سپرده کالایی سکه بهار آزادی

سپرده کالایی سکه بهار آزادی


باتوجه به حجم بالای معاملات سکه در کشور، شرکت بورس کالای ایران از اسفند ماه سال1394 اقدام به راه اندازی معاملات سپرده کالایی سکه بهار آزادی نموده است. شیوه انجام معاملات بدین صورت است که هر فرد حقیقی یا حقوقی می تواند با مراجعه به بانک رفاه کارگران و تحویل سکه تمام بهار آزادی گواهی سپرده کالایی سکه دریافت نماید.وی سپس می تواند گواهی دریافت شده را نگهداری نماید یا آن را در بازار بورس به فروش رساند. برای خرید گواهی سپرده کالایی سکه نیز فرد صرفاً با تماس با کارگزار و واریز وجه اقدام به خرید می کند.

همانطورکه در بالا اشاره شد، در معاملات سپرده کالایی افراد به جای نقل و انتقال یا نگهداری سکه به صورت فیزیکی اقدام به نقل و انتقال یا نگهداری گواهی سپرده کالایی سکه می نمایند. البته در صورت تمایل، دارنده ورقه بهادار گواهی سپرده کالایی سکه در هر زمان می تواند حضوراً به بانک رفاه مراجعه نموده و سکه را به صورت فیزیکی دریافت کند. این معاملات در سیستم معاملاتی اوراق بهادار (سهام) انجام میشود، بنابراین اخذ کد معاملاتی (کد بورسی) برای خریدار و فروشنده الزامیست. هزینه معاملات نیز به شرح زیر است:


کارمزد خرید

0.262%

کارمزد فروش

0.278%

هزینه انبارداری

50 ریال برای هر روز نگهداری برای هر قطعه سکه

     

به عنوان مثال فردی که قصد دارد 1 قطعه سکه بهارآزادی را از این طریق خریداری نموده وپس از یک ماه نگهداری آن را به صورت فیزیکی تحویل بگیرد مشمول پرداخت هزینه های زیر خواهد بود (برای سهولت در محاسبه قیمت خرید سکه 1 میلیون تومان فرض شده است):


 

قیمت سکه

10.000.000 ریال

کارمزد خرید

26.200 ریال

هزینه انبارداری

1.500 ریال


البته تحویل سکه به بانک مشمول هزینه کارشناسی اصالت سکه است که صرفاً یک بار هنگام تحویل دریافت شده و به مبلغ 5000 ریال برای هر سکه می باشد.


مزایای معاملات گواهی سپرده کالایی سکه بهار آزادی در مقایسه با معاملات فیزیکی

Ø     کارمزد پایین معاملات بورس که خرید و فروش سکه در بورس را کم هزینه تر از خرید و فروش از صرافی می کند.

Ø     امنیت و سهولت معاملات به دلیل الکترونیکی بودن معاملات و عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی کالا

Ø     کشف نرخ عادلانه در بورس توسط مکانیزم عرضه و تقاضا

Ø     امکان انجام معاملات متعددخرید و فروش در طی ساعات معاملاتی هر روز کاری

Ø     امکان خرید و نگهداری گواهی سپرده کالایی سکه با هزینه انبارداری اندک به جای خرید سکه به صورت فیزیکی و در نتیجه از بین بردن ریسکهای مترتب بر نگهداری سکه مانند سرقت، مفقودی و ....

ضمناً از آنجا که گواهی سپرده کالایی یک ورقه بهادار محسوب میشود، دارنده آن در آینده نزدیک می تواند با وثیقه نمون آن از بانک تسهیلات دریافت نماید. پس اگر تمایل دارید برای سرمایه گذاری اقدام به خرید سکه نمایید، استفاده از گواهی سپرده کالایی سکه شما را قادر خواهد ساخت ضمن سرمایه گذاری ایمن و آسان در سکه به بخش قابل توجهی از مبلغ صرف شده برای خرید سکه در قالب تسهیلات دسترسی داشته باشید.

همچنین به زودی در معاملات آتی سکه ارایه گواهی سپرده کالایی سکه هنگام تحویل در سر رسید قرارداد امکان پذیر خواهد بود.