جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/10 تعداد بازدید: 383 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 15 بهمن 1396

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 15 بهمن 96

اونس جهانی طلا:

موسسه سرمایه گذاری ای بی ان امرو بر این باور است که روند صعودی قیمت طلا چندان دوام نخواهد آورد و قیمت این فلز گرانبها به زودی کاهش خواهد یافت. به گزارش کیتکو نیوز، بانک هلندی ای بی ان امرو در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا طی هفته های آینده به کمتر از 1300 دلار خواهد رسید. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سایت طلا، جورجت بوئل تحلیلگر ارشد بانک ای بی ان تاکید کرد: قیمت طلا از ابتدای سال 2018 میلادی تاکنون 3 درصد رشد داشته ولی این مساله یک سال خوب را برای طلا تضمین نخواهد کرد. افزایش قیمت طلا در ابتدای هر سال یک روند تاریخی بوده است. از سال 2006 تاکنون ، در 9 سال از 13 سال قیمت طلا در آغاز هر سال افزایش داشته و یک روند مثبت را ثبت کرده است ولی تنها در 4 مورد قیمت طلا در آن سال با افزایش روبرو شده است. وی افزود: امسال وضعیت طلا بی نظیر بوده است آن هم به خاطر رابطه عادی و معمول بین بازار طلا و سایر بازارها. تصور کلی این است که با افزایش نرخ بهره واقعی اوراق قرضه آمریکا قیمت طلا با کاهش روبرو می شود. افزایش انتظارات تورمی نیز موجب رشد تقاضا و قیمت طلا می شود. ولی از ابتدای امسال تاکنون افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا تاثیری بر قیمت طلا نداشته است. از سوی دیگر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال های 2018 و 2019 نیز هنوز تاثیری بر قیمت طلا نداشته است. این تحلیلگر ارشد اقتصادی افزود: قیمت طلا در ماه های اخیر تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار داشته و با افزایش نسبی روبرو شده است. رابطه منفی و معنادار بین ارزش دلار و قیمت جهانی طلا هنوز پابرجاست. این مساله در خصوص ارزش یورو و ین در برابر طلا نیز صادق است. این مساله بار دیگر نشان داده است که ارزش دلار تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت جهانی طلا دارد. دلار عملکرد بسیار بدی را در سال 2017 میلادی ثبت کرده و ریسک سیاسی در آمریکا نیز افزایش یافته است. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی موسسه ای بی ان امرو قیمت طلا طی هفته های آینده با کاهش روبرو خواهد شد و به کمتر از 1300 دلار در هر اونس خواهد رسید.

افت 50 درصدی فروش سکه طلا در بازار آمریکا در ماه ژانویه/ چینی ها 9 درصد بیشتر طلا خریدند

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد که فروش سکه طلا در بازار آمریکا در ماه ژانویه با افت 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، میزان فروش سکه طلا در آمریکا طی ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش داشته و به پایین ترین سطح خود در 10 سال اخیر رسیده است. بر اساس این گزارش میزان فروش سکه نقره در بازار آمریکا نیز در این مدت به پایین ترین سطح خود از سال 2009 میلادی رسیده است. فروش سکه طلا در بازار آمریکا در این مدت به کمتر از 58500 اونس رسیده که این رقم نسبت به سال قبل 50.2 درصد کاهش داشته است. این رقم سال قبل به بیش از 117500 اونس رسیده بود. فروش سکه نقره نیز در این مدت به 3.2 میلیون اونس رسیده که نسبت به سال قبل افت 37 د رصدی داشته است. در ژانویه سال قبل بیش از 5.1 میلیون اونس سکه نقره در آمریکا به فروش رسیده بود. در ماه دسامبر نیز فروش سکه طلا و نقره در آمریکا به پایین ترین سطح در 10 سال اخیر رسیده بود. به نظر می رسد افزایش چشمگیر قیمت جهانی طلا و نقره تاثیر منفی زیادی بر فروش سکه طلا و نقره در آمریکا داشته است. این در حالی است که تلویزیون دولتی چین گزارش داده است که مصرف طلا در این کشور طی سال 2017 میلادی با رشد 9.4 درصدی روبرو شده است. تقاضای طلای چین در سال گذشته به بیش از 1089 تن رسیده است. فروش جواهرات طلا در بازار چین نیز در سال 2017 با 10.35 درصد افزایش به 696 تن رسیده است. فروش شمش طلا نیز در این مدت با 7.28 درصد افزایش به 276 تن رسیده است. این گزارش نشان می دهد که تولید طلای چین در سال 2017 با 6.03 درصد کاهش به 426 تن رسیده است. این نخستین کاهش چشمگیر تولید طلای چین از سال 2000 به شمار می رود. قیمت جهانی طلا در سال 2017 میلادی با رشد 13 درصدی روبرو شده است.


         نمودار اونس طلای جهانی (تحویل فوریه 2018) در طول هفته­ای که گذشت 


نمودار شاخص دلار در طول هفته­ای که گذشت

نفت:

به گزارش بلومبرگ، شرکت آمریکایی اکسون موبیل در گزارشی اعلام کرد، اگر کشورهای جهان به تعهدات خود برای مهار تغییرات اقلیمی پایبند باشند، تقاضا برای نفت ممکن است تا سال 2040 میلادی 40 درصد کاهش یابد، اما یک سناریوی محتمل تر این است که تقاضا برای نفت رشدی 20 درصدی خواهد داشت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، نویسندگان این گزارش نوشته اند، هر کدام از این فرض ها تحقق یابد، دنیا به تریلیون ها دلار سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی برای تامین نیازهای انرژی اش در طی دو دهه آینده نیاز خواهد داشت. بر اساس پیش بینی نخست ممکن است میزان مصرف نفت به حدود 78 میلیون بشکه برسد و بر اساس سناریوی دوم مصرف روزانه نفت جهان به 117 میلیون بشکه خواهد رسید. یافته های این گزارش نشان می دهد که نفت و گاز طبیعی تا سال 2040 میلادی همچنان حدود 55 درصد از کل نیازهای انرژی جهان را تامین خواهد کرد و نفت بیشترین نقش را در این زمینه خواهد داشت. همچنین انتظار می رود نقش زغال سنگ از حدود 40 درصد در سال 2016 به کمتر از 30 درصد در سال 2040 برسد. این گزارش حاکی است، خودروهای برقی و هیبریدی تا سال 2040، 40 درصد از فروش خودروهای سبک را از آن خود خواهند کرد، در حالی که این رقم در سال حاضر تنها 3 درصد است. کتی مالوی، تحلیلگر بازار نفت گفت: «تحلیل های خود اکسون موبیل فرض را بر آن می گیرد که دنیا برای بالا بردن سوددهی مصرف بالای نفت و گاز را ادامه خواهد داد و در مسیر افزایش بیش از 2 درجه ای دمای زمین باقی خواهد ماند.»


نمودار نفت برنت در طول هفته­ای که گذشت

سکه و دلار:

همزمان با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز نرخ های جدیدی در خیابان فردوسی ثبت شد. نرخ هایی که موجب شد دلار برای دقایقی وارد کانال 4800 تومان شود. البته دلار 4800 تومانی خیلی دوام نداشت و ساعتی بعد با ورود صرافی بانک به بازار ارز و عرضه ی دلار به عموم متقاضیان از شتاب افزایش قیمت کمی کاسته شد. ذکر این نکته ضروری است که صرافی های بانکی از صبح تا ظهر نه نرخی داده بودند نه ارزی به مردم می فروختند. یکی از فعالان بازار ارز درباره عدم ورود بانک مرکزی به بازار در روز جاری گفت: احتمالا بانک امروز فروش دلار بانکی رو متوقف کرده تا نور چشمی ها بتوانند به بهترین قیمت دلار هایی را که در قیمت های پایین خریده بودند را  در آرامش کامل بفروشند.

 ورود بانک مرکزی به بازار ارز بعد از ثبت رکورد دلار 4800 تومانی

این فعال بازار ارز می گوید: اگر بانک میخواهد دلار ارزان شود کافی است یک هفته یک نماینده را مامور فروش ارز در پاساژ افشار کند که یک دستگاه کارتخوان هم همراه داشته باشد تا هر کسی لفظ خرید نقدی میدهد سریع بانک بفروشد. با این روزش به قیمت کف افشار کم می شود و دست واسطه و صراف ها بسته میشود. به گزاش تسنیم، از ظهر و بعد از آنکه دلار رکورد 4800 تومان را هم زد از خیابان فردوسی و مقابل پاساژ افشار خبر رسید که نماینده بانک به پاتوق اصلی دلارفروش ها رفته و به تمام متقاضیان دلار با نرخ بانکی می فروشد. متقاضیان با کارت ملی می توانند 30 دلار دریافت کنند. در دقایق نخست فروش ارز بانکی به عموم متقاضیان در بازار آزاد قیمت فروش دلار از سوی نماینده بانک  4785 تومان اعلام شد. ولی دقایقی بعد دلار بانکی با قیمت 4755 تومان و بعد از آن 4749 تومان و هم اکنون 4725 تومان به مردم فروخته شد. یکی از فعالان بازار ارز در خصوص اتفاقات امروز این بازار اینطور می گوید که عده ای از افراد با رانتی که داشتند صبح دلار هایشان را با قیمت های 4790 تا 4810 فروختند و بعد با تاخیر بانک از دلار 4795 شروع به فروش برای(عموم) میکند و بتدریج قیمت را کاهش میدهد.

همچنین طبق اعلام بانک مرکزی طرح جدید پیش فروش سکه بناست از ١٧ بهمن در شعب منتخب بانک ملی آغاز شود. مسئولان بانک مرکزی امروز در نشستی با حضور خبرنگاران به تشریح چرایی ورود بانک مرکزی به بازار سکه و انجام پیش فروش همزمان با برگزاری حراج سکه پرداختند. رحیمی با بیان اینکه طرح پیش فروش سکه از روز سه شنبه با ١٣١٢ شعبه منتخب بانک ملی در سراسر کشور آغاز می شود، گفت: پیش خرید برای همه افراد بالای ١٨ سال با کارت ملی امکان پذیر است. در مرحله ثبت نام یک میلیون تومان با سررسید ٦ و یکساله انجام می شود. قیمت مابه التفاوت به نرخ روز است ولی با تخفیف ٩ درصد برای سررسید یکساله و ٤ درصد برای سررسید ٦ ماهه است. مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه پیش فروش سکه مشمول مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی شود، گفت: بازده یکساله پیش فروش ١٥ درصد است بنابراین در عمل بیشتر از ٩ درصد سود به خریداران برای سرمایه گذاری یک میلیون تومانی می رسد. وی با بیان اینکه با توجه به ارزش ذاتی و هر دو مولفه تعیین کننده ارزش ذاتی، قیمت انس جهانی و ارز، در این رابطه تاثیر گذار است، افزود: اگر بانک مرکزی دخالت نمی کرد، حباب سکه ممکن بود بیش از 250 هزار تومان باشد. این در حالی است که تخفیف نه درصدی با توجه به مبلغ یک میلیون تومان، باز هم جذاب است و حدود ١٥ درصد نسبت به شرایط یک میلیون تومان برای مردم در زمان تحویل سود خواهد داشت. ضمن آنکه تخفیف ٤ درصدی هم به ازای سرمایه گذاری یک میلیون تومانی در شش ماهه بازده یازده درصد خواهد داشت. این مقام مسول در بانک مرکزی تاکید کرد که فقط سکه تمام پیش فروش می شود و این طرح تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت. بانک ملی اعلام کرده که حسب دستور بانک مرکزی قرار است پیش فروش سکه در شعب منتخب بانک ملی ایران در سراسر کشور با هدف تعادل بخشی به بازار، گسترش عرضه و سهولت دسترسی عموم مردم  صورت گیرد. هموطنان گرامی می توانند شعبه مورد نظرخود را از طریق سایت و یا کانال بانک  ملی ایران  انتخاب و در زمان مقرر اقدام به پیش خرید سکه نمایند.


دلار بازار آزاد در طول هفته­ای که گذشت (تومان) 


نمودار سکه نقدی امامی در طول هفته­ای که گذشت (تومان)


 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

علی عبادی

15  بهمن 1396

print
  نظرات