جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/9 تعداد بازدید: 1054 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
بررسی شرایط مسیر صادرات گندم کشور قزاقستان از ایران 13 دی 1396

بررسی شرایط مسیر صادرات گندم کشور قزاقستان از ایران

کشور قزاقستان رنکینگ دوازدهم در تولید گندم و رنکینگ ششم صادرات آن در جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور به همراه کشور ترکیه بزرگترین صادرکنندگان آرد جهان می­باشند که سهم عمده­ای از صادرات گندم و آرد این کشور را دارد. همچنین کشور قزاقستان نقش بسیار مهمی در تضمین امنیت غذایی کشورهای منطقه ایفا می­کند. این کشورها برای تامین گندم و آرد خود به کشور قزاقستان وابسته هستند.


مقصد بیشتر گندم­های صادراتی از قزاقستان، تقریبا تمام بازاهای مصرف کننده می­باشد. در منطقه کشورهایی نظیر: افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان. کشور ایران به واسطه داشتن مرز مشترک دریایی با کشور قزاقستان می­تواند با کاهش هزینه حمل و نقل از طریق حمل و نقل دریایی دریای خزر، یکی از مسیرهای اصلی صادرات گندم قزاقستان به کشورهای منطقه و همسایگان ایران باشد. استفاده از بنادر امیرآباد و بندر عباس تا حدود بسیار زیادی کاهش هزینه­های حمل و نقل صادرات گندم قزاقستان را در پی خواهد داشت.

 

تولید و صادرات گندم قزاقستان:

  به گزارش دپارتمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، کشور قزاقستان در فصل 2017/2016 حدود 15 میلیون تن گندم تولید کرده است. این در حالی است که پیش­بینی می­شود قزاقستان در فصل 2018/2017 با 2 میلیون تن کاهش نسبت به فصل قبل خود، حدود 13 میلیون تن گندم تولید کند. همچنین اتحادیه مشاوره کشاورزی و زراعی اوکراین در گزارشی آورده است: قزاقستان در فصل 2017/2016 حدود 7.9 میلیون تن غلات به بازارهای خارجی صادر کرده است که از این مقدار حدود 47.5 درصد آن را گندم شامل می­شود. یکی از بزرگترین مقاصد صادرات گندم قزاقستان، اتحادیه اروپاست. قزاقستان نقش بسیار پر رنگی در بازار جهانی دریای سیاه در کنار کشور روسیه ایفا می­کند. بنادر کشور روسیه در دریای سیاه که به عنوان مسیرهای اصلی صادرات قزاقستان به اروپا می­باشد بنادر Azov و Novorossiysk می­باشد.