جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/9 تعداد بازدید: 1979 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
بررسی واردات گندم و آرد در افغانستان 21 بهمن 1396

بررسی واردات گندم و آرد در افغانستان

طبق بررسی ها و گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، گندم یکی از مهمترین واردات و جزء اصلی مایحتاج مردم کشور افغانستان بشمار می­آید. این کالا بیشتر از کشورهای قزاقستان ، پاکستان ، ترکمنستان ، ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران وارد می­شود.

معمولا دو نوع آرد وارد افغانستان می­شوند:

 نوع اول : آرد درجه یک و سفید، که هم برای پخت نان و هم برای آماده سازی کیک و شیرینی از آن استفاده می­شود.

نوع دوم : آرد درجه دو سبوس دار.

گندم تولید داخل در افغانستان بیشتر در شمال و نواحی مرکزی افغانستان کشت می­شود که بعد از برداشت تبدیل به آرد می­گردد. در سال ۱۳۶۴ ، افغانستان با اختصاص ۲۱۲۸ هزار هکتار زمین زیر کشت ۴٫۶ میلیون تن گندم داخل تولید داشته است و واردات گندم از دیگر کشورها نیز در آمار این کشور ۱٫۴ میلیون تن اعلام شده است.

آرد تولیدی توسط افغان­ها به سه دسته تقسیم می­شود:

نوع اول: بنام ترمیده که همان آرد سفید و درجه یک می­باشد که بیشتر در قنادی­ها و یا با آرد درجه دو مخلوط شده و در نانوایی­ها استفاده می­شود .

نوع دوم : آرد خوراکه که برای پخت نان استفاده می­شود .

نوع سوم : آرد سبوس که برای استفاده دام می­باشد.

تولید گندم در افغانستان به آن اندازه نیست که نیاز داخلی را تامین نماید، از این رو برخی از تجار، گندم را از کشورهایی مانند ترکمنستان، ازبکستان ، پاکستان ، قزاقستان و ... خریداری می­نمایند. بعلاوه قسمتی از گندم افغانستان را برخی از کشورها مانند هند و آمریکا در قالب کمک اهداء می­کنند که بعد از آرد کردن به بازار عرضه می­شود . اکثر تجار، هنگام واردات آرد به بازار افغانستان، با مشکلاتی نظیر نبود لابراتوارهای کنترل کیفیت در مرزها و اخذ مبالغی اضافی به عناوین مختلف در مسیر حمل جاده­ای، از مرزها تا مقصد مواجه­اند که موجب افزایش قیمت تمام شده برای تجار می­گردد.

بر اساس گزارش رایزنی بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در مهرماه 1395، قیمت هرتن آرد با توجه به کیفیت آن در بازار افغانستان بین ۳۴۰ دلار الی ۳۹۰ دلار می­باشد که در کیسه­های ۵۰ کیلویی بسته بندی می­گردد و هر کیسه ۵۰ کیلویی بین ۱۳۵۰ الی ۱۴۵۰ افغانی به فروش می­رسد. (یعنی حدود ۱۸ تا ۲۰ دلار). این در حالی است که قیمت فروش آرد در ایران بمراتب کمتر از آن است.

طبق گزارش Index mundi و به نقل از دپارتمان کشاورزی آمریکا (USDA)، میزان مصرف داخلی گندم در افغانستان از سال 2000 الی 2012 رشد چشمگیری داشت که این رشد با نوسان همراه بود. اما حد فاصل سال­های 2012 الی 2017 میزان مصرف گندم تغییر زیادی نداشت. بر اساس گزارش این شاخص، میزان مصرف گندم افغانستان در سال 2017 بالغ بر 7میلیون و 700 هزار تن بوده است که نسبت به سال قبل 0.65 % کاهش داشته است. همچنین میزان تولید کشور افغانستان در سال 2017 بالغ بر 5 میلیون تن و این رقم برای سال 2016 حدود 5 میلیون و 100 هزار تن بوده است. آمار مربوط به تولید گندم افغانستان در سال 2012 میزان 100 % رشد نسبت به سال قبل را نشان می­دهد. در بخش واردات گندم، افغانستان در سال 2017، میزان 2 میلیون و 600 هزار تن واردات گندم داشته که این مقدار در سال­های 2016 و 2015 به میزان 2 میلیون و 700 هزار تن بوده است. لازم بذکر است که میزان واردات گندم افغانستان در سال 2015 حدود 35 % رشد نسبت به سال 2014 داشته است. در بخش صادرات گندم نیز افغانستان در هیچ یک از سال­های گذشته فعالیتی نداشته است.

میزان مصرف داخلی گندم افغانستان:میزان تولید داخلی گندم افغانستان:
میزان واردات گندم افغانستان: