جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/10 تعداد بازدید: 443 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 8 بهمن 1396

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 8 بهمن 96

اونس جهانی طلا:

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، نظرسنجی موسسه پی ان جی از کارشناسان اقتصادی، حاکی است که قیمت طلا در سال 2018 میلادی روندی کاملا صعودی خواهد داشت. بر اساس این گزارش نظرسنجی نشان می­دهد که قیمت طلا تا پایان امسال می تواند به سطح 1460 دلار برسد. قیمت هر اونس نقره نیز می­تواند تا پایان سال 2018 میلادی به بیش از 40 دلار برسد و قیمت هر اونس پلاتین نیز تا 1150 دلار افزایش خواهد یافت. گرچه کارشناسان اقتصادی شرکت کننده در این نظرسنجی نظرات متفاوتی درباره دامنه نوسانات قیمت طلا در سال 2018 داشته­اند، ولی میانگین قیمت مورد نظر آنها برای هر اونس طلا تا پایان سال 2018 میلادی 1461 دلار بوده است. قیمت طلا سال 2017 میلادی را در سطح 1306 دلار به پایان رسانده است. این نظرسنجی طی روزهای 16 تا 24 ژانویه در بین 25 کارشناس ارشد اقتصادی انجام شده است. به اعتقاد تحلیلگران و بازرگانان بین­المللی، قیمت جهانی طلا تحت تاثیر افت ارزش دلار و نااطمینانی­های مربوط به وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و افزایش تورم و رشد قیمت جهانی طلا با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. حمایت وزیر دارایی آمریکا از کاهش ارزش دلار موجب شده است تا قیمت جهانی طلا برای لحظاتی به بیش از 1364 دلار برسد که این بالاترین رکورد در یک سال و نیم اخیر به شمار می­رود. در این نظرسنجی 3 کارشناس ارشد اقتصادی پیش­بینی کرده­اند که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به بیش از 1500 دلار خواهد رسید. پیش­بینی می­شود تنش­های سیاسی در عرصه بین­المللی به خصوص اوضاع شبه جزیره کره و خاورمیانه می­تواند عامل مهمی برای افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا باشد.


نمودار اونس طلای جهانی (تحویل فوریه 2018) در طول هفته­ای که گذشت


نمودار شاخص دلار در طول هفته­ای که گذشت

نفت:

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، نشست­های برگزار شده در مسقط و داووس میان مقامات کشورهای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان این نکته را به ما می­آموزد که آنها مقصد نهایی ابتکار کاهش تولید را نمی­شناسند، اما در عین حال می­دانند که هنوز به آن مقصد نرسیده­اند. از زمانی که اوپک در ماه ژانویه سال گذشته توافق کاهش تولید را آغاز کرد، به تدریج مشخص شد که هدف از اجرای این توافق، بازگرداندن میزان ذخایر به سطح متوسط 5 ساله است. اما این شاخص هیچگاه به صورت دقیق تعریف نشده است. کدام ذخایر؟ این ذخایر در کجا قرار دارد؟ واحد اندازه گیری این ذخایر چیست؟ مبنای محاسبه متوسط 5 ساله چیست؟ تاکنون به هیچ کدام از این سوالات پاسخی داده نشده است. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در جریان کنفرانسی خبری بعد از نشست مسقط تا حد زیادی به این مسئله اذعان کرد و گفت یک بحث فنی لازم است تا مشخص شود، بازار نفت از نظر ذخایر به چه چیزی نیاز دارد. اما خود سطح ذخایر به طور مشخص یک معیار مناسب برای اتخاذ سیاست تولید نیست. واقعیت این است که ما تنها بعد از گذشت چند ماه تصویری دقیق از میزان ذخایر جهانی در یک بازه زمانی مشخص به دست می آوریم. جدیدترین آمارهای میزان ذخایر کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه­ای که روز 19 ژانویه توسط آژانس بین­المللی انرژی منتشر شد، به پایان ماه نوامبر مربوط می­شود، این در حالی است که آمارهای مربوط به ماه­های سپتامبر و اکتبر در این گزارش مورد بازنگری قرار گرفته و تا 12 میلیون بشکه افزایش یافته است. نکته مهم­تر اینکه وقتی سخن از میزان ذخایر نفتی جهان به میان می­آید، عمدتا ذخایر کشورهای عضو سازمان همکاری­های اقتصادی و توسعه­ای ملاک قرار می­گیرد، زیرا این آمارها تنها آمارهایی است که به صورت منظم گزارش می­شود، اما این کشورها کمتر از نصف مصرف جهانی نفت را دارا هستند و آمارهای دقیقی در مورد مابقی ذخایر موجود نیست.

نفت در سقف 3ساله

هر بشکه نفت خام‌ آمریکا با رشد هفتگی 4/ 4 درصدی به قیمت 14/ 66 دلار معامله شد. نوسان شاخص دلار نزدیک کف 3ساله، خوش‌بینی‌ها به رسیدن بازار به تعادل و افت موجودی نفت تجاری برای دهمین هفته متوالی WTI را به سقف 3ساله و برنت را به بالاتر از 70 دلار رساند. با وجود خوش‌بینی به رشد تقاضا با چشم‌انداز مناسب رشد اقتصادی، در کوتاه‌مدت نزدیک شدن به پایان فصل سرما، شروع فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها و کاهش حاشیه سود پالایشی‌ها با رشد قابل توجه عرضه پالایشگاه‌های چین می‌تواند عامل فشار بر تقاضای نفت شود. از سمت عرضه نیز، رشد تولیدات آمریکا در هفته اخیر به ۹/9 میلیون بشکه در روز، پیش‌بینی‌ها از افزایش تولیدات آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز و افزایش (۱۲ موردی) تعداد دکل‌های نفتی - بیشترین رشد از مارس-  فشار را بر نفت حفظ کرده است.

 

نمودار نفت برنت در طول هفته­ای که گذشت

سکه و دلار:

امروز، یکشنبه، هر دلار آمریکا با رشد ۳۲ تومانی در نرخ ۴۵۴۷ تومان معامله شد. پس از افت ۱۴۰ تومانی دلار در ۴ روز معاملاتی اخیر، امروز شناسایی فرصت خرید میان معامله‌گران، نرخ دلار را به سطح ۴۵۵۰ تومانی نزدیک کرد.

اصلاح دلار در مسیر نزول

با وجود این، همچنان فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها مانع از عبور دلار از سطح مزبور شد. پیش‌تر ریسک‌های غیراقتصادی در کنار ریسک برجام و رشد تقاضای سفته‌بازی، ۵ کانال‌شکنی و رشد ۳۵۸ تومانی نرخ دلار را در دی­ماه رقم زد. به گزارش دنیای اقتصاد، در ادامه در روزهای ابتدایی بهمن شاهد تشدید روند صعودی نرخ دلار تا بالاتر از سطح ۴۶۵۰ تومان بودیم. اما در ادامه فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، نرخ دلار را وارد روند نزولی کرد و حمایت سطح ۴۶۰۰ تومانی را شکست. اما تداوم تقاضای آربیتراژی مانع از افت قابل توجه نرخ دلار بود.

رشد آرام سکه

امروز همچنین هر سکه طرح جدید با رشد 5 هزار تومانی در قیمت یک میلیون و 480 هزار تومان معامله شد. پیش‌تر نوسان دلار در کانال 4500 تومانی و روند صعودی طلای جهانی، حرکت سکه در کانال یک میلیون و 500 هزار تومانی را به دنبال داشت. اما روز شنبه اعلام آغاز طرح پیش‌فروش سکه با سررسیدهای 3، 6، 9 ماهه و یک ساله در شعب بانک ملی برای کاهش نوسانات سکه افت 42 هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد. اما روز یکشنبه بازگشت نرخ دلار به مسیر صعودی، پس از افت 140 تومانی در 4 روز معاملاتی در کنار شناسایی فرصت خرید عامل حمایت از قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی با وجود افت طلا از سقف 5/1 ساله، همچنان طلا نزدیک کانال 1350 دلاری نوسان داشت. روند طلای جهانی و ارز بر بازار سکه اثرگذار است.

 

 

دلار بازار آزاد در طول هفته­ای که گذشت (تومان)  

        

  نمودار سکه نقدی امامی در طول هفته­ای که گذشت (تومان)

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

علی عبادی

8  بهمن 1396

print
  نظرات