جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/5 تعداد بازدید: 533 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل بازار داخلی و بین المللی پلیمری 1 خرداد 1397

تحلیل بازار داخلی و بین المللی پلیمری 1 خرداد 1397

بررسی تحلیلی بازار جهانی پلی پروپیلین

با توجه به افزایش های اخیر قیمت های هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن که ناشی از عرضه اندک می باشد، فاصله قیمتی هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن تزریقی و همو پلیمر پلی پروپیلن رافیا در حال افزایش است. چندین تولیدکننده آسیایی که در بازارهای چین و جنوب شرقی آسیا فعالیت می کنند، گزارش دادند که عرضه هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن عمدتا به دلیل عملیات های تامین ونگهداری برنامه ریزی شده اندک است. به گزارش پتروتحلیل، یکی از منابع تولیدکننده تایلندی اظهار داشت که اخیرا عرضه هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن آن ها اندک بوده است و به همین دلیل انتظار دارند که بازار های جنوب شرقی آسیا شاهد افزایش قیمت باشند. یکی از عوامل تولیدکننده تایوانی که قیمت های هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن گرید تزریقی خود به چین و ویتنام را 1360 تا 1370 دلار در هر تن (CIF) اعلام کرد، اظهار داشت: «فروشندگان در حال حاضر سهمیه ماه می خود را به فروش رسانده اند و الان بر روی محموله های ماه ژوئن تمرکز کرده اند. در این میان، عرضه کننده هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن ما در نیمه دوم ماه می به مدت یک هفته در واحد خود عملیات تامین و نگهداری خواهد داشت.» تاجر چینی قیمت های هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن گرید تزریقی به بازار داخلی خود را 10000 یوان در هر تن (1357 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزود()( ex-warehouse چین، نقدی، شامل مالیات بر ارزش افزوده) اعلام کرد. او گفت: «هنوز عرضه پلی اولفین دو تولیدکننده بزرگ در چین محدود است، و حتی ذخایر هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن آن ها از این مقدار نیز کمتر است.» یکی دیگر از تاجران چینی اظهار داشت: «با توجه به افزایش های اخیر قیمت های هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن که ناشی از عرضه اندک می باشد، فاصله قیمتی هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن تزریقی و همو پلیمر پلی پروپیلن رافیا در حال افزایش است. در حال حاضر با توجه به تعطیلی واحد ها و همچنین تقاضای مناسب، عرضه هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن نسبتا اندک است.» با تایید این ادعا، شاخص قیمت chemOrbis نشان می دهد که فاصله قیمتی فعلی هم بسپار دسته ای پلی پروپیلن تزریقی و همو پلیمر پلی پروپیلن رافیا داخلی در چین 73 دلار در هر تن می باشد، که بیشترین فاصله قیمتی از اکتبر 2017 است.


قیمت آتی پی وی سی در حوالی مرز 900 دلار

قیمت آتی پی وی سی برای تحویل در ماه سپتامبر به روند کاهشی خود ادامه داد و با 12 دلار افت به محدوده 905 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه 18 می رسید. حجم معامله این کالا 211.290 تن بود. همچنین قیمت آتی پلی اتیلن سبک خطی برای تحویل در ماه سپتامبر با افت 6 دلاری با رقم 1258 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ یاد شده رسید. حجم معامله این کالا 233.108 تن بود. قیمت آتی پلی پروپیلن هم برای تحویل در ماه سپتامبر با 6 دلار کاهش به رقم 1236 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ 18 می رسید. حجم معامله این کالا 310.368 تن بود.

انتظار افت قیمت پایه پی وی سی

تنها کالایی که در این هفته تغییراتی را در نرخ های خود تجربه کرد PVC است، قیمت این کالا در منطقه هندوستان با کاهش زیاد و 25 دلاری و در منطقه GCC با افزایش 10 دلاری همراه بود. قیمت های محصولات پلیمری در بازارهای آسیایی در هفته منتهی به 18 مه 2018 روندی ثابت داشت. در نتیجه انتظار می رود قیمت پایه تمامی محصولات پلیمری در بازار داخل نیز ثبات را تجربه کند. تنها کالایی که در این هفته تغییراتی را در نرخ های خود تجربه کرد PVC است، قیمت این کالا در منطقه هندوستان با کاهش زیاد و 25 دلاری و در منطقه GCC با افزایش 10 دلاری همراه بود. در نتیجه انتظار می رود قیمت پایه این محصول با بیش از 250 ریال کاهش مواجه شود. همانطور که پیش تر هم اشاره شد، انتظار می رود سایر گروه های کالایی بررسی شده با ثبات نرخ پایه مواجه باشند.

 

 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر  

علی عبادی  

1 خرداد 1397 

print
  نظرات