جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/5 تعداد بازدید: 538 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل بازار بین المللی پلیمری 29 فروردین 1397

تحلیل بازار بین المللی پلیمری 29 فروردین 1397

افزایش قیمت پلی‌اتیلن ترفتالات در بازار آسیا

روند افزایشی قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات در سرتاسر آسیا که از روزهای آغازین آوریل شروع شده در این هفته ادامه پیدا کرد و متوسط هفتگی قیمت‌ها، کاهش خود در ماه مارس را جبران کردند. به گزارش پتروتحلیل، افزایش قیمت‌های این محصول عمدتاً ناشی از افزایش‌های اخیر در قیمت مونواتیلن گلایکول بوده که در مقایسه با اوایل ماه آوریل 80 دلار افزایش داشته است. کاهش میزان ذخایر پلی‌اتیلن ترفتالات تأمین‌کنندگان چینی و فصل اوج تبادلات در نیمکره شمالی نیز از عوامل این روند افزایشی بوده‌اند. پیشنهادهایی که یک کارخانه بطری‌سازی چینی دریافت کرده نسبت به رقم قراردادهای پیش از تعطیلات غبارروبی مزار مردگان، 170 ین (27 دلار) در هر تن بیشتر بوده است. مدیر این کارخانه اظهار داشت: «پس از افزایش مجدد قیمت‌ها در هفته گذشته با توجه به بالا رفتن بهای خوراک‌ها قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات شاهد ادامه افزایش‌ها بوده‌اند. علی‌رغم بهبود وضعیت تقاضا همزمان با فصل اوج تبادلات، تولیدکنندگان داخلی عرضه محدودی دارند». به گفته یک تاجر چینی: «به عقیده ما باتوجه به بالا رفتن بهای خوراک‌ها و پایین بودن ذخایر عرضه‌کنندگان چینی و هم‌چنین وضعیت مناسب تقاضا در بازارهای داخلی چین، روند افزایشی قیمت‌ها در بازارهای پلی‌اتیلن ترفتالات سرتاسر آسیا در روزهای آتی وضعیت فعلی خود را حفظ خواهند کرد».


و اما در بازار ویتنام، به گزارش یکی از تاجران قیمت‌های پیشنهادی آن‌ها برای پلی‌اتیلن ترفتالات چین نسبت به هفته گذشته شاهد افزایش 10 دلاری در هر تن بوده است. این تاجر همچنین افزود: «به نظر ما باتوجه به افزایش بهای خوراک، بازار پلی‌اتیلن ترفتالات روند افزایشی خود را در روزهای آتی حفظ خواهد کرد». تاجر دیگری اشاره کرده است که تولیدکنندگان تایوانی قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات صادراتی خود به جنوب شرق آسیا را نسبت به هفته گذشته 20 دلار در هر تن افزایش داده‌اند.

در این میان، یک تولیدکننده پلی‌اتیلن ترفتالات کره‌جنوبی از انعقاد قراردادهایشان با قیمت‌های هفته گذشته خبر داده است. یک منبع آگاه در این شرکت ذکر کرده است: «به منظور ارزیابی واکنش بازار تصمیم گرفتیم که قیمت‌هایمان را در این هفته ثابت نگه داریم. باتوجه به بالا رفتن قیمت‌های صنایع بالادستی انتظارات حاکی از افزایش قیمت‌ها در بازار پلی‌اتیلن ترفتالات است.»

پی وی سی به مرز 890 دلار نزدیک شد

قیمت آتی پلیمرها در بورس کالای دالیان چین روز گذشته روندی نزولی داشت. قیمت آتی پی وی سی برای تحویل در ماه سپتامبر با 3 دلار کاهش با رقم 896 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز 13 آپریل بسته شد. حجم معامله این کالا 246.760 تن بود. همچنین قیمت آتی پلی اتیلن سبک خطی برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با 3 دلار افت در محدوده 1258 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ یاد شده قرار گرفت. حجم معامله این کالا 249.536 تن بود.

قیمت آتی پلی پروپیلن نیز برای تحویل در ماه سپتامبر در روز جمعه روندی نزولی داشت، به طوری که با 4 دلار کاهش با رقم 1220 دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده بسته شد. حجم معامله این کالا 317.832 تن بود.


روند صعودی پی‌وی‌سی داخلی در چین/ در انتظار قیمت‌های فورموسا برای ماه می

در چین، روند صعودی بازار داخلی پی‌وی‌سی که در روزهای اول آوریل آغاز شد تا به این هفته تداوم داشت. در این میان، از آنجایی‌که معامله‌کنندگان در انتظار قیمت‌های ماه می تولیدکننده اصلی تایوانی می‌باشند، بازار پی‌وی‌سی وارداتی آرام بود. قیمت‌های داخلی آستیلن و اتیلن در میانگین هفتگی شاهد افزایش 6 تا 19 دلار در هر تن بودند. بازار از سوی روند صعودی پی‌وی‌سی بازار معاملات آتی در بورس کالای دالیان که از 11 آوریل 10 دلار افزایش یافت، تقویت شد. به‌علاوه، فصل عملیات تأمین و نگهداری در دوره آوریل و می در سیر افزایشی اخیر نقش داشتند. یکی از تولیدکنندگان پی‌وی‌سی اظهار داشت: «قیمت‌های داخلی به سبب روند صعودی پی‌وی‌سی بازار معاملات آتی و ذخایر پایین، سیری افزایشی را تجربه کردند. ما بر این باوریم که بعد از اعلام قیمت‌های ماه می از سوی تولیدکننده تایوانی، مسیر بازار پی‌وی‌سی آسیایی مشخص‌تر خواهد بود». قیمت‌های وارداتی پی‌وی‌سی گرید k67 با رقم ثابت 980 تا 990 دلار در هر تن ( CIF چین و نقدی ) گزارش شدند، که در بازه پایینی در غیاب پی‌وی‌سی آمریکایی در هفته گذشته، 40 دلار افزایش داشتند. فعالیت‌های تجاری به دلیل انتظار معامله‌کنندگان برای قیمت‌های ماه می تولیدکننده اصلی تایوانی، ضعیف بود. در این میان، معامله‌کنندگان اکثراً بر این باور بودند که اعمال تعرفه‌ها از سوی چین بر پی‌وی‌سی وارداتی آمریکا تأثیر عمده‌ای بر پی‌وی‌سی نخواهد گذاشت زیرا چین از قبل بر مواد آمریکایی تعرفه‌های ضد دامپینگرا اعمال کرده بود. انتظار می‌رود با وجود روند صعودی بازارهای معاملات آتی، همچنین عرضه اندک در میان تعطیلی واحدها به دلیل عملیات تأمین و نگهداری، قیمت‌های داخلی سیر صعودی خود را حفظ کنند. همچنین در بازار وارداتی انتظارات عمدتاً بر این است که تولیدکننده تایوانی در هفته آینده با توجه به ضعف تقاضا در هند، علیرغم روند صعودی بازار داخلی پی‌وی‌سی چین، قیمت‌های خود را با کاهش جزئی اعلام کند.