جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/9 تعداد بازدید: 401 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل بازار شکر جهان و ایران 15 مرداد 1396

تحلیل بازار شکر جهان و ایران 15 مرداد 1396

مقدمه

شکر در بیش از 100 کشور در سراسر جهان تولید مي­شود. در بیشتر سال­ها، بیش از 70 درصد از تولید جهانی شکر در داخل کشورهای تولید کننده مصرف مي­شود، که مجوز توسعه بازار بزرگ صادرات آن را مي­دهد. با این حال، سهم قابل توجهی از این تجارت تحت موافقتنامه­های دوجانبه دراز مدت و یا در شرایط ترجیحی صورت می­گیرد. طبق نظر برخی کارشناسان پیش بینی شده است که مجموع تجارت جهانی شکر با افزایش 9/19 درصد از 5/34 میلیون تن در سال 2010 به 9/37 میلیون تن در سال 2020 برسد. پیش بینی می­شود صادرات شکر برزیل از  6/21 میلیون تن در سال 2010 به 6/25 میلیون تن در سال 2020 افزایش یابد. اخیرا صادرات شکر برزیل تا سطوح رکورد این کشور افزایش یافته است. به گفته کارشناسان و مقامات آمریکایی، تولیدات و صادرات شکر برزیلی رکورد خواهد زد، چرا که کارخانجات در صدد افزایش سهم تولید شکر از نیشکر نسبت به سهم تولید اتانول از آن هستند. این اتفاق به دلیل افزایش قیمت شکر از یک سو، و تضعیف ارز این کشور از سوی دیگر رخ خواهد داد.

پیش‌بینی روند قیمت‌های آتی شکر

قیمت شکر خام بازار نزدک نیویورک در بازه زمانی یک ماهه از حدود 13.9 سنت به ازاء هر پوند در 3 جولای 2017، به حدود 14.9 سنت در 2 آگوست 2017 افزایش یافته است (نمودار یک ماهه شکل شماره 1). همچنین در مقایسه با فصل قبل، که در قیمت 15.9 سنت به ازاء هر پوند معامله گردید، حدود 1 سنت (به عبارتی 6.3 درصد) کاهش داشته است. بطور کلی قیمت در طول چند سال اخیر افت قابل‌توجهی را شاهد بوده است که بیشترین افت آن اواخر سال  2015 و اوایل 2016 بوده است (نمودار 1 ساله و 10 ساله، شکل­های شماره 2 و 3). از لحاظ تاریخی نیز بیشترین رکورد قیمت شکر مربوط در نوامبر 1974 با قیمت 65.20 سنت و کمترین آن در ژانویه 1967 با قیمت 1.25 سنت ثبت گردیده است که این میزان تغییر قیمتی تنها در 7 سال رخ داده است.


شکل شماره 1: نمودار قیمت جهانی شکر در بازه زمانی یک ماهه

شکل شماره 2: نمودار جهانی شکر (1 ساله)                                   شکل شماره 3: نمودار جهانی شکر (10 ساله)  

طبق انتظارات تحلیلی و مدل­های ماکرو تجاری اقتصادی جهان، پیش بینی می­شود شکر در پایان دوره این فصل (سه ماهه سوم) در قیمت 13.80 سنت به ازاء هر پوند و در نگاهی رو به جلو، در بازه 12 ماهه بطور میانگین در قیمت 13.40 سنت معامله گردد. (نمودار شماره 4).

                                                                                  نمودار شماره 4: پیش بینی نموداری قیمت جهانی شکر

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شکر داخلی:

1.        میزان واردات شکر و تغییرات تعرفه آن

2.        تغییر میزان تقاضای دوره­ای (مناسبتی) مصرف­کنندگان

3.        نزدیکی به زمان برداشت چغندر قند به عنوان ماده اولیه تولید شکر (نزدیکی به افزایش عرضه)

4.         سیاست­های قیمت­گذاری شورای اقتصاد

5.         قیمت جهانی شکر

6.         سیاست ­های حمایتی دولت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله یارانه

 

 

تحلیلی بر صنعت شکر داخلی

طبق گزارش ماهنامه انجمن صنفی کارخانه­های قند و شکر ایران، يكي از دلايل رشد بخش كشاورزي، بدون ترديد رشد توليد شكر بود كه از يك ميليون و 100 هزار تن در سال 1392 به يك ميليون و 650 هزار تن در سال 1395 رسيد. به­طور متوسط رشد سالانه 17 درصدي در 3 سال زراعي اخير، يك تجربه بي­نظير تاريخي در توليد اين كالاست. درحالي كه رشد توليد ناخالص داخلي در 3 سال اخير با نوسان مواجه شده است. اما سياست­گذاري كارآمد و برنامه­ريزي مناسب، توليد اين كالا را 50 درصد افزايش داد و موجب شد تا براي نخستين بار فقط 25 درصد از نياز كل كشور از طريق واردات تأمين شود. اين ميزان رشد در همه سال­هاي از بدو تأسيس صنعت قند و شكر بي­نظير بوده و ركوردي قابل تحسين به­حساب می­آيد.

پیش بینی:

مهمترین اتفاق پیش رو در آینده نزدیک، احتمال بالای حذف یارانه­های دولتی و به تبع آن افزایش قیمت شکر می­باشد. طبق شنیده­ها از  بازار، این افزایش قیمت حدود 7 الی 8 درصد خواهد بود. اکنون چند روزی است که بازار بورس با تقاضای بالای شکر همراه بوده است که این رویداد می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله نزدیکی به ایام ماه محرم و افزایش تولید و مصرف و همچنین حذف یارانه­های دولتی از شکر.

با حذف یارانه­ها و در ادامه، افزایش قیمت شکر، متعاقباً تقاضا برای خرید آن در بورس کاهش می­یابد. از طرفی با انبار کردن شکر توسط بسیاری از عمده فروشان به قیمت کنونی (25200 ریال) و عرضه آن در ماه آینده با قیمت نزدیک به قیمت بورس در بازار، تا حدود بسیار زیادی از میزان تقاضا در بورس کاسته خواهد شد. همچنین با نزدیک شدن به زمان برداشت چغندر قند، افزایش شکر قابل استحصال و در ادامه، عرضه آن در بازار آزاد، پیش بینی می­شود در ماه آینده (شهریور) عرضه های بورس با تقاضای چندانی مواجه نشود و رقابت ضعیفی و گاهاً بدون رقابت در عرضه­ها شاهد باشیم.

v      یادآور می­شود، این تحلیل و پیش بینی صرفا نظر گروه تحلیل شرکت کارگزاری باهنر بوده و هرگونه مسئولیت تصمیم­گیری برعهده مشتری محترم می­باشد.

 

 

 

واحد تحلیل و مطالعات اقتصادی شرکت کارگزاری باهنر     

 یکشنبه 15 مرداد 96                      

 

print
  نظرات