جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/9 تعداد بازدید: 514 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیل هفتگی روغن­ مورخه 29 خرداد 1397

بنام خدا

گزارش تحلیل هفتگی روغن­

 

مقدمه:

در شیکاگو قیمت­های آتی دانه سویا در هفته­ای که گذشت با کاهش روبه­رو شده و قرارداد های تاریخ 14 ژوئن برای تحویل ماه ژوئیه و نوامبر به ترتیب با قیمت 9.27 و 9.50 دلار در هر باشل[1](به اندازه 8 گالن و مجموعا ظرفیت 36.4 لیتر) معامله شد که کاهش 9 و 7 درصدی را نسبت به ماه قبلی ثبت کرده است.

شرایط مساعد جوی، سبب خروجی بسیار خوبی در مناطق کاشت دانه های سویا شده است. تخمین زده می­شود که برداشت دانه سویا آمریکا 120.3 میلیون تن (4420 میلیون باشل) برای امسال باشد که رکورد جدیدی محسوب شده و سبب تقویت عرضه در سال بعد خواهد شد.

چنانچه پیش­بینی افزایش تولید آمریکای جنوبی به میزان 18-19 میلیون تن محقق گردد، قیمت های دانه سویا در ماه ژوئن سال 2019 با کاهش روبه­رو خواهد شد. توسعه کاشت و هم­چنین شرایط آب و هوایی هنوز چندان مشخص نیست اما از آمارها چنین برمی­آید که تولید و عرض در نیمه دوم فصل(سال بعد کشاورزی) افزایش خواهد داشت.

ریسک افزایش تنش تجاری بین آمریکا و چین:

در تاریخ 15 ژوئن دولت آمریکا اعلام کرد که بر روی کالاهای چینی 25% تعرفه واردات اعمال خواهد کرد که ارزشی معادل 50 میلیارد دلار برآورد می­گردد. چینی­ها در اقدامی متقابل اعلام کرده اند بر روی انواع کالاهای آمریکایی از جمله دانه سویا تعرفه اعمال خواهند نمود.

اگر دولت چین تعرفه واردات دانه سویا آمریکا را تا 25% افزایش دهد این امر تاثیر بسزایی در جریان تجارت جهانی ایجاد خواهد کرد. هم چنین با توجه به کاهش عرضه آمریکای جنوبی از ژوئیه 2018 تا اوایل سال 2019 می­توان به این نتیجه رسید کل واردات چین کاهش پیدا خواهد کرد. پیامد فوری این کاهش، پایین آمدن قیمت دانه سویا آمریکا خواهد بود. باید دید تا چد حد این تاثیر در چین بوسیله افزایش واردات کنجاله سویا، گوشت، کلزا، روغن سویا، روغن پالم و یا سایر کالاها تعدیل خواهد شد.

بسیار محتمل است که قیمت آتی دانه سویا آمریکا به پایین تر از 9 دلار در هر باشل به زودی سقوط کند، درحالیکه قیمت های دانه سویا آمریکای جنوبی با حمایت خرید چین هم چنان حفظ گردد.   

 

بررسی وضعیت آب و هوایی:

شرایط آب و هوایی در یکی دوماه آینده بر روی خروجی برداشت دانه های روغنی در نیمکره شمالی بسیار پر اهمیت خواهد بود. شرایط خوب آب و هوایی فعلی در ایالات های شمالی آمریکا از غرب اوهایو تا کوه های راکی حکایت از رکورد جدیدی در تولید دانه های سویا در کشور آمریکاست. حال آنکه تولید محصول پنبه آمریکا بخاطر شرایط بد آب و هوایی مناطقی مانند تگزاس احتمالا کاهش خواهد یافت.

در کانادا اخیرا باران های قابل توجهی باریده است اما بارش بیشتری نیاز است.

جنوبی­ترین مناطق  قابل کشت روسیه و هم چنین چند ناحیه در اکراین که اخیرا دچار خشکی شده است سبب نگرانی­هایی راجع به کاهش تولید دانه­های آفتابگردان و بقیه محصولات تابستانی شده است و اگر چنانچه رطوبت مورد نیاز طی هفته های آتی فراهم نگردد بایستی در پیش­بینی تولید تجدید نظر صورت پذیرد.

در بخش هایی از اتحادیه اروپا آب و هوای بسیار گرم و خشک تلفات خود را از دانه های کلزا، گندم و هم چنین باقی محصولات کشاورزی گرفته است. تخمین تولید محصولات این نواحی از 28 میلیون تن به 21 میلیون تن کاهش یافته است که 0.8 میلیون تن نسبت به سال قبل و یک میلیون تن پایین­تر از میانگین 5 سال اخیر است. 

شرایط آب و هوایی ماه های اخیر کشورهای مالزی، فیلیپین و اندونزی سبب آن شده است که تولید روغن های پالم و روغن های لوریک(روغن های هاوی لوریک اسید که در هسته پالم، کره حیوانی و البته نارگیل که بالاترین سطح اسید لوریک را دارد یافت می­شود) در سال 2018 در آن کشورها افزایش یابند.

 

 

 

دانه آفتاب گردان:

تولید دانه­های آفتاب گردان با روند کاهش تولید نسبت به تخمین­، در فصل 2018/19 روبه رو شده است و به 50.4 میلیون تن رسیده است اما همچنان مناسب خواهد بود.  شرایط آب و هوایی به چالشی برای کاشت این محصول در شبه جزیره بالکان و ترکیه تبدیل شده است و تخمین تولید مناطق قابل کشت دنیا را در فصل 2018/19 با کاهش 0.1 میلیون هکتاری به 27 میلیون هکتار رسانده است.

میزان کاشت در بلغارستان مقداری کم تر از حد انتظار بود و تا به اینجای فصل 0.1 میلیون هکتار کم­تر از سال قبل رقم خورده است. شرایط آب و هوایی خشک بلغارستان و هم­چنین بخش­های شرقی رومانی در هفته­های اخیر رشد و نمو محصولات را با مشکل مواجه ساخته است. در نقطه مقابل با بارش باران بالاتر از حد نرمال در کشورهای اسپانیا، فرانسه و مجارستان روبه­رو هستیم.

تخمین زده می­شود که ترکیه واردات دانه آفتاب­گردان و هم­چنین روغن کشی را در این فصل افزایش دهد که واردات ماه­های اخیر گواه این قضیه می­باشد. تصمیم اخیر دولت ترکیه مبنی بر کاهش تعرفه واردات دانه­های آفتابگردان تا یک آگست کمک می­کند که با اثرات منفی کاهش ارزش لیر مقابله صورت پذیرد.

 

روغن آفتابگردان:

به صورت برآوردی پیش بینی می­شود که تولید جهانی روغن آفتاب گردان برای سال 2018/19 در حدود 19 میلیون تن باشد که 0.3 میلیون تن از پیش بینی­های قبلی بالاتر است که این امر به دلیل افزایش راندمان تولید روغن­کشی کشورهای اکراین و روسیه و هم چنین تخمین افزایش خروجی دانه­های آفتابگردان کشور آرژانتین بوده است.

بنابراین برخلاف عقب­افتادگی که در این فصل وجود دارد اما پیش­بینی می­گردد که صادرات کشورهای CIS در فصل 2018/19 افزایش گردد. برآورد می­گردد که آینده­نگری افزایش کاشت کشورهای روسیه و اکراین سبب بهبود تولید روغن های آفتابگردان در این کشورها شود. اما بایستی به این نکته نیز اشاره کرد که استاندارد  جدیدی که در تاریخ 1 ژانویه   2018 برقرار گردید و حداکثر چربی ترانس محصولاتی که در آن ها روغن های گیاهی وجود دارد را کاهش داد، سبب تقلیل تخمین­های مربوط به عرضه روغن آفتابگردان حداقل برای تولید کره گیاهی در روسیه شود.

 

 

تخمین زده می­شود که صادرات جهانی روغن آفتابگردان به 10.3 میلیون تن تا ماه های اکتبر و سپتامبر برسد که بار اصلی آن بردوش روسیه و اکراین خواهد بود. باید دید که چقدر سریع و با چه قیمت هایی این صادرات توسط بازارجهانی جذب خواهد شد. تنها نگرانی موجود، جایگزین­های روغن آفتابگردان به صورت سایر روغن­ و چربی­هاست.

اتحادیه اروپا دومین خریدار بزرگ روغن آفتابگردان بعد از هند احتمالا در فصل آینده خرید­های خود را افزایش دهد که احتمالا بخاطر یک عقب گرد در تولید فصل جاری بوده است. انتظار بر این است که واردات این روغن در هند در ماه  اکتبر و سپتامبر افزایش یافته و پیش­بینی می­گردد که علاوه برآن صادرات به مقصد­های مصر، ایران، عراق افزایش یابد که از دلایل آن افزایش مصرف و هم­چنین افزایش ذخایر انبار این محصول خواهد بود.

مصرف جهانی روغن آفتابگردان به احتمال زیاد در این فصل بالا بوده و به 18.8 میلیون تن برسد که 0.1 میلیون تن نسبت به فصل 2017/2018 بالاتر بوده است. برآوردها حاکی از آن است که مصرف جهانی به میزان 0.2 میلیون تن کم تر از تولید جهانی باشد که این میزان در انبارها ذخیره خواهد گردید.    


کنجاله سویا:

بنظر می­رسد عرضه کنجاله سویا در ماه های آینده هم­چنان ضعیف باشد(ژوئیه تا سپتامبر، اکتبرتا دسامبر) که این امر ناشی از برداشت­های ضعیف آمریکای جنوبی مخصوصا کشور آرژانتین است. اما در نیمه دوم فصل 2019 پیش­بینی می­شود که با افزایش تولید و صادرات آمریکای جنوبی قیمت کنجاله سویا روند نزولی خواهد داشت. بنابراین برآورد می­شود که قیمت کنجاله سویا در نیمه دوم فصل 2019  به میزان 70-80 دلار پایین تر از نیمه دوم سال 2018 باشد.

 

 

روغن سویا:

در نیمه اول فصل 2018/19  تولید جهانی روغن سویا با توجه به کاهش عرضه دانه سویا آمریکای جنوبی  دچار عقب گرد شد. این امر سبب تضعیف صادرات کشورهای آرژانتین و برزیل خواهد شد و هم چنین تولید انبوه سوخت­های "دیزلی زیستی"، صادرات روغن سویا را از برزیل محدود خواهد کرد.

تخمین ما از عرضه روغن سویا برای فصل بعد بستگی به جبران تولید دانه سویا و هم چنین روغن کشی در آرژانتین و برزیل دارد.

پیش­بینی می­شود که تحت این مفروضات تولید جهانی روغن سویا 1.6 الی 1.7 میلیون تن افزایش یابد و به رکورد 56.7 میلیون تن در ماه های اکتبر و سپتامبر 2018/19 برسدکه این امر بیشتر بخاطر نیاز به تولید حجم کافی کنجاله سویا است.

افزایش در مصرف جهانی روغن سویا در عدد 1.7 میلیون تن در فصل 2018/19 میخ کوب شده است و بنظر می­رسد که دلیل آن محدود شدن بوسیله­ی عرضه سایر روغن­های جایگزین و هم چنین روغن پالم می­باشد. اما برآورد می­شود که مصرف روغن سویا برای سوخت های دیزلی زیستی در آمریکا افزایش یابد.

 

روغن پالم:

تولید روغن پالم در جهان رفته رفته آهسته­تر خواهد گردید. ما انتظار داریم که این روند در سال 2019 نیز ادامه پیدا کند. این امر مربوط به دلایلی است که عبارت اند از آهسته شدن رشد و نمو، افزایش کاشت جایگزین، کاهش یافتن بازده درختان و مابقی فاکتور ها.(همانند کاهش مداوم کارگران)

برای ماه های اکتبر/سپتامبر 2018/2019 تخمین زده می­شود که رشد در تولید نسبت به سال قبل 1.8 میلیون تن باشد که در مقایسه با افزایش سال قبل­تر خود که 4.5 میلیون تن در اکتبر/سپتامبر 2017/2018 بوده است و هم چنین سال قبل تر از آن که رشد 7.6 میلیون تنی بوده است عدد کم­تری است.

با اینکه تولید جهانی محقق شده تا اکتبر/سپتامبر 2018/19 به میزان 72.5 میلیون تن بوده، اما این حجم، از میزان پیش­بینی شده آن که 71.85 میلیون تن بوده بیشتر است.

 

 

 

با تجدید نظر در تخمین تولید کشور مالزی، برآورد می­گردد که برای فصل جاری این میزان 20.5 میلیون تن باشد که در حدود 0.6 میلیون تن بالاتر از سال گذشته است. از دلایل این تجدید نظر می­توان به تولید کم­تر از انتظار در ماه های آوریل و می سال جاری اشاره کرد. اما ذخایر بالای ماه ژانویه 2018 به احتمال زیاد عرضه روغن پالم مالزی را با افزایش 1.6 میلیون تنی نسبت به سال گذشته روبه­رو کرده است. صادرات روغن پالم در ماه­های ژانویه/آوریل بسیار قوی بوده است و به 5.8 میلیون تن رسیده  که نسبت به یکسال پیش بسیار بیشتر بوده است. بیشترین میزان افزایش، در روغن خام پالم بوده است که این امر براساس تصمیم دولت مالزی برای حذف تعرفه صادرات روغن خام پالم صورت گرفته که بمنظور کاهش ذخایر روغن پالم کشور مالزی است.

برای تقویم کل سال کشور مالزی، کل صادرات 17.65 میلیون تن یعنی 1.1 میلیون تن بالاتر از سال قبل تخمین زده می­شود. مصرف داخلی این کشور نیز برای سال 2018 افزایش خواهد داشت که مربوط به افزایش تولید سوخت های "دیزلی زیستی" و صادارت آن است.

تقاضای مصرف روغن پالم اندونزی برای سوخت های "دیزلی زیستی" با احتمال زیاد 1.2 میلیون تن افزایش خواهد یافت. پیش­بینی بر این است که تولید این سوخت ها در سال 2018 به میزان  4.15 میلیون تن باشد که 3.5 میلیون تن آن در داخل مصرف شده و 0.65 میلیون تن آن صادر خواهد گردید.

 

 

 

جواد محمدی

شرکت کارگزاری باهنر

29/03/1397[1] Bushel

print
  نظرات