جزئیات
تاریخ ایجاد: 1397/4/5 تعداد بازدید: 693 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
گزارش تحلیلی بازارهای پلیمری بین المللی و داخلی 8 خرداد 1397

گزارش تحلیلی بازارهای پلیمری بین المللی و داخلی

بررسی تحلیلی بازارهای بین المللی پلی اولفین در ماه آتی

معامله کنندگان پلی اولفین در خاورمیانه و آفریقا روند بازار در ماه ژوئن را در میان فشار نزولی بازارهای صنایع بالادستی و رکود ماه رمضان، عمدتا ثابت تا کاهشی پیش بینی کردند. به گزارش پتروتحلیل، اگرچه پیش از ماه رمضان، برخی بازار های منطقه ای شاهد افزایش کوتاه مدت تقاضا بودند، در هفته های گذشته سیری نزولی را طی کرده و برای ماه ژوئن هیچ تغییر قابل توجهی پیش بینی نمیشود. در بازار پلی پروپیلن، با توجه عرضه محدود، انتظارات عمدتا از روندی ثابت خبر می دهد. احتمال می رود این امر، سیر نزولی تقاضا در ماه رمضان، و همچنین افزایش قیمت های نفت خام و قیمت های نقدی پلی پروپیلن در سراسر جهان را خنثی کند. اگرچه، عرضه مناسب پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی، پیش بینی ها از سیر کاهشی پلی اتیلن را تقویت میکند. در بازار های آفریقایی، خریداران با توجه به پوشش نیاز های خود پیش از ماه رمضان، موضع انتظار و رصد را اتخاذ کرده اند. تاجران در آفریقای شرقی اشاره داشتند: «عرضه پلی اتیلن بالا است و به همین دلیل خریداران به اندازه نیاز خود خرید می کنند.» در این میان، در آفریقای غربی تقاضا برای محموله های داخلی مناسب بوده است، و به همین دلیل شرکت نیجریه ای ELEME قیمت های اواسط ماه می پلی پروپیلن و پلی اتیلن خود را افزایش داد.


در مصر، از آنجایی که معامله کنندگان بازار در انتظار قیمت های جدید ماه ژوئن هستند، فعالیت ها به سیر کاهشی خود ادامه داد. تعدادی عقیده داشتد: «احتمال می رود روند صعودی بهای خوراک تقاضای اندک را خنثی کند و قیمت های پلی پروپیلن را ثابت نگه دارد، در حالی که انتظار می رود میزان کافی عرضه پلی اتیلن دورنمای ماه ژوئن را تحت فشار قرار دهد.» اگرچه، تعدادی از معامله کنندگان در کشور گزارش دادند که کاهش ارزش اخیر پوند مصر در مقابل دلار آمریکا تعدادی از فروشندگان را به افزایش جزئی قیمت های پلی پروپیلن و پلی اتیلن داخلی وا داشته، که احتمال می رود علیرغم سیر کاهشی بازار های نهایی، قیمت های ماه ژوئن را تحت فشار قرار دهد. بعد از اینکه قرارداد های ماه می را با تغییرات کاهشی منعقد کردند، معامله کنندگان پلی اولفین خاورمیانه پیش بینی های خود را از ماه ژوئن بیان کردند. آن ها انتظار دارند که قیمت های پلی پروپیلن در حول میزان های فعلی خود شناور باشند، و اعتقاد دارند تقاضای اندک با عرضه محدود تعادل ایجاد می کند و با توجه به مشکلات عرضه محدود و روند نزولی تجاری در ماه رمضان، انتظارات از روند کاهشی پلی اتیلن خبر می دهد.

احتمال کاهش سهم تولیدکنندگان ایرانی پلی استایرن در بازار ترکیه

در ترکیه، از آنجایی که معامله کنندگان در پاسخ به افت ارزش لیر ترکیه در مقابل یورو و دلار، موضع «انتظار و رصد» را اتخاذ کردند، فعالیت ها در بازار پلی استایرن ساکن بود. تعدادی از سفارش ها کنسل شد. از سوی دیگر، بررسی های ضد دامپینگ که به طور رسمی بر پلی استایرن وارداتی ایرانی اعمال شد، نگرانی ها را در مورد عرضه افزایش داد. به دنبال افزایش های قیمت ماه ژوئن تولیدکننده های کره ای پلی استایرن در هفته گذشته، یکی از منابع هندی با اشاره به افزایش قیمت های نفت خام و استایرن، قیمت های خود را 40 دلار در هر تن افزایش داد. به این ترتیب، آخرین قیمت های پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم هندی به ترتیب 1550 دلار در هر تن و 1600 دلار در هر تن ( CIF  ترکیه، مشمول 6.5 درصد مالیات، نقدی) گزارش شدند. قیمت های پلی استایرن معمولی ایرانی 1500 تا 1510 دلار در هر تن و پلی استایرن مقاوم 1550 تا 1570 دلار در هر تن (CPT/FCA، مشمول 6.5 درصد مالیات) به ثبت رسیدند. طیف قیمت های پلی استایرن معمولی در بازه پایینی همزمان با محدودیت عرضه افزایش یافت، در حالی که پلی استایرن مقاوم در مقایسه با هفته گذشته بی ثباتی های کمتری را نشان داد. معامله کنندگان در مورد بررسی های اعمال شده جدید نظرات متفاوتی داشتند، در حالی که اکثریت آنها گفتند: «احتمال می رود در ماه های آتی سهم تولیدکنندگان ایرانی در بازار ترکیه کمتر شود، در حالیکه توجهات به محموله های کره ای و اروپایی افزایش یابد.» در بازار داخلی، قیمت های پلی استایرن معمولی 1950 تا 2040 دلار در هر تن و پلی استایرن مقاوم 2020 تا 2100 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) گزارش شدند. برای یک هفته دیگر، تقاضای پلی استایرن معمولی از پلی استایرن مقاوم بهتر بود.


معامله کنندگان برنامه دارند تا در کوتاه مدت بر روی محموله های خود تمرکز کنند. احتمال می رود تبدیل کنندگان با توجه به نرخ برابری ارز خطرناک فقط بر اساس نیاز های اساسی خود خرید کنند، مگر اینکه قصد صادرات محصول نهایی را داشته باشند. یکی از خریداران اشاره داشت: «فکر نمی کنیم که بازار ترکیه در حال حاضر توانایی هضم تداوم افزایش های قیمت را داشته باشد، اما احتمال می رود محدودیت عرضه مناسب خریداران را تقویت کند.»

در بازار های جهانی، روند قیمت های پلی استایرن چین صعودی بود، اگرچه امکان تداوم افزایش ها مورد سوال است، در حالی که از امروز قرارداد های بوتادین در اروپا شاهد افزایش 140 دلار در هر تن بودند.

رکوردشکنی بطری­ها در بازار ایران: تلاش بی ثمر بورس کالا برای مهار بازار پلی اتیلن ترفتالات بطری

در حالی روز گذشته بورس کالا تلاش کرد تا با تغییر سقف قیمت پلی اتیلن های ترفتالات بطری از 10 به 15 درصد بازار این کالا را مهار کند، اما امروز در بازار آزاد ایران قیمت پلی اتیلن ترفتالات بطری به 12 هزار و 400 تومان برای گرید 781 تومان رسید تا بیشترین قیمت را در بازار محصولات پلیمری از آن خود کند. این در حالی است که اکثر کارشناسان این حوزه معتقدند؛ بازگشایی سقف قیمت این کالا یا توقف معامله آن در بورس کالا و فروش مستقیم آن از سوی پتروشیمی تندگویان می تواند به مهار بازار این کالا کمک کند، از سوی دیگر قوانین متغیر بورس، کاهش و افزایش سقف قیمت ها به طور مداوم بر التهاب این بازار می افزاید. این در حالی است که روز گذشته عرضه 4 هزار و 92 تنی بطری ها، 18 هزارتن تقاضا داشت، گر چه خریداران می توانستند به میزان میانگین خرید خود در 6 ماهه دوم سال 96 این کالاها را خریداری کنند، اما این موضوع تنها توانست اندکی از تقاضاها را کم کرده و برخی از کدهای غیرفعال را از گردونه معاملات حذف کند. البته تغییر سقف قیمت از 10 به 15 درصد نتوانست از رشد بی رویه قیمت پلی اتیلن های ترفتالات جلوگیری کند و بازار را با التهاب بیشتر روبه رو کرد.

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

علی عبادی  

8 خرداد 1397 

print
  نظرات