشان دادند. با تشکیل پارلمان معلق در بریتانیا و افت شدیدارزش پوند، شاخص دلار تا عدد 27/97 واحد رشد کرد تا طلا باز هم تحت فشار بماند. به این ترتیب، رشد دلار اثر افزایشی ابهام‌های ناشی از انتخابات بریتانیا را خنثی کرد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 21 خرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 7 خرداد 96

اونس طلای جهانی:

قیمت طلا در هفته ای که گذشت باافزایش 1.2 درصدی مواجه گردید. نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ،رئیس جمهور آمریکا، به عربستان سعودی در این هفته انجام گرفت. ترامپ در سفر خود به عربستان سعودی، اظهارات جنجالی و خصمانه ای را علیه ایران و سوریه مطرح کرده است. وی سعی کرد تا ائتلافی را علیه بشار اسد، داعش و ایران ایجاد کند. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که اگرآمریکا فعالیت های مداخله جویانه در خاورمیانه را افزایش دهد، این مساله موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه ­گذاری برای طلا خواهد شد .به نظر می رسد تغییر سیاست خارجی آمریکا و تغییر رویکرد واشنگتن در قبال تحولات خاورمیانه می تواند در نهایت منجر به افزایش ریسک سیاسی شود. ترامپ در روزهای نخست ریاست جمهوری خود، 59 فروند موشک به سوریه شلیک کرد تا نشان دهد خاورمیانه در اولویت سیاست خارجی کاخ سفید قرار دارد. به نظر می رسد رهبران غربی اکنون بیش از هر زمان دیگری برای تغییر نظام سیاسی سوریه مصمم شده اند. با توجه به امضای قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری آمریکا و عربستان، ایجاد مرکز مقابله با تروریسم در عربستان سعودی، و همچنین سخنرانی جنجالی ترامپ در ریاض،به نظر می رسد آمریکا به دنبال ایفای نقش فعال تر و تهاجمی تری در سیاست خارجی خواهد بود. ترامپ در سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین نیز بار دیگر تاکید کرد که اجازه نخواهد داد ایران به تسلیحات اتمی دست یابد. به نظر می­رسد این اقدامات و اظهارات، نشانگر ظهور سیاست خارجی جدیدی در آمریکا است و سرمایه گذاران بین المللی باید کاملا مراقب و هوشیار باشند و برای حفاظت از ارزش دارایی و سرمایه های خود اقدام به خرید طلای بیشتری کنند. از سوی دیگر تشدید تنش در شبه جزیره کره نیز عامل مهم دیگری برای افزایش ریسک سیاسی در عرصه بین المللی به شمار می­رود. ادامه تنش های سیاسی در واشنگتن به خاطر دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری نیز موجب افزایش تقاضای سرمایه گذاری طلا خواهد شد. در پیش بودن مذاکرات برگزیت نیز می­تواند نگرانی های زیادی را نسبت به آینده وضعیت منطقه یورو و اتحادیه اروپا به وجود آورد. وضعیت تقاضای فیزیکی دربازارهای نو ظهور و انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو تاثیر زیادی برقیمت طلا خواهد داشت.

متن گزارش تحلیلی مورخ 7 خرداد 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 24 اردیبهشت 96

اونس طلای جهانی:

اونس طلا دردومین هفته ماه مه با وجود تمام نوسان‌ها، روی همان قیمت پایان هفته اول ماه یعنی 1228 دلار ایستاد. با این حال، آخرین نظرسنجی‌های کیتکو نشان می‌دهد 71 درصدکارشناسان حرفه‌ای و 52 درصد سرمایه‌گذاران خرد که به این پایگاه اینترنتی پاسخ داده‌اند، انتظار رشد قیمت‌ها را در هفته سوم دارند. عمده امید متوجه جهش اصلاحی احتمالی پس از ثبات نسبی است که یکی از کارشناسان آن را «تسکین فنی» دردهای اخیرخوانده است. اونس طلا هفته گذشته توانست خود را در محدوده 1220 دلار حفظ کند، ولی دو هفته پیش، بیش از 3 درصد سقوط کرد. مهم­تر آنکه تقلای میانه آوریل برای عبور ازمرز 1300 دلار اکنون به تلاش برای بازگشت به میانه کانال 1200 دلار تبدیل شده است. دنیل پاویونیس، معامله­ گر ارشد کالا در موسسه «آر جی او فیوچرز»هم از آمادگی طلا برای جهش پس از فروش‌های اخیر می‌گوید:‌ «به‌نظر می‌رسد که طلا کف قیمتی را تجربه کرده است. من به رشد قیمت‌ها چشم دارم. نمی‌دانم قیمت‌ها چقدر بالاترخواهند رفت، ولی به‌ نظر می‌رسد که پس از فروش‌های دو هفته اخیر، وارونگی روند موردانتظار است. چنان رشدی، تسکین فنی دردهای اخیر خواهد بود.» شان لوسک، مدیر صندوق تجاری در «موسسه والش تریدینگ» هم انتظار رشد قیمت‌ها را دارد و می‌پرسد: «با اتفاقاتی که در واشنگتن می‌افتد، چه کسی می‌خواهد فروشنده باشد؟

متن گزارش تحلیلی مورخ 24 اردیبهشت 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 17 اردیبهشت 96

اونس طلای جهانی:

دوشنبه، اولین روزهفته میلادی و اولین روز فعالیت بازارهای جهانی در هفته جدید کاری، روز سقوط 12 دلاریاونس بود. اونس در این روز روی قیمت 1256 دلار ایستاد. فلز زرد دوشنبه تحت فشار رشدبازارهای سهام بود. با رشد بورس‌ها در اولین روز کاری هفته، اونس به کف سه هفته‌ای سقوط کرد. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌بندی روز دوشنبه خود نوشت: «در تعطیلات آخر هفته، خبری از تحولات تازه ژئوپلیتیک نبود که بازارها را تکان دهد تا شاخص‌های سهام نزدیک بالاترین سطح خود بمانند و هیچ نشانه‌ای از ضعف نشان ندهند. اینها عنصرکاهشی برای طلاست.» شاخص دلار که جمعه دو هفته پیش روی عدد 05/ 99 واحد ایستاده بود، دوشنبه با رشدی اندک به 07/ 99 واحد رسید تا اثر کاهشی بورس‌ها تشدید و اونس به میانه کانال 1200 دلار نزدیک شود. فیلیپ استریبل، تحلیلگر ارشد موسسه «آر‌جی او فیوچرز» با اعلاماین مطلب تاکید کرد: «اگر تنش در شبه جزیره کره افزایش یابد، قیمت طلا احتمالا بار دیگر به سطح 1300 دلار در هر اونس باز خواهد گشت. اگر شرایط عادی شود و همه چیز وضعیت طبیعی و نرمال داشته باشد، قیمت طلا به سطح 1200 دلاری بازخواهد گشت.» گینا سانچز، تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه‌ گذاری « چانتیکو گلوبال» نیز معتقد است: «برخی عوامل ساختاری هستند که علیه قیمت طلا کار می‌کنند. شاید در کوتاه مدت قیمت طلا تحت تاثیر تنش‌های سیاسی بین‌المللی و آمارهای اقتصادی افزایش یابد ولی در بلند مدت قیمت طلا با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌شود. اقتصاد آمریکا در حال رشد و رونق است. ارزش دلار نیز رو به افزایش است. این 2 عامل مهم می‌تواند قیمت طلا را تحت فشار زیادی قرار دهد.

 

متن گزارش تحلیلی مورخ 17 اردیبهشت 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 10 اردیبهشت 96

اونس طلای جهانی:

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در 3 ژوئن به ۱۲۶۸ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با سه دلار کاهش (۰.۲ درصد کاهش)، در ۱۲۶۴ دلار بسته شده بود. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، بازارهای مالی بین المللی منتظر برگزاری نشست بانک های مرکزی اروپا و ژاپن و روشن شدن نرخ بهره های جدید و همین طور سیاست های پولی هستند. از سوی دیگر گمانه زنی های زیادی درباره وضعیت اصلاحات مالیاتی در آمریکا مطرح شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کرده که درآمد بر مالیات شرکت ها کاهش یابد و شرکت های چند ملیتی بابت سودهایی که از خارج از آمریکا وارد این کشور می کنند، از معافیت مالیاتی قابل توجهی برخوردار شوند. برای سرمایه گذاران در بازار طلا این خبر خوبی نخواهد بود، زیرا دولت ترامپ می خواهد اطمینان یابد که به ندازه کافی سرمایه وارد بازارهای دارایی از جمله بازار سهام یا بازار ارز می شود." موسسه مالی گلدمن ساش آمریکا پیش بینی کرد که قیمت جهانی هر اونس طلا تا 3 ماه آینده با افت زیادی روبرو خواهد شد و به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید. مکس لیتون تحلیلگر ارشد این موسسه مالی ضمن اعلام این مطلب افزود: برخی عوامل وجود دارد که می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت شود. لیتون افزود: انتظار می رود انتشار آمارهای رشد اقتصادی آمریکا که بهتر از انتظارات اولیه خواهد بود، می تواند فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند. پیش بینی می شود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال به 1.4 درصد رسیده باشد.

متن گزارش تحلیلی مورخ 10 اردیبهشت 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی آتی سکه منتهی به 3 اردیبهشت 96

اونس طلای جهانی:

اونس طلا سه‌شنبه هفته گذشته، پیش ازدرخواست ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای برگزاری انتخابات زود هنگام در ژوئن، بهمرز ۱295 دلار نزدیک شد اما روز چهارشنبه به دنبال بهبود ارزش دلار، به ۱۲۸7 دلار عقب‌نشینی کرد. به نظر می‌رسد این فلز ارزشمند به‌سوی رکوردی پیش می‌رود که از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر مشاهده نشده بود. چرا سرمایه‌ گذاران در حال حاضر تمایل دارند طلا خریداری کنند؟ تنش‌های ژئوپلیتیکی در سراسر جهان درماه‌های اخیر به ویژه پس ‌از اعلام آمادگی آمریکا مبنی بر مداخله نظامی در کره شمالی، افزایش چشم گیری یافته است. سرمایه‌گذاران به طلا به‌ عنوان پناهگاهی در برابر این ابهام جهانی می‌نگرند. جاش سائول، مدیر عامل شرکت "پیور گولد"می‌گوید: محبوبیت طلا را می‌توان به شکنندگی اعتماد بازار در برابر تشدید تنش‌های جهانی، نظیر تنش میان آمریکا و کره شمالی مربوط دانست. هفته گذشته که اعتماد دربازارهای مالی متزلزل شد، بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل واهمه از وقوع بدترین سناریوی ممکن میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن، از بازارهای سهام مهاجرت کردند. به گفته تحلیلگران کومرس بانک، ذخایر طلای "اس پی دی آر گولد شیرز" که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، چهارشنبه گذشته ۱۱.۸ تن افزایش یافت که بزرگ‌ترین افزایش یک‌روزه از سپتامبر گذشته بود. ذخایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در سه ‌ماهه اول، ۵۶ تن رشد کرده است. دانیلا کورسینی، تحلیل­گر بانک اینتنسا سانپائولو در مصاحبه­ای با بلومبرگ اظهار کرد: انتظار می‌رود طلا در اواسط سال با اقدام بانک مرکزی آمریکا در تصویب افزایش نرخ‌های بهره، کاهش پیدا کند، اما تا پایان سال بهبود خواهد یافت و به ۱۳۵۰ دلار می‌رسد.  جهت دانلود 

متن گزارش تحلیلی مورخ 3 اردیبهشت 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار طلا، سکه آتی و نقدی، نفت ودلار منتهی به 27فروردین 96

اونس طلای جهانی:

قیمت طلا طی یک ماه گذشته ۸۴ دلار رشد داشته است. حمله آمریکا به سوریه و ارسال ناوهای جنگی به آب‌های نزدیک کره شمالی و همچنین کمرنگ‌ شدن افزایش نرخ بهره در آمریکا، عاملی بر افزایش قیمت اونس شد.قیمت طلا در کمترین زمان به قیمت 1283 دلار و 60 سنت و در بیشترین زمان به قیمت1287 دلار و 30 سنت معامله شد. قیمت فلز زرد در هفته جاری نسبت به یکسال گذشته 42.1 دلار افزایش داشته است. خبرگزاری رویترز درباره دلیل افزایش قیمت طلا نوشته است "تنش‌های منطقه‌ای و کمرنگ شدن تصمیم بانک مرکزی آمریکا به افزایش نرخ بهره در این کشور، به افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی دامن زده است." همچنین ترامپ اعلام کرده است که دلار بیش از اندازه تقویت شده و لزومی به افزایش نرخ بهره در این کشور نیست. از این­رو سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در بخش طلا را امن‌تر می­بینند. بنابراین قیمت طلا این هفته به بیشترین میزان 5 ماه گذشته رسیده و نتایج تحلیل‌های تکنیکال حاکی از این است که احتمال افزایش به 1303 دلار در هر اونس نیز در هفته های آینده وجود دارد.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 27 فروردین 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 20 فروردین 96

اونس طلای جهانی:

با حمله آمریکا به سوریه، قیمت اونس تا 1269.28 دلار نیز بالا رفت و با افزایش 11.37 دلاری نسبت به هفته قبل، در نهایت به قیمت 1263.07 دلار معامله شد. با حمله موشکی آمریکا به سوریه، سرمایه‌گذاران به ‌سوی دارایی‌های امن رفتند و این امر سبب شد تا قیمت طلا در روز جمعه بیش از یک درصد افزایش یابد و به بالاترین رقم در 5 ماه گذشته برسد.قیمت هر اونس طلا 0.91 درصد (11.37 دلار) افزایش یافت و به 1263.07 دلار رسید. این فلز گران‌بها در ساعات اولیه، 1.4 درصد افزایش قیمت یافت و به 1269.28 دلار رسید که بالاترین رقم از 10 نوامبر 2016 به شمار می‌رود و در مسیر ثبت چهارمین هفته افزایشی متوالی قرار دارد. دنیل هاینس، تحلیلگر ای ان زد، گفت: « ما انتظار داریم قیمت طلا در کوتاه‌مدت همچنان بالا برود. حداقل تا زمانی که مشخص شود که این وضعیت با همین یک حمله تمام می‌شودیا ادامه می‌یابد ».

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 20 فروردین 1396 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 22 اسفند 95

اونس طلای جهانی:

قیمت معاملات نقدی طلا، طی یک هفته‌ی کاهشی، روز جمعه به 1194.55 دلار سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت از 31 ژانویه به بعد بود، اما در اوایل هفته بعد از آن، معاملات بهبود یافت و تا رکورد 1206.36 دلار پیش رفت. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران منتظر خریدن طلا در پایین سطح کانال 1200 دلار هستند که تا حدودی یک سطح روانی مهم است. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران پس از حرکت قیمت در روز جمعه سردرگم شده‌اند و فروشندگان اکنون درحال خرید دوباره هستند؛ اما این انتظار که بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته آینده خود افزایش نرخ‌های بهره را تصویب خواهد کرد، مانع رشد قیمت طلا شده است. طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است. در این ‌بین، ذخایر طلای " اسپی دی آر گولد تراست " که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز جمعه 1.06 درصد کاهش یافت و به 825.22 تن رسید. آمار کمیسیون معاملات آتیکالاهای آمریکا هم نشان داد که صندوق‌های پوشش ریسک و مدیران سرمایه، شمار قراردادهای خرید طلا در بازار نیویورک را هفته گذشته کاهش دادند.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 22 اسفند 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.
تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/12/08 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی با رشد 8/1 درصدی برای چهارمین هفته متوالی، روند صعودی را در پی داشت. افت شاخص دلار، رشد تقاضای محافظه‌کاران هدر کنار عبور طلا از سقف تکنیکال 1242 دلاری، روز جمعه اونس طلا به سقف 3 ماه و نیم (1259 دلار) رساند. لحن محتاطانه‌‌ تر در صورت‌جلسه نشست اخیر فدرال رزرو برای روند افزایش نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر شاخص دلار شد. علاوه ‌بر این، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اثرات سیاست‌های انبساطی مالی ترامپ بر اقتصاد زمان برخواهد بود و احتمال تداوم نرخ بهره پایین در سال جاری محتمل است. پیش‌تر بازارهای سهام با خوش‌بینی به سیاست‌های انبساطی مالی به‌ویژه کاهش مالیات ترامپ، رکوردهای جدیدی را ثبت کردند. اما با توجه به بیش ‌واکنشی بازار به این عوامل، گلدمن ‌ساکس بازگشت بورس‌ها از سطوح کنونی را پیش‌بینی کرد. بنابراین بازگشت احتیاط پیش از سخنرانی روز سه‌شنبه ترامپ از طلا حمایت کرد.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/12/01 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

در پایان معاملات هفتگی، هر اونس طلای جهانی رشد اندک 1/0 درصدی را تجربه کرد و به قیمت 1235 دلار رسید. درحالی‌که روز پنج‌شنبه نگرانی‌های سیاسی مربوط به تصمیمات غافلگیرانه ترامپ از قیمت طلا حمایت می‌کرد، اما جمعه با رشد بازارهای سهام، فشارها در بازار طلا نیز افزایش یافت. با این حال، در سطح بین‌المللی همچنان ریسک‌هایی نظیر انتخابات فرانسه، تصمیم برای خروج از اتحادیه اروپا توسط بریتانیا و ادامه درگیری‌های بین‌المللی ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کالاهای امن نظیر طلا حمایت می‌کنند. این در حالی است که عوامل اقتصادی و به‌طور خاص انتظار رشد شاخص دلار مانعی جدی در برابر قیمت فلز زرد محسوب می‌شود. اظهارات جنت یلن ، رئیس‌کل فدرال‌ رزرو آمریکا، مبنی بر در برنامه بودن افزایش نرخ بهره و همچنین آمار مثبت اقتصادی این کشور، همگی رشد ارزش دلار را نوید می‌دهند. برای هفته آتی آمار اقتصادی خاصی نخواهیم داشت.


تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/11/24 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

 رشد شاخص دلار و افت تقاضای محافظه‌کارانه، اونس طلا را از سقف 3 ماهه پایین آورد. اظهارات ترامپ در مورداعلام برنامه‌‌ای « فوق‌العاده » برای کاهش مالیات در هفته‌های آتی با بازگشت چشم‌ انداز سیاست‌های تورم‌ زای ترامپ ( رشد شاخص دلار ) و با بازگشت ریسک‌پذیری در کنار رشد صادرات چین به بالاترین سطح در 2 سال اخیر، شاخص MSCI World Index به بالاترین سطح از ژوئن 2015 رسید. همچنان ریسک‌های انتخابات فرانسه و آلمان از طلا حمایت می‌کنند. اما چشم‌ انداز روند افزایش نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر طلا است. با اینکه برخی نمایندگان فدرال رزرو افزایش نرخ بهره در مارس را محتمل می‌دانند اما جیمز بولارد  اعلام کرد به دلیل نامشخص بودن اثرات سیاست‌های اقتصادی ترامپ بر نرخ تورم یا رشد اقتصادی، پایین ماندن نرخ بهره در 2017 محتمل است. برای هفته‌ی آتی نیز آمار اقتصادی خاصی را نخواهیم داشت.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/11/17 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با رشد هفتگی 4/2 درصدی به قیمت 5/1219 دلار معامله شد. روزجمعه با وجود رشد اشتغال بیش از پیش‌بینی‌ها ( ایجاد 227 هزارشغل جدید )، اما رشددستمزدها کمتر از پیش‌بینی‌ها تردیدها را نسبت به رسیدن نرخ تورم به هدف فدرال رزرو تقویت کرد موضوعی که با احتمال کند شدن روند افزایش نرخ بهره آمریکا شاخص دلار را مجدداً زیر سطح 100 واحدی قرار داد. پیش‌تر نیز فدرال رزرو در اولین نشست سال جاری اعلام کرد که با توجه به ابهام نسبت به اثرات اقتصادی سیاست‌های ترامپ، این نهاد منتظر سیگنال‌های بیشتری برای تعیین روندافزایش نرخ بهره خواهد بود؛ بنابراین افت شاخص دلار در کنار نگرانی‌ها نسبت به سیاست‌های اقتصادی و سیاسی ترامپ، با رشد تقاضای محافظه‌کارانه عامل حمایت از طلا شد. همچنان چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر اونس طلا در میان‌مدت است.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 17 بهمن 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/11/10 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

گزارش‌های مالی مناسب شرکتها، چشم‌انداز تعهد ترامپ به وعده‌های انتخاباتی شامل نوسازی زیرساخت ها، ترغیب تولیدکنندگان خودرو به گشایش واحدهای تولیدی در آمریکا و امتیازات کاهش مالیاتی با چشم‌انداز توسعه صنعتی و تکنولوژی، همچنین دورنمای سیاست‌های تورم زای ترامپ با تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، عامل افزایش حاشیه سود موسسات مالی و بانک ها، برای اولین بار شاخص صنعتی داو جونز را بالاتر از 20 هزار واحدی قرار داد و بازارهای سهام آسیا و اروپا را نیز با رشد قابل توجهی همراه کرد. این عامل در کنار رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه (سیگنال برای شاخص دلار) و افت شاخص ین با تداوم سیاست‌های انبساطی ژاپن و بازگشت پوند از سقف 5 هفته‌ای، با حمایت از شاخص دلار حمایت سطح 1200 دلاری اونس طلا را شکست. همچنان آمارهای اقتصادی آمریکا می‌تواند بر طلا اثر گذار باشد.


تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/11/03 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

طلای جهانی از ابتدای هفته جاری و همزمان با افت شاخص دلار، بالای 1200 دلار تثبیت شده بود، اما مجدداً در روزهای پایانی هفته و به دنبال تغییر مسیر شاخص دلار رفت و برگشت‌هایی را حول سطح مزبور تجربه کرد. در روزهای ابتدایی هفته، سخنان ترامپ مبنی بر خسران آمریکا از بالا بودن ارزش دلار و همچنین سخنرانی مثبت نخست وزیر بریتانیا (تقویت پوند) موجب ریزش شاخص دلار تا کف 100واحدی شدند. اما چهارشنبه، سخنان رئیس کل فدرال رزرو و تاکید بر افزایش چندمرتبه‌ای نرخ بهره (در حالی که بازار دو بار افزایش در سال را انتظار داشت) موجب افزایشش اخص دلار شد. پنج‌شنبه نیز، آمار اقتصادی مناسب آمریکا در کنار اعلام رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا مبنی بر ادامه سیاست‌های انبساطی (تضعیف یورو) موجب رشد شاخص دلار به سطوح نزدیک 101.5 واحدی شد و بر طلا فشار آورد. در مجموع به نظر می­رسد همانند ادوار گذشته آمریکا تعیین کننده اونس خواهد بود و چشم بازار بین الملل به سیاست­های دونالد ترامپ و فدرال رزرو دوخته شده است.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 03 بهمن 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/10/26 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

هر اونس طلای جهانی با رشد 2.1 درصدی، بیشترین رشد هفتگی ازنیمه دوم آبان، برای سومین هفته متوالی صعودی شد. در هفته‌ اخیر شرایط احتیاطی ودر نهایت اولین کنفرانس خبری ترامپ، بدون اظهار نظر در مورد سیاست‌های مالی وعده داده شده، ازجمله کاهش مالیات و تزریق 500 میلیارد دلار برای نوسازی زیر ساخت‌های آمریکا، احتیاط را میان معامله‌گران رقم زد. بنابر این با کمرنگ شدن خوش‌بینی‌ها به تسریع روند افزایش نرخ بهره، با سیاست‌های تورم‌ زای ترامپ، افت شاخص دلار رقم خورد و اونس طلا به سقف 7 هفته‌ای (1204.3 دلار) رسید. همچنین این عامل پیش‌تر رشد بازارهای سهام را رقم زد که در شرایط کنونی می‌تواند تقاضای محافظه‌ کارانه طلا را افزایش‌ دهد. در هفته جاری مراسم تحلیف ترامپ در کنار اعلام برنامه نخست وزیرانگلیس برای نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند بر اونس طلا اثر گذار باشد.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 26 دی 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/10/19 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

در روزهای اخیر افت شاخص دلار در کنارچشم‌انداز رشد تقاضای فیزیکی آسیا عامل حمایت از اونس طلا شد. در نشست اخیر فدرالرزرو، چشم‌انداز 3 بار افزایش نرخ بهره در سال 2017، (بیش از پیش‌بینی‌ها) رشد شاخص دلار به سقف 14 ساله را رقم زد. اما انتشار صورتجلسه نشست دسامبر فدرال رزرو، « نااطمینانی‌های قابل توجه» نسبت به سیاست‌های ترامپ، به‌عنوان ریسک اثر گذار برروند افزایش نرخ بهره ذکر شده است؛ این عامل با تقویت تردیدها نسبت به روند افزایش نرخ بهره با افت شاخص دلار، اونس طلا را به بیشترین سطح در یک ماه اخیر (1183دلار) رساند. بازدهی اسناد خزانه 10‌ساله آمریکا (سیگنالی برای چشم‌انداز نرخ بهره) نیز با بیشترین افت روزانه در 7 ماه اخیر همراه شد. همچنان آمار اشتغال آمریکا می‌تواند بر اونس طلا اثر گذار باشد.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 19 دی 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/10/12 شرکت کارگزاری باهنر


اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی تا قیمت 1160 دلار نیز معامله ‌شد. افت شاخص دلار اونس طلا را به بیشترین سطح در دو هفته اخیر (1164 دلار) رساند. اقبال معامله‌گران از اسناد خزانه و کاهش بازده اسناد خزانه آمریکا پس از رشدهای قابل‌توجه هفته‌‌های اخیر ( سیگنالی برای چشم انداز نرخ بهره بانکی)، شناسایی سود میان معامله‌گران پس از رشد قابل توجه شاخص دلار، رشد ین همچنین رشد یورو، شاخص دلار را به کمترین سطح در دو هفته اخیر رساند. افت آمار مسکن (قراردادهای بسته نشده مسکن) به کمترین سطح در یک سال اخیر در ماه نوامبر، باعث تردید در مورد روند افزایش نرخ بهره آمریکا شده است (توان اقتصاد آمریکا برای تحمل نرخ بهره بالاتر). از سوی دیگر کاهش 17.8 درصدی تقاضای فیزیکی از سوی چین و چشم‌ انداز تداوم افزایش نرخ بهره آمریکا فشار را بر طلا حفظ کرده است.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 12 دی 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/10/05 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 0.1 درصدی به قیمت 1133.5 دلار معامله شد؛ به این ترتیب با سپری شدن هفتمین هفته نزولی قیمت اونس طلا، طولانی‌ترین روند نزولی طلا از ماه مه ‌2004 رقم خورد. از 15 دسامبر، شاهد نوسان شاخص دلار در سقف 14 ساله هستیم به طوری که افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دسامبر فدرال رزرو ، در کنار چشم‌ انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره در سال 2017 از شاخص دلار حمایت کرد، موضوعی که اونس طلا را به کف 10 ماهه رساند. علاوه بر این، چشم‌انداز تشدید رشد اقتصادی پس از پیروزی ترامپ، با ورود میلیاردها دلار سرمایه به بازارهای سهام، با افت تقاضای محافظه کارانه، روند نزولی طلا را تشدید کرد. همچنین تقاضای فیزیکی طلا از سوی هند نیز کاهش داشت. با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی با نزدیک شدن به پایان سال، در روزهای اخیر شاهد نوسان اندک طلا بودیم.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 05 دی 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/09/28 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 2.2 درصدی برای ششمین هفته متوالی نزولی شد. همان طور که انتظار می­رفت نرخ بهره چهارشنبه گذشته از سوی فدرال رزروبه اندازه 0.25 افزایش و به 0.75 رسید. هر چند دلایل اقتصادی متعددی برای این افزایش مشهود است اما نمی­توان از دلایل سیاسی آن چشم پوشی کرد. همچنین، مطابق اظهارات نمایندگان فدرال رزرو، سه مرتبه افزایش نرخ بهره در سال 2017 از بیشترین شانس برخوردار است. هرچند بازار انتظار افزایش نرخ بهره را داشت، اما تکرار این اقدام در سال آینده تا حدودی معامله‌گران را غافلگیر کرد و این مسأله باعث نزول اونس تا کانال 1120 دلار شد. همسو با این مسأله بانک مرکزی سوئیس نیز نرخ بهره منفی را تثبیت کرد که در مجموع موجب رسیدن شاخص دلار به بیشترین سطح 14 سال اخیر شد (عامل فشار بر طلا). اما روز جمعه، توقیف زیر دریایی بدون سرنشین آمریکا از سوی چین با ایجاد برخی نگرانی‌های سیاسی از طلا حمایت کرد. به نظر می­رسد فصل جدیدی از روابط بین آمریکا و چین با روی کار آمدن دونالد ترامپ برقرار شده باشد. با این حال، در کوتاه ‌مدت عوامل کاهشی در بازار طلا پر رنگ‌تر هستند، هر چند برخی کارشناسان به آینده طلا امیدوار هستند.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 28 آذر 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/09/21 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 1.5 درصدی برای پنجمین هفته متوالی نزولی و به قیمت 1159.6 دلار معامله شد. پیش‌خور شدن احتمال افزایش نرخ بهره در نشست هفته جاری فدرال رزرو، فشار را بر اونس طلا حفظ کرده است. همچنین رشد هفتگی 2.7  درصدی شاخص بازارهای سهام جهانی (MSCI World Index) و رسیدن به سقف 16‌ماهه با چشم‌انداز تشدید سیاست‌های انبساطی اروپا (عامل رشد شاخص بازارهای سهام اروپا تا سقف 11 ماهه)، آمارهای مناسب اقتصادی چین (نرخ تورم بیشتر از پیش‌بینی‌ها) و خوش‌بینی به سیاست‌های انبساطی مالی ترامپ، ریسک‌پذیری معامله‌گران را تقویت کرد؛ بنابراین اونس طلا مجدداً به کمترین سطح در 10 ماه اخیر (1156 دلار) رسید. همچنان احتمال 100 درصدی افزایش نرخ بهره به میزان 0.25 واحد درصد در نشست هفته جاری فدرال رزرو وجود دارد. این نشست تصویری از روند بلندمدت افزایش نرخ بهره نیز ارائه می‌دهد. به نظر می¬رسد اونس روند نزولی خود را حفظ خواهد کرد.

تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/09/14 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 0.8 درصدی برای چهارمین هفته متوالی نزولی شد. پیش‌خور شدن افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست 13 و 14 دسامبر، باتثبیت شاخص دلار در سقف 14 ساله عامل فشار بر اونس طلا است. بنابر این روز جمعه با وجود انتشار آمار اشتغال آمریکا بیشتر از پیش‌ بینی‌ها  (178 هزار شغل جدید) و رسیدن نرخ بیکاری به 4.6 درصد، کمترین سطح در 9 سال اخیر، نوسانات شدیدی در بازار طلا ایجاد نکرد. تقویت احتمال افزایش نرخ بهره، افت 8.1 درصدی طلا در نوامبر (بیشترین افت ماهانه اونس طلا از ژوئن 2013) را رقم زد. همچنان چشم انداز تسریع افزایش نرخ بهره در بلندمدت نیز تقویت شده است که عامل فشار بر طلا است. با وجود این ریسک‌های سیاسی اروپا، شامل رفراندوم ایتالیا و انتخابات ریاست جمهوری اتریش نیز می‌تواند افزایش تقاضای محافظه‌کارانه طلا را رقم بزند.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/09/07 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با افت هفتگی2 درصدی برای سومین هفته متوالی نزولی و به قیمت 1183.6 دلار معامله شد. تداوم نوسان شاخص دلار در سقف 13 سال و نیم اخیر با فشار بر طلا و شکستن سطح حمایتی 1200دلاری اونس طلا را به کمترین سطح در 9 ماه و نیم اخیر رساند. انتشار صورتجلسه نشست پیشین فدرال رزرو با تقویت احتمال (نزدیک به 100 درصد) افزایش نرخ بهره آمریکا درنشست 13-14 دسامبر، عامل فشار بر اونس طلا شد. همچنین رشد بازارهای سهام نیز کاهش تقاضای محافظه کارانه طلا را رقم زد. علاوه بر این در صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو، چشم انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره نیز در سال‌های آتی تقویت شده است. اما رشد تقاضای فیزیکی طلا از سوی آسیا در قیمت‌های کنونی می‌تواند تا حدی از اونس طلا حمایت کند.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 07 آذر 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/08/30 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

اونس طلای جهانی با افت هفتگی 6.1 درصدی، دومین هفته نزولی راثبت کرد. رشد شاخص دلار (رسیدن به بیشترین سطح از آوریل 2003) همچنین شکستن سطوح تکنیکال اونس طلا را به کمترین قیمت پایانی در 9 ماه اخیر (4/ 1207 دلار) رساند. رشد نرخ تورم در بیشترین سطح 2 سال اخیر در اکتبر و اشتغال نزدیک به کامل آمریکا در کنار اظهارات رئیس فدرال رزرو با تقویت احتمال افزایش نرخ بهره در نشست 14-13دسامبر، عامل فشار بر اونس طلا شد. همچنان در بلندمدت روند افزایش نرخ بهره، بااحتمال سیاست‌های تورم‌ زای ترامپ می‌تواند بر اونس طلا اثر گذار باشد. در صورت شکسته شدن سطح تکنیکال 1200 دلاری نزول اونس طلا تا 1170 دلار نیز محتمل است. درنظر سنجی هفتگی کیتکو (از 18 کارشناس) 9 کارشناس روند صعودی و 9 نفر حرکت نزولی اونس طلا را پیش‌بینی کردند. در هر صورت بازار همچنان منتظر تصمیم فدرال رزرو و همچنین وضوح بیشتر سیاست های ترامپ می باشد.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/08/22 شرکت کارگزاری باهنر


اونس طلای جهانی:

هفته­ی گذشته یکی از پر نوسان­ترین هفته ­های اونس طلا رقم خورد. همانطور که پیش بینی شده بود، انتخابات ریاست جمهوری آمریکاهمه ­ی بازارهای دنیا از جمله طلا را به شدت تحت تأثیر قرار داد به گونه ­ای که دامنه ­ی نوسان اونس بیش از صد دلار بود. پس از شروع انتخابات نوسانات و همچنین تلاطم (volatility)اونس بسیار بالا بود اما پس از پیشی گرفتن تدریجی ترامپ اونس شروع به افزایش کرد و خیلی زود توانست از مرز 1300 دلار عبور کند و رکورد 1330 دلار را ثبت کند. پس از قطعی شدن ریاست جمهوری آقای ترامپ، آرام آرام از هیجانات کاسته شد و اونس شروع به کاهش کرد، اما همچنان تلاطم آن بسیار بالا بود تا اینکه صحبت­های بعد از پیروزی آقای ترامپ و تغییر در بعضی از موضع­ گیری­های ایشان قبل از برنده شدن بخصوص درقبال اقتصاد و همچنین با جدی­ تر شدن بحث افزایش نرخ بهره آمریکا، اونس را با ریزش همراه ساخت و این ریزش تا آخر هفته ادامه داشت به طوری که نزدیک به صد دلار کاهش قیمت داشت و وارد کانال 1220 دلار شد. به نظر می­رسد مواضع آقای ترامپ در قبال اقتصاد و بازارهای بین ­المللی ملایم ­تر شده و فقط مواضع ایشان در قبال چین و ایران همچنان پا برجا باشد. به هر صورت انتخابات آمریکا هم به پایان رسید و بار دیگر آمریکا نشان داد به تنهایی قادر است کل بازارهای دنیا را دگرگون کند. برای هفته ­ی آتی در چین تولیدات صنعتی و در آمریکا پی پی آی، سی پی آی، تولیدات صنعتی و خرده فروش ی را خواهیم داشت و انتظار می­رود بازار کمی فاز استراحت به خود بگیرد.تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/08/16 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی:

هفته­ی گذشته بازارهای دنیا کاملا تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار داشت به طوری که حتی نشست فدرال رزرو نیز تحت تأثیر آن قرار گرفت. از اوایل هفته­ی گذشته و با توجهبه پیش بینی­ های فعالان و نیز متعادل شدن آرا در نظرسنجی­ها، قیمت اونس رو به افزایش نهاد و چون احتمال افزایش نرخ بهره قبل از انتخابات ضعیف بود به نوعی بازار این عدم افزایش را پیش خور کرد و اونس وارد کانال 1300 دلار گردید و همانطور که اشاره شد فدرال رزرو هیچ تغییری در نرخ بهره اعمال نکرد. پس از عدم تغییر نرخ بهره، شاخص اونس با فراز و نشیب زیادی همراه بود و حتی آمار بیکاری منفی آمریکا در روز جمعه نیز نتوانست به آن جهت دهد و به طور کلی بازار به گمانه زنی­ها و نظرسنجی­های انتخابات ریاست جمهوری چشم دوخته است.

جهت دانلود متن گزارش تحلیلی مورخ 16 آبان 1395 شرکت کارگزاری باهنر اینجا کلیک کنید.


تحلیل هفتگی بازار آتی سکه منتهی به 95/08/09 شرکت کارگزاری باهنر

اونس طلای جهانی: