جزئیات
تاریخ ایجاد: 1396/7/22 تعداد بازدید: 540 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: Azarnia
تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 16 مهر ماه 96

تحلیل هفتگی طلا و سکه منتهی به 16 مهر ماه 96

اونس طلای جهانی:

به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، تحلیلگران بازار طلا تاکید کردند که سطح حمایتی قیمت طلا در هفته آینده 1250 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد .بر اساس این گزارش سطح حساس و مقاومتی قیمت طلا نیز در روزهای آتی 1300 دلار است و اگر این سطح شکسته شود این احتمال وجود دارد که سرمایه­گذاران بیشتری جذب بازار طلا شوند. برخی تحلیلگران نیز معتقدند که سطح مقاومتی حساس برای هر اونس طلا در ابتدا 1280 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1300 دلار افزایش خواهد یافت. پس از انتشار آمارهای نا امیدکننده اشتغال آمریکا در ماه سپتامبر، به نظر می­رسد آمارهای مربوط به شاخص قیمت تولید کننده آمریکا که روزپنحشنبه منتشر خواهد شد و همین طور شاخص قیمت مصرف­کننده که روز جمعه منتشر می­شود، تاثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت کالاهای راهبردی به خصوص طلا خواهد داشت. پیش بینی می­شود در صورت افزایش نرخ تورم در آمریکا طی ماه گذشته، تقاضا برای فلزات گران­بها به خصوص طلا با افزایش روبرو خواهد شد. این مساله می­تواند فشارها بر فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره را بیشتر کند. نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می­دهد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دسامبر به بیش از 86 درصد رسیده است. این در شرایطی است که این رقم در نظرسنجی­های سپتامبر به کمتر از 33 درصد رسیده بود. نکته مثبت گزارش وزارت کار آمریکا افزایش دستمزدها بوده است. به نظر می­رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در روزهای آینده در آمریکا منطقه یورو و چین تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تنها عامل مهمی که می­تواند طی روزهای آینده موجب افزایش قیمت طلا شود، تشدید تنش­های سیاسی است.       

<v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"> <v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"> <v:path o:extrusionok="f" gradientshapeok="t" o:connecttype="rect"> <o:lock v:ext="edit" aspectratio="t">

 

 

نفت:

هفته گذشته قیمت آتی نفت خام برنت و نفت خام سبک آمریکا در محدوده منفی به کار خود پایان دادند و رالی صعودی چند هفته اخیر متوقف شد. معامله­گران معتقدند که جریانات تثبیت سود خریداران و نگرانی­ها از افزایش مازاد عرضه جهانی نفت دلیل اصلی فشارهای فروش بودند. قیمت نفت خام سبک تحویل ماه دسامبر با 4.43 درصد کاهش در 49.65 دلار بسته شد و قیمت نفت برنت تحویل ماه ژانویه نیز با 2.17 درصد کاهش در 55.36 دلار بسته شد. حرکات قیمتی هفته گذشته بازار نفت بیشتر تحت تاثیر گزارش صادرات نفت خام آمریکا و تلاش اوپک و روسیه برای تمدید توافق کاهش سطح تولید نفت بود. شرکت خدمات نفتی بزرگ آمریکا، بیکر هویز، نیز در گزارش هفتگی اعلام کرده است که تعداد دکل­های فعال نفتی آمریکا با دو واحد کاهش به 748 واحد رسیده است. سال گذشته همین موقع، تعداد کل دکل­های فعال نفتی آمریکا 428 واحد بود. اگر دولت آمریکا توافق برجام با ایران را لغو کند، قیمت نفت خام افزایش خواهد یافت. در 12 ماه اکتبر، ترامپ در رابطه با سیاست­های دولت آمریکا در قبال ایران سخنرانی خواهد کرد. اگر ترامپ از لغو برجام حمایت کند، قیمت نفت افزایش خواهد یافت.

 

دلار:

در اولین روز هفته، دلار از مرز ۳ هزار و ۹۵۰ تومان عبور کرد و سکه تمام بهار آزادی به کانال یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان وارد شد. روز شنبه، شاخص بازار ارز ۱۳ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۳ هزار و ۹۶۲ تومان رسید. به گفته فعالان، رشد نرخ حواله درهم و تحرکات معامله‌گران آتی با جوسازی پیرامون عواملی مانند واکنش احتمالی ترامپ به برجام زمینه‌ساز مرزشکنی ابتدای هفته بودند. گروهی از کارشناسان معتقدند افزایش بهای دلار در پاییز طبیعی بوده است؛ چراکه در سومین فصل سال تقاضا تاحدی افزایش پیدا می‌کند. از نظر آنها، تا زمانی که دامنه نوسانات محدود باشد، رشد قیمت به تنهایی آسیب‌زننده به روند اقتصاد کلان نخواهد بود و حتی می‌تواند به بهبود وضعیت تولیدات و مشاغل داخلی در رقابت‌پذیری با محصولات خارجی کمک کند.

سکه نقدی و آتی:

همسو با رشد بهای شاخص ارزی، سکه تمام بهار آزادی ۸ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای یک میلیون و ۲۶۳ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، بازگشت اونس از کف 1۲۶۰ دلار در بازارهای جهانی روز جمعه و رسیدن به نزدیکی محدوده 1۲۸۰ دلار مهم‌ترین عاملی بود که درابتدای هفته معامله‌گران بازار داخلی را خریدار سکه کرد. در کنار سکه، روز شنبه بهای سکه‌های کوچک نیز افزایش یافت. در اولین روز هفته، نیم سکه با ۲ هزار تومان افزایش به بهای ۶۵۲ هزار تومان و ربع سکه با هزار تومان رشد به قیمت ۳۷۲ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در ابتدای هفته افزایش یافت و به‌بهای ۱۲۲ هزار و ۱۹۷ تومان رسید.

واحد تحلیل شرکت کارگزاری باهنر

علی عبادی

جواد محمدی

17 مهرماه 1396

print
  نظرات