جزئیات
تاریخ ایجاد: 1394/11/11 تعداد بازدید: 1031 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
خریداری 260 هزار تن ذرت خوزستان

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام میزان خرید ذرت در طرح قیمت تضمینی ذرت در خوزستان که به‌صورت پایلوت در این استان اجرا شد را 260 هزار تن اعلام کرد. وی کوتاه شدن دست دلالان، ساماندهی عرضه محصولات، جلوگیری از نوسان کاذب قیمت‌ها، رضایت کشاورزان از دریافت ۷۰ درصد وجه معامله و در نهایت کاهش قابل توجه هزینه‌های دولت از مزیت‌های اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت خوزستان از طریق بورس کالای ایران را مهم‌ترین ویژگی معاملات با قیمت تضمینی در بورس کالا دانست.عباس والوزی، معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص طرح خرید محصول ذرت با قیمت تضمینی از طریق بورس که برای اولین بار در کشور در استان خوزستان به‌صورت پایلوت اجرا شد، بیان کرد: کشاورزان هرساله در زمان برداشت ذرت در استان خوزستان به‌دلیل نوسان و افت شدید قیمت این محصول با مشکلاتی مواجه بودند که بر این اساس در سال 94طبق ابلاغیه هیات وزیران مقرر شد دو محصول ذرت در استان خوزستان به‌صورت عرضه در بورس فروخته شود. وی افزود: تاامروز 260 هزار تن ذرت خوزستان خریداری شده است؛ البته 200 هزار تن روی تابلو رفته و مابقی در نوبت تابلوی بورس است.

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام با تاکید بر اینکه از مزایای این طرح کوتاه شدن دست دلالان و ساماندهی و جلوگیری از نوسان قیمت این محصول است، بیان کرد: علاوه بر اینکه این طرح بازار عرضه را برای تولیدکنندگان ساماندهی کرده، میزان رضایت کشاورزان را به دلیل اینکه 70 درصد از مبلغ فروش ذرت را طی دو روز دریافت می‌کنند افزایش داده است. وی افزود: دولت متعهد است که وجه باقی مانده را به کشاورزان پرداخت کند؛ اما چون در گذشته کشاورز نزدیک به 6 ماه برای دریافت کل وجه فروش خود معطل می‌ماند در این طرح این مساله برطرف شده است.

والوزی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی قطعا پیشنهاد اجرای این طرح در استان‌های دیگر را ارائه می‌دهد، زیرا این طرح بسیار موفق بوده است و رضایت کشاورزان و مهم‌تر از آن کاهش هزینه‌های دولت را درپی داشته است؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت که این طرح در استان‌های دیگر که ذرت تولید می‌کنند نیز اجرا شود. معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام با اشاره به اینکه در این طرح کشاورزان محصول را به‌صورت خرد و هر مقداری که بر اساس تاییدیه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها کشت و برداشت کرده باشند، عرضه می‌کنند، افزود: البته اگر از استان‌های دیگر ذرت به این استان وارد شود از خرید این محصول جلوگیری خواهد شد.


شرکت کارگزاری باهنر
print
  نظرات