جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/9/5 تعداد بازدید: 725 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیلی بازارهای پتروشیمی و پلیمری بین المللی و داخلی

گزارش تحلیلی بازارهای پتروشیمی و پلیمری بین المللی و داخلی

رشد چشمگیر صادرات محصولات پلمیری هند به مقصد ویتنام و چین

طبق گزارش برخی پایگاه­‌های خبری، صادرات پلاستیک هند در نیمه‌ی اول سال بودجه‌ای این کشور، افزایش سال به سال 31.6 درصدی داشته و به 4.59 میلیارد دلار رسیده است. این مقدار در سال گذشته برابر با 3.48 میلیارد دلار بوده است. طبق گزارش پایگاه اینترنتی پتروتحلیل، صادرات پلاستیک هند، که برابر با 2.8 درصد از کل میزان کالاهای صادراتی این کشور است، تحت تاثیر مثبت ناشی از افزایش فروش محموله‌های مواد خام پلاستیکی و نیز ورقه، فیلم و صفحه پلاستیکی و مواد بسته‌بندی بوده است.

از ماه آپریل تا سپتامبر، صادرات این کشور به چین، ویتنام و مکزیک نسبت به همین دوران در سال گذشته افزایشی 70 تا 140 درصدی داشته و 23 کشور دیگر نیز رشد سال به سال را تجربه کرده‌اند. کشورهای چین، آمریکا و امارات سه مقصد‌ صادراتی اصلی هند به‌شمار می‌روند و 27.5 درصد از میزان صادرات کل پلاستیک هند در نیمه‌ی اول سال جاری را به خود اختصاص داده‌اند.


با توجه به پیش رو بودن زمان اعلام قیمت‌های دسامبر؛ نرخ پی وی سی در بازار داخلی چین کماکان کاهشی است

در چین، بازار داخلی پی وی سی برای چهارمین هفته‌ی پیاپی روندی ثابت تا کاهشی را در پیش گرفت و بازار پی وی سی وارداتی نیز پیش از اعلام قیمت‌های ماه دسامبر از سوی یک تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی، بدون تغییری باقی ماند. قیمت‌های بازار داخلی برای پی وی سی اتیلن پایه 100 یوان (معادل 14 دلار) در هر تن نسبت به هفته‌ی گذشته افت داشت اما پی وی سی استیلن پایه عمدتاً در حوالی نرخ هفته‌ی گذشته خود در نوسان بود. تقاضای خرید پایین و همینطور کاهش در بازار انرژی‌ها، همچنان باعث ایجاد افت در بازار بود. چند تاجر خاطرنشان کردند: «رویکرد به بازار داخلی پی وی سی این هفته همچنان ضعیف ماند. نگرانی‌های روزافزون نسبت به وضعیت تقاضا با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان، نوسانات در قیمت‌های بازار معاملات آتی و نیز کاهش قیمت نفت خام در این بازار، همگی بر بازار فشار ایجاد کرده‌اند». قیمت‌های پی وی سی گرید k67 وارداتی بدون تغییر نسبت به هفته گذشته در نرخ 830 تا 860 دلار در هر تن (CIF، نقد) اعلام شدند. معامله‌کنندگان تصمیم گرفتند همچنان خارج از بازار و ناظر روند تغییرات باقی بمانند تا زمانی که تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی قیمت‌های ماه دسامبر را اعلام کند، اگرچه انتظار می‌روند روند تغییرات، ثابت تا اندکی افزایشی باشد. احتمال می‌رود قیمت‌های پی وی سی در بازار داخلی روند ثابت تا کاهشی خود را در روزهای آتی حفظ کنند، چراکه انتظار بر این است که نظر به پیش رو بودن زمستان، تقاضا بیش از پیش ضعیف شود. کاهش‌های محسوس بازار انرژی نیز مزید بر علت بوده‌اند. در خصوص واردات نیز معامله‌کنندگان منتظرند تا از قیمت‌های ماه دسامبر که هفته‌ی آینده اعلام می‌شود مطلع شوند و در نتیجه تصویر واضح‌تری از بازار به‌دست بیاورند.

بررسی و تحلیل مارکت محصولات پلیمری در بازار آزاد داخلی و بورس کالای ایران

دلیل افزایش قیمت پلیمرها در بازار آزاد

پس از ریزش قیمت‌های پایه مواد اولیه در بورس، انتظار می‌رفت که بازار آزاد نیز با کاهش قیمت همراه شود که اخباری که از قیمت‌های بازار به گوش می‌رسد نشان از افزایش ظاهرا غیر منطقی قیمت‌ها دارد.

به گزارش انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، اینپیا، دو هفته متوالی در بورس، قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی کاهشی بود. همین موضوع سبب شده بود که انتظار داشته باشیم بازار آزاد نیز به تبعیت از بورس، قیمت‌های خود را کاهش دهد اما روند صعودی قیمت‌ها با هیچکدام از منطق‌‌های اقتصادی داخلی و بین‌المللی هم‌خوانی نداشت. به عقیده یکی از کارشناسان بورس، در این میان تنها یک دلیل عمده برای بازار وجود داشت که قیمت خود را برخلاف بورس، افزایشی کند و آن هم به کاهش تقاضا در بورس و سرازیر شدن تقاضا به سمت بازار برمی‌گشت. بررسی وضعیت بورس نشان می‌دهد که در روزهای اخیر حجم تقاضا به طور قابل توجهی پایین بوده است. شاید بتوان این موضوع را این طور تفسیر کرد که واسطه‌ها میل کمتری به خرید مواد از بورس نشان داده‌اند و مواد بیشتری به خریداران واقعی رسیده است. بر این اساس، واسطه‌ها که مواد کمتری خریداری کردند سبب شده انبارهای آنها خالی شده و قیمت بازار افزایشی شود. در کنار این عامل، بحث دیگری نیز وجود دارد که مزید بر علت شده است و آن هم اخبار دستگیری‌ واسطه‌ها و دلالان است که در روزهای اخیر مجددا با موج جدیدی همراه شد. این خبر باعث شد برخی دلالان، خرید و فروش خود را به صورت موقت قطع کنند تا به دردسر نیوفتند. همین عامل نیز باعث شد که جنس موجود در بازار کمتر شده و بنابراین قیمت افزایش یابد. بنابراین اگر بازار در روزهای آتی به آرامش نرسد و قیمت‌های جدید بورس بر بازار آزاد تاثیرگذاری نکند احتمال اینکه شاهد «رکود تورمی» در بازار باشیم بسیار زیاد است.


گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته آخر آبان 1397

کاهش عرضه ها در مقابل افزایش ناچیز حجم معاملات و تقاضا

در آخرین هفته از آبان ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم بیشتری را نسبت به هفته قبل خود تجربه کرد. در این هفته حجم تقاضا اندکی افزایش یافت و رقابت های قیمتی در مورد بسیاری از گروه های کالایی کاهشی بوده و در مقابل برای اندکی از گروه ها افزایش بوده است.

در هفته گذشته، قیمت ها در بازار آزاد تحت تاثیر کاهش موجودی های بازار روندی افزایشی پیدا کرد، زیرا بعد از دستگیری برخی از دلالان بزرگ بازار حجم خرید از بورس توسط بازاری ها کاهش بسیار زیادی یافت. در نتیجه کالاهای با قیمت خرید کمتر به مقدار کمی به بازار تزریق شده است. انتظار می رود رفته رفته اوضاع بازار آزاد آرام تر از قبل شده و از هفته پیش رو حجم خرید از بورس هم افزایش پیدا کند. بدین ترتیب در آخرین هفته از آبان ماه 1397 حجم عرضه ها با کاهشی 4.228 تنی، به 62 هزار و 859 تن رسیده است که به نفع بازار نیست، ولی با توجه به اوضاع بازار و کشش کمتر مصرف نهایی حجم عرضه های بالای 60 هزار تنی برای بازار کافی است. تقاضا نیز با 208 تن افزایش به حدود 62 هزار تن رسیده است. در نهایت حجم معاملات هم در هفته گذشته افزایشی 1.097 تنی را تجربه کرد. همچنین در هفته گذشته 23 گرید از 75 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند که رقابت های قیمتی بین 1 درصد تا 70 درصد بوده است. رقابت 70 درصدی برای کالای سنگین تزریقی 5030 تبریز بوده که بعد از مدت های زیادی عرضه شده بود.