جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/9 تعداد بازدید: 1409 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
بررسی بازار بزرگترین واردکننده گندم، آرد و مشتقات آن، «اندونزی» 23 بهمن 1396

بررسی بازار بزرگترین واردکننده گندم، آرد و مشتقات آن، «اندونزی»

بررسی اجمالی:

طبق بررسی­ها و گزارشات دپارتمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، برای سال 18/2017، رکورد جدیدی در تولید و تجارت جهانی گندم بویژه در کشورهای آرژانتین، مولداوی و اوکراین پیش بینی شده است. پیش بینی انجام شده در ماه فوریه 2018 برای کل سال 18/2017، از پیش بینی صورت گرفته در ماه گذشته آن بیشتر است و طبق پیش بینی­ها، در آینده نیز واردات کشور اندونزی بیشتر هم خواهد بود، اما برای هند و اتحادیه اروپا کمتر. همچنین در پیش بینی ماه فوریه نسبت به ژانویه 2018، صادرات برای آرژانتین، کانادا، پاکستان و روسیه بیشتر در نظر گرفته شده و برای ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا مقدار کمتری پیش بینی شده است.


پیش بینی بازار کشور اندونزی به عنوان بزرگترین واردکننده گندم

پیش­بینی می­شود که اندونزی در سال 18/2017 با 12.5 میلیون تن واردات گندم و با عبور از مصر که همواره و بطور سنتی بزرگترین وارد کننده گندم بوده است، عنوان بزرگترین وارد کننده گندم را از آن خود کند. واردات گندم اندونزی به تبع رشد تقاضای غذا و خوراک انسان و دام، افزایش یافته است. جمعیت و درآمد در حال رشد هستند و رژیم­های غذایی به گرایشات غربی و رژیم­های غنی از شیرینی، نان فانتزی و رشته های خوراکی روی می­آورند. حتی با وجود محدودیت­های واردات گندم خوراکی، گندم فرآوری شده ارزان قیمت هنوز هم یک ماده مقرون به صرفه برای فرآوری خوراکی­های غذایی انسانی و دام است.

درگذشته، چهار تن از برترین تامین­کنندگان گندم اندونزی به ترتیب از بالاترین به پایین­ترین - استرالیا، کانادا، اوکراین و ایالات متحده آمریکا بوده­اند. با این حال، گندم حوزه دریای سیاه با ایجاد قیمت رقابتی همچنان فشار را بر روی عرضه­کنندگان با کیفیت بالا، با ارائه گندم با قیمت تمام شده بسیار پایین­تر ادامه می­دهد. اما اکنون و در سال 18/2017، ترتیب تامین­کنندگان برتر به اوکراین، استرالیا، روسیه و کانادا تغییر کرده است. از ماه ژوئیه تا نوامبر 2017، واردات گندم اندونزی از اوکراین نسبت به استرالیا پیشی گرفته است. (کشور استرالیا در سالیان قبل بزرگترین تامین­کننده گندم اندونزی با بیش از 50 درصد سهم از بازار بوده است). اکنون نه تنها اوکراین بازار اصلی استرالیا را ربوده است، بلکه روسیه نیز در حال حاضر به بازار گندم اندونزی ورود کرده است. (لذا ایران نیز می­تواند با واردات گندم از کشورهای مشترک المنافع CIS، بصورت مستقیم و یا سوآپ وارد این عرصه رقابتی شود). بنظر می­رسد تولید پر‌هزینه‌تر و خط راه‌آهن سال‌خورده‌ استرالیا، منجر به از دست‌رفتن سهم این کشور در بازار گندم اندونزی شده است. همچنین تولید گران گندم در استرالیا منجر شده است که این کشور بازار خود را حتی در خاورمیانه از دست داده و به کشورهای حوزه‌ی دریای سیاه واگذار کند. به عبارت دیگر فرصت مناسبی برای ورود ایران به بازار خاورمیانه فراهم گردیده است. لذا در حال حاضر هزینه انتقال زمینی گندم از ایالت ویکتوریا، واقع در جنوب استرالیا، به بنادر این کشور و سپس حمل آن به جاکارتا، از هزینه ارسال دریایی گندم از منطقه دریای سیاه به اندونزی بیشتر می­باشد. تاجران اندونزیایی می گویند در حال حاضر قیمت تمام شده گندم صادراتی منطقه دریای سیاه برای آنها حدود30 دلار کمتر از قیمت تمام شده گندم استرالیا است. (قیمت اولیه فروش گندم نیز در منطقه CIS کمتر از استرالیا برآورد می­گردد.)

بزرگترین وارد کنندگان گندم جهان:

طبق بررسی­ها و گزارشات USDA و پیشی بینی صورت گرفته در ماه فوریه 2018، تا پایان فصل 18/2017، اندونزی با عبور از کشور مصر، بزرگترین وارد کننده گندم و آرد خواهد بود. با توجه به نمودار شماره 1، طبق این پیش بینی بزرگترین کشورهای واردکننده به ترتیب، اندونزی، مصر، برزیل، الجزایر، بنگلادش، ژاپن، فیلیپین، اتحادیه اروپا، مکزیک و نیجریه خواهند بود. همچنین در نمودار شماره 2، مقدار واردات گندم اندونزی در سال­های اخیر و بررسی رشد واردات آن نشان داده شده است.


نمودار شماره 1: بزرگترین واردکنندگان گندم و آرد تا پایان سال 18/2017 طبق پیش بینی USDA


نمودار شماره 2: میزان واردات گندم اندونزی در سال­های اخیر و  سال 18/2017 طبق پیش بینی USDA

"بررسی اجمالی میزان تولید، مصرف، واردات و صادرات گندم و آرد اندونزی و میزان رشد آن به روایت نمودار"

میزان تولید و مساحت زیر کشت گندم در کشور اندونزی:

طبق پیش بینی­ها و تحقیقات بعمل آمده، تولید گندم در مناطق مختلف کشور اندونزی ریسک بسیار بالایی دارد. بنابراین میزان تولید و مساحت زیر کشت گندم در اندونزی برابر با صفر است.

میزان مصرف داخلی (تا سال 2017):میزان واردات (تا سال 2017):