جزئیات
تاریخ ایجاد: 1396/7/15 تعداد بازدید: 2471 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل بازار شکر جهان و ایران شهریور 1396

مقدمه

شکر به عنوان ماده غذایی انرژی­زا تنها ماده غذائی است که بطور خالص می­توان آن را تولید کرد و به لحاظ مزه شیرین و طعم مطبوع و منبع ارزان تامین انرژی نسبت به سایر مواد غذایی، تقاضا برای مصرف آن در ایران و سایر کشورهای در حال توسعه همواره رو به افزایش بوده و در زمره یکی از کالاهای استراتژیک همواره مورد توجه و حمایت دولت­ها می­باشد. صنایع قند و شکر از جمله پر نوسان­ترین صنایع بورس کشور طی دو سال اخیر بوده­اند و با کاهش تورم در کالای مصرفی از دو سال قبل شرکت­های این صنعت که اغلب اهرم­های مالی و عملیاتی قدرتمند در ساختار مالی خود دارند، مورد توجه سرمایه­گذاران قرار گرفته اند. قیمت سهام اغلب شرکت­های این گروه طی یک سال گذشته روند کاهشی را پیموده است که عمده دلیل آن کاهش حجم فروش به دلیل رکود بازار می­باشد. صنعت قند و شکر از جمله صنایعی است که بیشترین ارتباط را با حلقه­های پیشین و پسین در زنجیره تولید اقتصاد ملی دارد. مهمترین بخش­های تامین­کننده ورودی­های صنعت قند و شکر بخش کشاورزی (مواداولیه چغندرقند، نیشکر)، بخش صنعت(تجهیزات سرمایه ای)، بخش نفت (تامین انرژی)، حمل و نقل و بارزگانی(خدمات حمل) می­باشند. خانوارها بیشترین دریافت را از بخش قند و شکر دارا هستند، همچنین صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، بخش بازرگانی، فرآورده­های لبنی، خوراک دام و طیور نیز از جمله بخش­هایی هستند که بیشترین دریافت از صنعت قند و شکر را دارند. با توجه به ارتباط تنگاتنگ این صنعت با صنایع و فعالیت­های اقتصادی دیگر چه در بخش داده­ها و چه در بخش ستاده­ها، می­توان ادعا نمود صنعت قند و شکر از جمله بخش­های مستحق حمایت­های صحیح اقتصادی است و می­تواند نقش استراتژیک داشته باشد.

پیش‌بینی روند قیمت‌های آتی جهانی شکر

قیمت شکر خام بازار نزدک نیویورک در بازه زمانی یک ماهه از حدود 13.01 سنت به ازاء هر پوند در 15 آگوست 2017، به حدود 15.13 سنت در 15 سپتامبر 2017 افزایش یافته است (نمودار یک ماهه شکل شماره 1). همچنین در مقایسه با فصل قبل(سه ماه قبل)، که در قیمت 13.48 سنت به ازاء هر پوند معامله گردید، حدود 1.65 سنت (به عبارتی حدود 12 درصد) افزایش داشته است (نمودار سه ماهه شکل شماره 2). بطور کلی قیمت در طول چند سال اخیر افت قابل‌توجهی را شاهد بوده است، که بیشترین افت آن اواخر سال  2015 و اوایل 2016 بوده است. از لحاظ تاریخی نیز بیشترین رکورد قیمت شکر مربوط در نوامبر 1974 با قیمت 65.20 سنت و کمترین آن در ژانویه 1967 با قیمت 1.25 سنت ثبت گردیده است که این میزان تغییر قیمتی تنها در 7 سال رخ داده است.


 شکل شماره 1: نمودار قیمت جهانی شکر در بازه زمانی یک ماهه

 

شکل شماره 2: نمودار قیمت جهانی شکر در بازه زمانی سه ماهه

طبق انتظارات تحلیلی و مدل­های ماکرو تجاری اقتصادی جهان، پیش بینی می­شود شکر در پایان دوره این فصل (سه ماهه سوم) در قیمت 12.90 سنت به ازاء هر پوند و در نگاهی رو به جلو، در بازه 12 ماهه بطور میانگین در قیمت 9.86 سنت معامله گردد. (نمودار شماره 3).


 نمودار شماره 3: پیش بینی نموداری قیمت جهانی شکر

تحلیلی بر صنعت شکر داخلی

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی ایران در تولید شکر تا سال ۱۴۰۰ خبر داد. به گزارش ایلنا، شاهرخ رمضان‌نژاد با اشاره به اینکه ایران تا سال ۱۴۰۰ در تولید شکر خودکفا می‌شود، اظهار داشت: تامین غذا برای جمعیت رو به رشد با حفظ و پایداری منابع پایه تولید، مهمترین جنبه مدیریت و راهبری بخش کشاورزی است.

وی، افزایش تولیدات کشاورزی و بهبود امنیت غذایی به اتکای تولید داخلی را جهت‌گیری اصلی وزارت جهاد کشاورزی در چهار سال گذشته عنوان کرد و افزود: به‌دلیل محدودیت‌های اقلیمی به ویژه منابع آب و خاک، افزایش تولیدات با رویکرد افزایش در واحد سطح امکان‌پذیر بوده و بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی "افزایش بهره‌وری" را راهبرد اصلی در مدیریت بخش کشاورزی و تهیه و تدوین برنامه‌ها، طرح‌ها و سیاست‌های کشاورزی قرار داده و در دولت دوازدهم نیز تحقق و اجرای این راهبرد را پیگیری می‌کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تاثیر مجموعه‌ای از تدابیر مدیریتی و برنامه‌های اجرایی و همچنین پشتیبانی‌ها و حمایت‌های دولت به‌ویژه در زیرساخت‌های کشاورزی در دستیابی کشور به افزایش ۲۱ میلیون تنی تولیدات کشاورزی، اظهار داشت: در دولت یازدهم، تولید محصولات کشاورزی با رشد ۲۱ درصدی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱۸.۶ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافته است.

رمضان نژاد از رشد ۱۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم در دولت یازدهم خبر داد و گفت: با افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش سطح زیرکشت، تولید گندم از ۸ میلیون و ۸۱۶ هزارتن در سال ۹۲ به ۱۴.۵ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافت و خرید تضمینی این کالای اساسی نیز از ۴.۸ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱.۵ میلیون تن در سال ۹۵ رسید.

ایران در آستانه خودکفایی در تولید شکر

وی همچنین با اشاره به افزایش ۵۰۰ هزار تنی و دستیابی به رکورد تاریخی تولید شکر در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: تولید شکر از یک‌میلیون و ۱۲۳ هزارتن در سال ۹۲ به ۱ میلیون و ۶۴۳ هزارتن در سال ۹۵ افزایش یافت و با استمرار سیاست‌های افزایش بهره‌وری و توسعه کشت پاییزه چغندرقند، ایران تا سال ۱۴۰۰ در تولید شکر نیز پس از گندم به خودکفایی می‌رسد.

طبق روال هر ساله نرخ فروش شکر در شهریورماه مورد بازنگری قرار گرفته و نرخ های جدید تعیین می­گردد. امسال علاوه بر افزایش نرخ شکر، زمزمه­هایی از حذف یارانه شکر نیز مطرح شده است. بدین ترتیب در صورت حذف یارانه­ها، کل مبلغ فروش از مصرف­کننده دریافت شده و دولت، مبلغی بابت یارانه پرداخت نخواهد کرد.

نرخ های جدید قند و شکر به زودی اعلام می شود / افزایش نرخ فروش شکر قطعی است

رحمتی، معاون انجمن صنفی تولیدکنندگان قند و شکر در این خصوص به بورس۷ گفت: هنوز نرخ های جدید امسال مشخص نشده است؛ اما به زودی جلسه­ای در این زمینه برگزار شده و نرخ­های جدید اعلام خواهد شد. هر چند هنوز نرخ جدید معلوم نشده، اما افزایش نرخ فروش شکر قطعی خواهد بود.

وی همچنین افزود: ضمن اینکه در همان جلسه، در مورد پیشنهاد حذف یارانه شکر نیز تصمیم گیری خواهد شد.

پیش بینی:

طبق شایعات این روزهای بازار شکر، افزایش قیمت قند و شکر تقریبا قطعی بنظر می­رسد که این افزایش قیمت به ازاء هر کیلو احتمالا بیش از 2600 تومان قیمت خواهد خورد. موضوعی که طبق نظر برخی بنکداران و فعالان بازار، از ابتدای شهریور شایع بوده اما بنا بر دلایلی ازجمله جلوگیری از ایجاد تنش و هیجان در افزایش قیمت ­ها با توجه به بازار داغ فصلی (ایام محرم)، فعلا از این امر جلوگیری شده است که به محض فروکش کردن این هیجان و تقاضای بالای بازار، عملی خواهد شد. در حال حاضر قیمت شکر در بازار آزاد بین 2540 تومان الی 2555 تومان در حال خرید و فروش است. با توجه به موضوع افزایش قیمت و به تبع آن، ذخیره انبوه انبارداران، بنکداران و عمده فروشان بازار، در حال حاضر و برای مدتی، عرضه شکر در بازار در حالت عادی سپری می­نماید و ذخایر موجود در انبارها، جوابگوی نیاز خریداران می­باشد. در بازار بورس نیز پیش بینی می­شود میزان تقاضا در صورت ثبات قیمت (2520 الی 2550 تومان) حالت تعادلی داشته باشد و با استقبال نسبتا خوبی مواجه گردد، اما به محض افزایش قیمت تا چند هفته اول با استقبال سرد متقاضیان خرید مواجه گردد. بنابراین، طبق نظر برخی فعالان و کارشناسان بازار، برای مدتی (تا قبل از افزایش قیمت شکر) بازار در حالت عادی بوده و میزان عرضه و تقاضا متعادل خواهد بود و اتفاق خاصی را برای هفته­های آتی متصور نیستیم.

همچنین طبق مصاحبه ایلنا با رمضان نژاد، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ایران در آینده­ای نه چندان دور به خودکفایی در تولید شکر خواهد رسید که این موضوع برای مدت­ها می­تواند ثبات قیمتی ایجاد نماید.

v      یادآور می­شود، این تحلیل و پیش بینی صرفا نظر گروه تحلیل شرکت کارگزاری باهنر بوده و هرگونه مسئولیت تصمیم­گیری برعهده مشتری محترم می­باشد.

 

 

 

واحد تحلیل و مطالعات اقتصادی شرکت کارگزاری باهنر     

 یکشنبه 26 شهریور 96                      

 

print
  نظرات