جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/5 تعداد بازدید: 507 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل بازار بین المللی پلیمری 9 اردیبهشت 1397

تحلیل بازار بین المللی پلیمری 9 اردیبهشت 1397

حفظ روند صعودی پلی اتیلن در بازار داخلی چین در پی کاهش عرضه و بهبود تقاضا

پیش بینی می­شود قیمت­های پلی اتیلن در بازار داخلی چین بوسیله بهبود تقاضا و محدودیت عرضه نقدی در سرتاسر سه ماهه دوم سال تقویت شود. به گزارش پتروتحلیل، طبق داده­های ICIS قیمت­های پلی اتیلن سبک خطی در بیستم آوریل با 3/2 درصد افزایش نسبت به 27 مارس، به رقم 9550 یوآن (1516 دلار) در هر تن (ex-warehouse  شرق چین) رسیدند. داده­ها نشان می­دهند که در مدت مشابه قیمت­های پلی اتیلن سبک با 5 درصد افزایش در رقم 9975 یوآن (EXWH شرق چین) قرار گرفتند. عرضه در بازار نقدی در آوریل به سبب تمرکز تعطیلی­های کارخانه­ها در این ماه و همینطور تعطیلی­های از پیش برنامه ریزی نشده، محدود خواهد بود. با فرارسیدن موعد تعطیلی کارخانه­های بیشتر برای تأمین نگهداری، میزان ذخایر انبارها نیز به کاهش خود ادامه می­دهند.


طبق داده های ICIS ذخایر پلی اتیلن نفتا پایه و پلی پروپیلن برای تولیدکنندگان داخلی با کاهش نسبت به ذخایر بیش از 1 میلیون تنی در اواسط مارس، در هفته گذشته در حدود 800 هزار تن ثبت شده­اند. عرضه کنندگان نیز باتوجه به بهبود وضعیت تقاضا، قیمت­های پیشنهادی خود را افزایش داده­اند. به گفته یک تاجر مستقر در شرق چین، تقاضا از سوی تولیدکنندگان صنایع پایین دستی کابل و فیلم بسته‌بندی بالا بوده است. در این میان، برخی از تاجران در حال انبارکردن محموله­ها هستند زیرا پیش بینی می­شود  چین در ماه می مالیات بر ارزش افزوده بخش تولید را از 17 درصد به 16 درصد کاهش دهد. به گفته یک تاجر: «کاهش مالیات بر ارزش افزوده ممکن است به افزایش کوتاه مدت شتاب خرید پلی اتیلن منجر شود. اگر در آوریل محموله­ها را انبار کرده و در مِی بفروشیم حاشیه سودها تا حدودی بیشتر می­شود. با این وجود روند صعودی قیمت پلی اتیلن برخی از خریداران صنایع پایین دستی را به حاشیه رانده است. برخی از بازیگران بازار ذکر کرده­اند که کاهش اخیر در قیمت­های پلی اتیلن سبک خطی در بازار معاملات آتی ممکن است موجب افت قیمت­های بازار نقدی شود. قرارداد پلی اتیلن سبک خطی برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان در بیستم آوریل با 62/1 درصد کاهش نسبت به روز قبلش با رقم 9130 یوآن منعقد شد. در این میان، احتمال می رود با آغاز به کار واحد پلی اتیلن شرکت شِل و نفت فلات قاره چین با ظرفیت 700 هزار تنی در سال واقع در شهر هویژو در استان گوانگ‌دونگ، عرضه این محصول نیز در پایان این ماه افزایش یابد. اما به گفته منابع آگاه در این شرکت­ها برنامه آغاز به کار این واحد هنوز قطعی نیست. این واحد در حال حاضر تحت تولید آزمایشی قرار دارد. به گفته منابع بازار، امکان دارد تاجران باتوجه به باز شدن پنجره آربیتراژ و رشد چشمگیر قیمت­های داخلی چین در نیمه دوم آوریل، حجم وارداتشان از خاورمیانه را افزایش دهند. طبق داده های ICIS، محموله­های پلی اتیلن سبک خطی در 19 آوریل در رقم 1160 دلار در هر تن (CFR چین) ارائه شدند که نسبت به قیمت شرق چین ( EXWH ) 75 دلار در هر تن پایین تر است.

رکوردشکنی معاملات در بازار پلیمری داخل کشور، ادامه دار شد

بازار محصولات پلیمری داخل کشور، هفته گذشته شاهد رشد حجم معاملات پلیمرها بود تا جایی که یک رکورد معاملاتی مهم به ثبت رسید و بیشترین حجم داد و ستد از اواخر سال ۹۴ تاکنون به ثبت رسید. این شرایط در بازار محصولات شیمیایی نیز به ثبت رسید و شاهد رشد حجم معاملات بودیم ولی این بازار هنوز هم به رشد بیشتر حجم معاملات نیاز دارد تا رکوردهای مشابهی را به‌دست آورد.

موفقیت سیاست قیمت‌گذاری بر پایه دلار ۴۲۰۰ در بازار پلیمرها

بر اساس این گزارش ، در هفته گذشته در بورس کالا نزدیک به ۷۳ هزار تن از انواع پلیمرها مورد داد و ستد قرار گرفت و این رشد جدی حجم معاملات به آن معنی است که تاکنون سیاست قیمت‌گذاری بر پایه دلار ۴۲۰۰ تومانی موفق بوده و صنایع پایین دستی به شدت از این تصمیم با رفتارهای خود حمایت کرده‌اند. رخدادی که در صورت تداوم می‌تواند هم به منطقی شدن قیمت‌ها در بازار داخلی منجر شده و هم می‌تواند شرایط ایده‌الی را برای صنایع تکمیلی ایجاد کند آن هم در شرایطی که نرخ تعیین شده چندان هم غیرمنطقی نبوده و البته با فرض مدیریت ارز حاصل از صادرات شرکت‌های پتروشیمی و حتی سایر صنایع ، باز هم جذابیت عرضه در بازار داخلی را حفظ خواهد کرد.

امید به تداوم رشد تولید سالیانه در صنایع تکمیلی

این وضعیت به این معنی است که باز هم حجم معامله در بورس کالا و حجم تولید در صنایع پایین دستی بالا خواهد ماند که می‌تواند منافع کلی در زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی را تأمین کند. این وضعیت همچنین به تداوم رشد تولید سالیانه در صنایع تکمیلی صنعت پتروشیمی منجر شده که در کنار افزایش اشتغال در داخل کشور ، به تقویت زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی بدل می‌شود. این در حالی است که سخت‌گیری‌های ارزی به این مطلب منجر می‌شود که واردات محصولات نهایی و مخصوصاً کالاهایی که پتانسیل تولید آن در داخل کشور وجود دارد ؛ دشوارتر بوده و فضای کلی بازار برای صنایع داخلی بهتر از قبل خواهد بود. البته این ادعا به ملزوماتی نیاز دارد که مهمترین آن بالابودن حجم عرضه در بازار داخلی است و در فاز دوم به استمرار این رویکرد تجاری یعنی قیمت‌گذاری بر پایه دلار ۴۲۰۰ تومانی نیاز خواهد داشت. این در حالی است که در هفته‌های اخیر کم و بیش حجم عرضه پلیمرها در بورس کالا به صورت نامحسوس و ملایمی کاهش یافته که تداوم افت عرضه‌ها یکی از پاشنه‌های آشیل این رویکرد عمومی است. تحلیلگران بازار اعتقاد دارند که شرکت‌های پتروشیمی قطعاً از رویکرد عمومی دولت در این شیوه قیمت‌گذاری حمایت می‌کنند ولی هم‌اکنون برای مدیریت بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز داریم آن هم در شرایطی که در هفته گذشته نزدیک به ۹۶ درصد از عرضه‌های پلیمرها مورد معامله قرار گرفته یعنی بازار کشش عرضه‌های بیشتر را در ذات خود نهفته دارد. رخدادی که باید در شرایط فعلی به عنوان یک جذابیت مهم مورد بررسی قرار بگیرد. در هفته گذشته نزدیک به ۴۷۳ هزار تن تقاضا در بورس کالا به ثبت رسید یعنی در برابر عرضه کل بیش از ۶ برابر آن تقاضا ثبت شد که نشان می‌دهد بازار تشنه عرضه است.

 

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر 

علی عبادی 

9 اردیبهشت 1397 

print
  نظرات