جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/2/31 تعداد بازدید: 540 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
بررسی تغییرات یورو-دلار

بررسی تغییرات یورو-دلار

بعلت تحولات سیاسی ایتالیا که مربوط به نگرانی هایی پیرامون آینده جایگاه ایتالیا در منطقه یورو است، بازهم ارز یورو در برابر دلار آمریکا سقوط کرد و به پایین ترین سطح یعنی 1.1749 رسید. این ارز در پیک قیمتی خود یعنی 1.2555 در ماه فوریه تاکنون سقوط کرده است که نشان می­دهد این اختلاف بیش از حد ایجاد شده است و نیاز به اصلاح آن است.


اگر چه نقطه نرخ جاری 1.1768 است، اما این کاهش بیش از حد، هشداری پیرامون احتمال کاهش اندک روند نزولی است، و می­­توان سقوط پله ای تا زیر سطح 1.17 به نقطه 1.16 که بعد از آن می­تواند با 1.15 را نیز محتمل دانست.

رابطه فعلی یورو-دلار(EUR/USD) نشان دهنده تغییر 78.6 درصدی (تغییرمنطقه رفت برگشت بالا نسبت به منطقه پایین) عقب گرد نسبت به منطقه قبلی بر روی نمودار است که در بازارهای مالی از آن به عنوان سطح اصلاح[1] یاد می­کنند.

 

 

حرکت اصلاحی 78.6% گاهی اوقات در ارتباط با پتانسیل قیمت ها برای ایستادن در شرایط فعلی است یا حتی می­تواند حرکتی معکوس به سمت بالا باشد.

نشانگر MACD در پایین نمودار بالا حکایت از آن دارد که امکان دارد قیمت ها بعد از پایان الگوی زیگزاگی abcd به سمت بهبودی تغییر نمایند. الگوی بالا الگوی کاملی به نظر می­رسد، زیرا طول موج c-d در حال حاضر مشابه به طول موج a-b است و نشانگر، آماده این است که به سمت بالا تغییر جهت دهد. یک افزایش در نشانگر MACD می­تواند پشتیبان چشم انداز نرخ ارز بالاتری باشد.

در نمودار پایین نشان گر RSI نیز نشان دهنده علامت هایی است که بیان می­دارد امکان دارد این روند تغییر کند و حداقل در کوتاه مدت شاهد یک پرش رو به بالا در نمودار باشیم. نشان­گر RSI حاکی از آن است که قیمت مقدار پایین خود را پیدا کرده است اما حرکتی نداشته است.­

 

 

 

 

عوامل تاثیر گذار بر نرخ یورو:

عامل تاثیر گذار بر قیمت این ارز در هفته جاری مربوط به گزارش PMI مربوط به تولید و خدمات منطقه یورو است که در ساعت 9.00 GMT روز چهارشنبه 23 ماه می منتشر می­گردد.

PMI یک گزارش مدیریتی است که با استفاده از پاسخ در نظر سنجی از مدیران گردآوری شده که گزارشات بسیار دقیقی از سطوح فعالیت های درون اقتصادی را در زمان های مقرر منتشر می­نماید.

از آنجا که گزارش مربوط به سلامت اقتصاد را در ماه مه ارائه می­دهند، از آن می­توان به عنوان تأییدی در مورد اینکه آیا کاهش رشد فصل اول سال به فصل دوم نیز انتقال یافته است،استفاده می­گردد. اگر نشانه هایی مبنی بر کاهش رشد در فصل دوم هم باشد نتایج می­تواند سبب تضعیف شدن نرخ ارز یورو گردد. کاهش رشد در فصل دوم بعد از فصل ضعیف اول انتظارات را برای تغییر رویه­ی بانک مرکزی اروپا(ECB) جهت حذف محرک های اضطراری[2] که با اهداف اشتغال زایی و غنی سازی شغلی و هم چنین رسیدن به هدف تورم 2 درصد بود را تقویت می­نماید و پس از حذف آن طرح که 20 فصل متمادی به طول انجامیده بود آن ها می­توانند مجددا نرخ بهره را افزایش دهند.

نرخ های بهره بیشتر موجب افزایش ارزش ارزها می شود زیرا باعث جذب بیشتر سرمایه های خارجی شده و هم­چنین سبب بازپرداخت بیشتر است.

 

عامل تاثیر گذار بر روند صعودی شاخص دلار:

افزایش ارزش دلار آمریکا در هفته های اخیر به دلیل افزایش انتظارات تورمی بوده است، که در افزایش نرخ بهره اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به بالاتر از 3.0٪ منعکس شده است. این افزایش برای اولین بار از سال 2011 تاکنون بوده است که سبب تقویت ارزش دلار شده و در نهایت فشار خود را بر روی بازار سهام خواهد آورد. تورم بالاتر معمولا سبب افزایش دستمزدها، افزایش هزینه ها، رشد بیشتر، افزایش ارزش دلار و همچنین احتمالا بازار سهام ضعیف تر منتج می­گردد؛ چرا که تورم بیشتر باعث افزایش نرخ بهره شده که باعث می­شود قرض گرفتن گران تر باشد و سرمایه گذاری بیشتری صورت پذیرد.


جواد محمدی

گروه تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

1397/02/31

 

print
  نظرات