جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/5 تعداد بازدید: 381 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تاثیر تک نرخی شدن ارز بر سودآوری شرکت های پتروشیمی مورخه 20 آذر 1396

تاثیر تک نرخی شدن ارز بر سودآوری شرکت­های پتروشیمی

با توجه به وعده تک نرخی شدن ارز در آینده نزدیک، پیش­بینی می­شود تک نرخی شدن ارز، برخلاف صنعت پالایشی، اثرات منفی بر وضعیت سودآوری شرکت­های پتروشیمی داشته باشد. در صنعت پتروشیمی قیمت­گذاری خوراک به صورت ریالی بر اساس قیمت ارز دولتی صورت می­گیرد. حال تک نرخی شدن ارز سبب رشد بهای خرید خوراک توسط شرکت­های پتروشیمی خواهد شد. به خصوص اینکه در سرفصل فروش نیز به دلیل فروش با قیمت آزاد محصولات جای رشد قیمت و افزایش نرخ نیز نخواهیم داشت و در نهایت تک نرخی شدن ارز سبب رشد بهای تمام شده در شرکت های پتروشیمی و کاهش حاشیه سود این شرکت­ها خواهد شد.

با نوسانات شدید نرخ ارز در سال 91 که باعث تحمیل یک شوک بی­سابقه بر پیکر اقتصاد و بازار ایران گشت دولت بر آن شد تا با تدابیر و سیاست­های اقتصادی لازم کاری کند تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشد و به همین جهت دست به دو نرخی کردن ارز در قالب "ارز مرجع" و "ارز مبادله ای" زد، اما بعد از مدتی با اعتراض برخی از بخش­ها که معتقد بودند کالاهایی که با ارز مرجع وارد می­شوند در عمل با همان نرخ آزاد به دست مردم می­رسند دولت اقدام به حذف ارز مرجع نمود و سپس نمایندگان مجلس با اجرای نظام ارزی شناور مدیریت شده در قالب "نرخ ارز مبادله ای" موافقت ضمنی نمودند. با اینکه این کار باعث شد دولت تا حدودی در کنترل نرخ ارز موفق ظاهر شود اما در یکسال اخیر به دنبال یکسان سازی نرخ ارز بوده تا بدینوسیله بتواند موجب حذف رانت در بخشی از ساختار­های اقتصاد شود. این گزارش تلاش دارد تاثیر تک نرخی شدن ارز را بر درآمد و هزینه ها و تغییرات ناشی از این اثر را بر روی میزان سودآوری شرکت­های پتروشیمی نشان دهد. لازم به ذکر است در این گزارش تنها شرکت­هایی که اتانول، اوره و آمونیاک تهیه می­کنند (شرکت­هایی که خوراک گازی مصرف می­کنند) مورد بررسی قرار گرفته­اند.


نرخ خوراک پتروشیمی ها

در ماده 1 ابلاغیه وزیر نفت درباره خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی آمده است: فرمول پایه محاسبه قیمت گاز سبک و شیرین تحویلی از شبکه سراسری گاز به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی به ترتیب زیر خواهد بود:

                 قیمت گازطبیعی در بازار تعیین شده * 0.5 + معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی * 0.5 = قیمت گازطبیعی

بنا بر این ابلاغیه، منظور از «معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی»، حاصل ضرب کل گاز فروخته شده منهای مقدار گاز وارداتی در متوسط قیمت فروش سایر مصارف داخلی (خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت بدون احتساب فروش به پتروشیمی‌ها به عنوان خوراک) به علاوه کل درآمد حاصل از صادرات گاز و نیز کل پرداختی برای واردات گاز، تقسیم بر مقدار گاز فروخته شده برای سایر مصارف داخلی (خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت غیر خوراک پتروشیمی‌ها) به علاوه مقدار صادرات گاز است (برابر با فرمول فوق). این معدل در هر نیمه سال شمسی، بر مبنای عملکرد نیمه گذشته سال محاسبه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت .همچنین منظور از «قیمت گاز طبیعی در بازار تعیین شده» عبارت است از متوسط قیمت گاز در هر ماه در هاب­های تعیین شده به عنوان نشانگر قیمت­های عمده‌فروشی گازطبیعی در مناطق رقیب در توسعه صنعت پتروشیمی ایران، شامل هنری هاب آمریکا، هاب آلبرتا کانادا و هاب‌های NBP انگلیس و FFT هلند.

این فرمول قیمت از ابتدای سال ١٣٩٥ تا ابتدای سال ١٤٠٥ معتبر است. هزینه خوراک مصرفی دراین گزارش بر مبنای این فرمول محاسبه گشته است.

نرخ فروش محصولات شرکت­های پتروشمیی معمولا میانگین نرخ­های جهانی می­باشد. فروش این شرکت­ها با نرخ دلار آزاد انجام می­شود. شرکت­هایی که نرخ تسعیر ارز برای فروش محصولات خود را نزدیک به ارز آزاد در نظر گرفته­اند با تک نرخی شدن ارز تغییری در فروششان ایجاد نخواهد شد. اما شرکت­هایی که نرخ تسعیر ارز فروش محصولاتشان را بیشتر از مبلغ ارز آزاد در نظر گرفته باشند دچار کاهش در درآمدهای حاصل از فروش محصولات خواهند شد (پتروشیمی­های خراسان، فن آوران و خارگ دچار زیان حاصل از کاهش درآمد خواهند گردید). ایران امیدوار است از طریق اعمال ارز تک نرخی و اعلام این فرمول (فرمول فوق)، تکلیف سرمایه گذارانی که تمایل به حضور در کشورمان دارند را مشخص کرده و نظر آنها را برای سرمایه گذاری در ایران جلب کند. نرخ تسعیر ارز برای خرید خوراک در بودجه شرکت­های پتروشیمی معادل نرخ ارز مبادله­ای و یا نزدیک به آن در نظر گرفته شده است. با تثبیت نرخ ارز در قیمت حدودی 40000 ریال هزینه خوراک شرکت­های پتروشیمی دچار افزایش خواهد شد.  سود شرکت های پتروشیمی پس از تک نرخی شدن ارز متاثر از دو عامل خواهد بود که در بالا به آنها اشاره شد. اولین عامل کاهش در مبلغ فروش و دومین عامل افزایش در هزینه خوراک و اختلال در تامین سرمایه در گردش شرکت جهت تامین مواد اولیه خواهد بود. بنابراین تک نرخی شدن ارز اثر منفی در شرکت های پتروشیمی که خوراک مصرفی آنها گاز طبیعی می­باشد خواهد داشت.

 

 

 

 

 

            واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

20 آذر 1396

 

print
  نظرات